sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Έχασε στα σημεία ο Παναιτωλικός (0-1), προβάδισμα ο Άρης

Έδωσε αγώνα με όλες του τις δυνάμεις, έχασε στα σημεία με 0-1 και όλα θα κριθούν στη ρεβάνς. Όχι δάκρυα για αυτόν τον Παναιτωλικό.

Οι Αγρινιώτες είχαν ένα απίθανο πρώτο μισάωρο, όπου τους έλειψε μόνο το γκολ. Ο Άρης ισορρόπησε, είχε τις στιγμές του, όμως το ημίχρονο έληξε στο μηδέν.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Βέλεθ στο 64′, με τον Παναιτωλικό να προχωρά σε αλλαγές ψάχνοντας την ισοφάριση. Παρόλα αυτά, ο Άρης, με τα «σπόρια» του κάκιστου Διαμαντόπουλου, πέρασε με το «εύθραυστο» 0-1 από το Αγρίνιο και πήρε πλεονέκτημα ενόψει ρεβάνς.

endekada

Τσάβες (στο επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναιτωλικού) στα γκολπόστ, Μαλής, Στάγιτς και Μπρούνο Ντουάρτε η τριάδα στα στόπερ. Λιάβας και Τορεχόν στα δύο άκρα, Τσιγγάρας, Χατζηθεοδωρίδης και Χουάνπι στον άξονα. Ζοάο Πέδρο και Σενγκέλια οι δύο της επίθεσης.

Το πρώτο ημίχρονο

Γήπεδο γεμάτο, παλμός και ένα υπέροχο coreo από την Θύρα 6 στην είσοδο των δύο ομάδων, με το Αγρίνιο να ζει και να αναπνέει για την ομάδα του.

Πρώτη τελική στο ματς για τον Άρη, μία κεφαλιά του Σουλεϊμάνοφ που δεν απείλησε. Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά, με αρκετά λάθη από τους δύο αντιπάλους. Στο 10′ ο Σενγκέλια επιχείρησε μακρινό σουτ με τον Κουέστα να διώχνει σε κόρνερ. Από την εκτέλεση ο ίδιος, μετά από απομάκρυνση, έκανε διαγώνιο πλασέ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Νέο κόρνερ για τον Παναιτωλικό στο 11′ με κεφαλιά του Πέδρο να βρίσκει στις κόντρες. Νέο στατικό για τα «καναρίνια» με την Προυσιωτίσσης να ζει εποχές… 2010. Όλο το γήπεδο στο πόδι, φωνάζοντας. Ο Τίτορμος κέρδιζε απανωτά στατικά περιμετρικά της περιοχής του Άρη.

Στο 14′ απίθανη διπλή ευκαιρία. Φάουλ του Χουάνπι, Τορεχόν την κεφαλιά, με τον Κουέστα να διώχνει δις προσπάθεια του Αργεντινού. Κεφαλιά του Στάγιτς στο νέο κόρνερ, πέρασε πάνω από το οριζόντιο. Σουτ του Χουάνπι στο 17′ μπλόκαρε σταθερά ο Κουέστα.

Ο Σενγκέλια στο 19′ βγήκε στο ανοιχτό γήπεδο ωστόσο άργησε πολύ να ανοίξει στον ελεύθερο Λιάβα.

Φάουλ για τον Άρη στο 21′ μεταξύ σέντρας και περιοχής, με την άμυνα του Παναιτωλικού να ανταποκρίνεται. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο μετά το καταιγιστικό ξεκίνημα των Αγρινιωτών. Το σύνολο του Πετράκη οργανώθηκε στην άμυνα, με τον Άρη να αναλώνεται σε ανούσια κυκλοφορία.

Πίεση ψηλά για τον Παναιτωλικό, κλέψιμο και περίτεχνη ενέργεια του Χουάνπι κατέληξε σε σουτ που πέρασε ελάχιστα εκτός εστίας Κουέστα. Πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη στο 30′. Κόρνερ κατέληξε στο κεφάλι του Μπράμπετς, έπειτα από γύρισμα του Σουλεϊμάνοφ, με τον πρώτο να αστοχεί από καλή θέση. Επικίνδυνο γύρισμα από τα δεξιά στο 31′ «καθάρισε» ο Μαλής.

Σουτ του Στάγιτς στο 35′ πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Κόρνερ για τον Άρη στο 38′ απομάκρυνε η άμυνα του Παναιτωλικού, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν πολύ από τα αριστερά και να κερδίζουν στατικά. Στο 40′ ο Τσάβες έκανε μεγάλη επέμβαση με τον Σαβέριο να βγαίνει σε θέση βολής μετά από συνεργασία. Ο Άρης είχε πάρει την πρωτοβουλία, ασκώντας πίεση, με τον Τσάβες να είναι ξανά «παρών» σε κεφαλιά του Μορόν στο 43′. Ημίχρονο στο 0-0, με 10-5 τελικές για τον Παναιτωλικό, όμως μετά το 30′ με τον Άρη να έχει ισορροπήσει.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές γύρισε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός. Κόρνερ για τον Άρη στο 47′ με τον Τσάβες να μπλοκάρει σταθερά αδύναμη κεφαλιά του Μπράμπετς. Νέα καλή επέμβαση σε σουτ του Σουλεϊμάνοφ στιγμές αργότερα από τον κίπερ του Παναιτωλικού. Ο Άρης ήταν πιο δραστήριος, με τον Παναιτωλικό να δυσκολεύεται να περάσει μπάλα στο επιθετικό του μισό.

Δυνατό σουτ του Χατζηθεοδωρίδη στο 52′ από στρώσιμο του Πέδρο μπλόκαρε ο Κουέστα. Ο Παναιτωλικός κέρδισε μερικά στατικά, χωρίς να αποτέλεσμα ωστόσο. Η ώρα αγώνα συμπληρώθηκε χωρίς σκορ. Ωραία προσπάθεια του Πέδρο στο 61′ μπλόκαρε ξανά ο κίπερ του Άρη.

Νέο κόρνερ για τον Άρη στο 64′, με τον Τσάβες να διώχνει με γροθιές. Στο 65′ ωστόσο έγινε το 0-1. Ο Μανού Γκαρθία έκανε σέντρα από τα δεξιά, με τον Βέλεθ να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και να σκοράρει με κεφαλιά.

Το γκολ «έκοψε» τα «φτερά» του Παναιτωλικού, με τον Πετράκη να σηκώνει Φρεντ και Λομόνακο. Αντικατέστησε Χατζηθεοδωρίδη και Σενγκέλια. Τα «καναρίνια» άρχισαν να ανεβαίνουν μετά το 70′, ωστόσο έλειπε το «καθαρό» μυαλό στην τελική πάσα. Στο 76′ ο Πέρεθ αντικατέστησε τον Χουάνπι και ο Καρέλης τον Πέδρο.

Ο Παναιτωλικός ανέβασε γραμμές και προσπάθησε να πιέσει. Στο 83′ ο Μαυρίας αντικατέστησε τον εξαιρετικό Στάγιτς. Ο Άρης έκανε καθυστερήσεις και ο Διαμαντόπουλος σφύριζε ότι… άκουγε από τον πάγκο των Θεσσαλονικέων. Ένα σουτ του Βέλεθ στο 88′ από λάθος του Πέρεθ πέρασε άουτ. Στο 91′ στατικό για τον Παναιτωλικό απέφερε κόρνερ. Ο Άρης βγήκε στο τρανζίσιον με απομάκρυνση, με τον Διαμαντόπουλο να αποβάλει με απευθείας κόκκινη τον Μαυρία για φάουλ που επ’ ουδενί δεν καταλογίζεται αποβολή. Ο Παπαπέτρου τον έστειλε στο VAR, με τον ρέφερι να παίρνει την απόφαση πίσω.

Στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων (ένεκα Άρη και Διαμαντόπουλου) ο Μπρούνο Ντουάρτε βγήκε σε θέση φορ, χάνοντας στιγμή για το γκολ. 0-1 τελικό σκορ, με το γήπεδο να καταχειροκροτεί τον Παναιτωλικό, που μόνο κερδισμένος βγαίνει απόψε…

-Παναιτωλικός τσαμπουκάς, κερκίδα άλλων εποχών και ένα ξεκίνημα που δεν είχε μόνο το γκολ για τον Τίτορμο.

-Πολύ θετικοί Χουάνπι, Στάγιτς, Μαλής, Τσιγγάρας. Ειδικά ο Άγγελος έκανε τρομερό ματς. Στο ύψος του ο Τσάβες, πολύ θετικό ντεμπούτο.

-Ο Παναιτωλικός έβγαλε μαχητική εικόνα σε όλο το ματς. Το σκορ αφήνει τα πάντα ανοιχτά.

-Γεμάτο γήπεδο. Οι εξέδρες ήταν για δύο μήνες έρημες. Με τον Παναιτωλικό στα ημιτελικά η Προυσιωτίσσης ήταν σχεδόν γεμάτη, με ελάχιστα καθίσματα κενά. Απίστευτος παλμός στο γήπεδο, όλοι φώναζαν. Αυτή είναι η δυναμική του Τίτορμου.

warriors

-Από το 30′ και μετά ο Παναιτωλικός έδωσε μέτρα στον Άρη και δέχθηκε μερικές φάσεις, με την πρωτοβουλία να περνάει στους φιλοξενούμενους. Ανταποκρίθηκε καλά ωστόσο ανασταλτικά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

-Μέχρι το 64′ ανασταλτικά ο Τίτορμος λειτουργούσε εξαιρετικά. Στην φάση του γκολ του Βέλεθ ωστόσο βγήκε η σέντρα ανεμπόδιστα με τον παίκτη του Άρη να σκοράρει ξεχασμένος.

-Οι καθυστερήσεις των παικτών του Άρη μετά το 0-1 και η ανοχή Διαμαντόπουλου.

Ο Τορεχόν. Ακούραστος, με πολλά χιλιόμετρα και προσπάθειες επιθετικά. Πολύ καλός στα ανασταλτικά του καθήκοντα.

Ο Διαμαντόπουλος. «Έχασε» μερικά σφυρίγματα στην αρχή, γενικά έδειχνε φοβικός να καταλογίσει τα φάουλ. Πρώτη κίτρινη βγήκε στο 30′ στον Μαλή, σε φάση που ήρθε σε τρανζίσιον, χωρίς να έχει καταλογιστεί χέρι σε σουτ του Τσιγγάρα. Στη φάση το 0-1 ο Παναιτωλικός διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Γκαρθία όμως το ριπλέι δικαιώνει τον διαιτητή. Στο τέλος τα σφυρίγματα ήταν Άρης, χωρίς να δείξει σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις κίτρινες σε παίκτες του Άρη. Ελάχιστα τα 4′ καθυστερήσεων, απορεί ακόμη όλη η Ελλάδα τι είδε και απέβαλε τον Μαυρία. Ευτυχώς τον έσωσε το VAR. Κακή διαιτησία, σε ημιτελικά πρέπει να σφυρίζουν διαιτητές που αντέχουν και μπορούν να ανταποκριθούν.

Ο Παναιτωλικός μπήκε στο γήπεδο με ορμή και ένα γήπεδο «καζάνι». Το σύνολο του Πετράκη στο πρώτο εικοσάλεπτο απείλησε πολλές φορές με Σενγκέλια, Τορεχόν, Πέδρο, Χουάνπι, με τον Άρη να δείχνει σαστισμένος. Στο πρώτο ημίωρο ο Τίτορμος υπερείχε, με τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν μετά το 30′ και να έχουν ορισμένες καλές στιγμές.

Δραστήριες και οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, έχοντας τις στιγμές τους. Ωστόσο στο 64′ ο Άρης ήταν αυτός που βρήκε το γκολ με τον Βέλεθ. Ο Πετράκης πέρασε Φρεντ και Λομόνακο, ενώ λίγο αργότερα Καρέλη και Πέρεθ. Προσπάθησε να βρει τις φάσεις ο Παναιτωλικός, με τον Άρη να «παγώνει» ρυθμό. Σωρεία καθυστερήσεων από τους φιλοξενούμενους, τραγικός Διαμαντόπουλος και 0-1 τελικό σκορ. Όλα ανοιχτά ενόψει ρεβάνς.