Γ΄ Εθνική: Ήττα με ανατροπή για την ΑΕ Μεσολογγίου

H ΑΕ Μυκόνου κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην ΑΕ Μεσολογγίου στον αγώνα που έγινε στο γήπεδο του Αιτωλικού, κλείνοντας με νίκη το 2023.

Οι Μυκονιάτες έφυγαν τελικά από το Μεσολόγγι με το 1-3 και επέστρεψαν στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές.

Ο Παναγιωτίδης για το Μεσολόγγι άνοιξε το σκορ στο 34′, με τους Μουρίκι (46′) και Πινέιρο (66′ & 84′ ) να πετυχαίνουν την ολική ανατροπή.

Η ροή του αγώνα

7′ με μακρινό σουτ ο Πινέιρο προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Μάντη που έδιωξε με υπερένταση.

12′ ο Κέμπε έκανε σέντρα και ο Πάγια με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

23′ κοντινό σουτ του Πινέιρο. Μπλόκαρε σε καλή θέση ο Μαντής.

26′ σε φάση διαρκείας, ο Μάντης απόκρουσε προσπάθεια του Πινέιρο, στη συνέχεια ο Σπυρόπουλος σκόραρε, αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

34′ 1-0 Γκολ για την ΑΕ Μεσολογγίου. Ο Μιχαλόπουλος σέντραρε στην περιοχή, με την μπάλα να φτάνει στον Παναγιωτίδη, ο οποίος σούταρε, με την μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Ιωσηφίδη, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Ντούνη.

46′ Ο Πάγια με κεφαλιά βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Μαντή.

46′ 1-1 Γκολ για την ΑΕ Μυκόνου. Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου ο Μουρίκι βρέθηκε έξω από την περιοχή, σούταρε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

54′ σουτ του Πάγια μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

66′ 1-2 Γκολ για την ΑΕ Μυκόνου. Ράγια και Πινέιρο συνεργάστηκαν με τον τελευταία να σουτάρει από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή και να πετυχαίνει την ανατροπή για τους Μυκονιάτες.

84′ 1-3 Γκολ για την ΑΕ Μυκόνου. Ο Χαλαζιάς ανέτρεψε τον Πινέιρο με τον ρέφερι να δείχνει άμεσα την άσπρη βούλα. Ο Πινέιρο με πολύ όμορφη εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σφραγίζοντας τη νίκη των Μυκονιατών.

Διαιτητές: Πετρόπουλος, Γαλάνης, Σιμόπουλος

ΑΕ Μεσολογγίου: Μαντής, Αυτζής (80′ Μανέτας), Τριφιάτης, Κάκκος, Μπαλαμπάνης (80′ Νικολόπουλος), Κακκιώνης, Παναγιωτίδης (72′ Βαρούχος), Χαλαζίας, Πλαστήρας, Μιχαλόπουλος, Ζαβιτσάνος (72′ Κράνης)

ΑΕ Μυκόνου: Ντούνης, Ράγια, Κέμπε, Αρκούδας, Ιψσηφίδης, Τράκας, Σπυρόπουλος (63′ Παπαθανασίου 82′ Καλογεράς), Μουρίκη, Πάγια, Πινέιρο (86′ Πούλος), Παπαδόπουλος