Mεσολόγγι – Άρης 73-70: Τον «ξέρανε» με buzzer beater! (video)

Το Μεσολόγγι επικράτησε του Άρη με 73-70 στο Αγρίνιο με buzzer beater του Ντεβόντε Γκριν σε μια νίκη ιστορικού χαρακτήρα καθώς ήταν η πρώτη του στην Basketleague. Τραγική η αγωνιστική εικόνα για τους «κίτρινους», δύο φορές διακόπηκε ο αγώνας λόγω πτώσης του ρεύματος.

Ιστορικής σημασίας είναι η νίκη του Μεσολογγίου επί του Άρη καθώς είναι η παρθενική της νεοφώτιστης ομάδας στην Basketleague. Ο Ντεβόντε Γκριν ήταν ο ήρωας για την ομάδα του Μεσολογγίου καθώς ευστόχησε έξω από τα 6.75 σε νεκρό χρόνο. Ο Άρης είχε κάκιστη εικόνα, προσπάθησε να τον κρατήσει όρθιο ο Δημήτρης Φλιώνης αλλά δεν απέφυγε την 16η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα του!

Μετά το ρεσιτάλ λαθών των δύο ομάδων στα πρώτα πέντε αγωνιστικά λεπτά, ο Άρης έχτισε την επίθεσή του πάνω στο zonepress του αντιπάλου καθώς είχε σωστή αντίδραση και προηγήθηκε με 9-12 (6’) και 17-19 (10’) στο τέλος της περιόδου, αξιοποιώντας παράλληλα και τις επισκέψεις του στη γραμμή των βολών. Το Μεσολόγγι μάταια προσπάθησε να βρει λύσεις έξω από τα 6.75 και συνολικά στο πρώτο μέρος είχε 1/11 σουτ!

Οι «κίτρινοι» έκαναν επιμέρους σκορ 2-10 στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου έχοντας την ίδια φιλοσοφία στην επίθεση, προηγήθηκαν με 19-29, αλλά ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων. Με κορυφαίους τους Αγραβάνη, Σαχπατζίδη και Μάθις, το Μεσολόγγι έκανε 14-0 σερί (33-29, 17’) καθώς εκμεταλλεύτηκε τα διαδοχικά άστοχα (μακρινά) σουτ του Άρη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τελικώς να έχουν το προβάδισμα (37-40) στο τέλος του ημιχρόνου παρά τα άσχημα ποσοστά τους σε δίποντα (42%) και τρίποντα (27%).

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Ένα καλό δίλεπτο έδωσε τη δυνατότητα στον Άρη να ξεφύγει με 39-46 (23’) βρίσκοντας πόντους στο transition παιχνίδι, στη συνέχεια όμως παρουσίασε σημάδια κατάρρευσης. Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ έχοντας ταχύτητα και αθλητικότητα. Έκαναν το δεύτερο μεγάλο σερί του αγώνα (10-0) και προηγήθηκαν με 49-48 μετά τα μισά της περιόδου για να φθάσουν στο +7 (56-49) στ τέλος αυτής.

Σε αντίθεση με τον Άρη, το Μεσολόγγι είχε ενέργεια και για πρώτη φορά προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (62-51, 32:30). Ο Δημήτρης Φλιώνης προσπάθησε να συμμαζέψει την κατάσταση για τον Άρη (66-59, 36:30) μάταια όμως έψαξε για συμπαραστάτη για την περαιτέρω μείωση της διαφοράς.

2’15’’ πριν το τέλος του αγώνα και με το σκορ στο 68-61 υπήρξε δεύτερη διακοπή στον αγώνα λόγω πτώσης του ρεύματος (σ. σ. η πρώτη ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο). Ο Μάριο Τσάλμερς ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής για τους «κίτρινους» καταστρέφοντας διαδοχικές επιθέσεις της ομάδας του, αλλά ο Φλιώνης την κράτησε όρθια καθώς με διαδοχικά τρίποντα μείωσε σε 68-67, 22’’ πριν το τέλος.

Ο Σούλερ διεκδίκησε τον τίτλο του μοιραίου καθώς υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ στον Αγραβάνη αλλά ο τελευταίος είχε 0/2 βολές. Και πάλι από την ίδια θέση, ο ίδιος παίκτης 2/2. Ο Φέργκιουσον υπέπεσε σε φάουλ στον Τσάλμερς σε προσπάθεια τριών πόντων. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε όλες (70-70) και οι γηπεδούχοι είχαν την τελευταία επίθεση 14’’. Σε νεκρό χρόνο ο Ντεβόντ Γκριν ευστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων και το Μεσολόγγι επικράτησε με 73-70.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Μεσολόγγι είχε ενέργεια και αθλητικότητα και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Άρης είναι μια γηρασμένη ομάδα με παίκτες που έχουν κακή νοοτροπία. Δεν είχε την εμπειρία διαχείρισης των τελευταίων λεπτών κι έτσι χρειάστηκε το μεγάλο σουτ του Ντεβόντ Γκριν

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντεβόντε Γκριν έβαλε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα και φυσικά σε νεκρό χρόνο. Αγραβάνης, Σαχπατζίδης και Μπράουν ήταν βασικοί παράγοντες της νίκης του Μεσολογγίου.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αμάρντι έπαιξε καταλυτικό ρόλο στα σερί των γηπεδούχων.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Το Μεσολόγγι δεν πήρε τίποτε από τον Λάνγκφορντ. Ο Τσάλμερς έκανε κακό παιχνίδι, ο Λιτλ έδειξε το μεγάλο διάστημα αποχής του, ενώ ο Ντραγκίτσεβιτς δεν μπορεί να ματσάρει την αθλητικότητα των αντιπάλων του έχοντας περιττά κιλά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 17-3 σε επτά αγωνιστικά λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Μεσολόγγι σούταρε με άσχημο ποσοστό στο μακρινό σουτ, ο δε Άρης γενικώς δεν έχει κάτι να κρατήσει καθώς σε επίπεδο ταχύτητας δεν είναι ομάδα της Basketleague.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τι άλλο; Το μεγάλο σουτ του Ντεβόντ Γκριν το οποίο έκρινε τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-40, 56-49, 73-70

Πηγή: gazzetta.gr