sliderΌλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Ήττα για τον ΑΟ Αγρινίου 85 – 90 από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων

Ο ΑΟ Αγρινίου υποδέχθηκε τον δεύτερο στη βαθμολογία Διαγόρα Δρυοπιδέων στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου για την ενδέκατη αγωνιστική της Α2 γνωρίζοντας την ήττα με 85-90.

Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πέρασε την μπάλα χαμηλά στο καλάθι και προηγήθηκε με 12-7 στο 6′, με τον Καμαρα να έχει τους εφτά από τους 12 πόντους της ομάδας του Αγρινίου. Ο ΑΟ συνέχισε δυνατά στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκε τους χώρους στον αιφνιδιασμό και έκλεισε εντυπωσιακά το δεκάλεπτο με 24-15.

Οι σκληρές άμυνες, εκατέρωθεν, έκαναν την εμφάνιση τους στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Διαγόρα να μειωνει με τον Λιακόπουλο των 14 πόντων στο ημίχρονο. Ο ΑΟ είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ και διατήρησε το προβάδισμα, με το 43-37 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Διαγόρας με σερί 11-0 πέρασε μπροστά αλλά ο ΑΟ με ένα τρίποντο του Κέβιν Φραντσεσκι και ένα δίποντο του Σταματογιαννη έφερε το παιχνίδι ξανά σε ισοπαλία για το 48-48.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν γρήγορα στο μπόνους των βολών, τα τρίποντα έπεφταν βροχή και βρέθηκαν μπροστά με 57-64 στο 28′. Ο Κέβιν Φραντσεσκι ηταν σε μεγάλη μέρα και με το πέμπτο του τρίποντο μείωσε για το 63-69 στο τέλος του τρίτου δεκαλεπτου.

Ο Διαγόρας διατήρησε το προβάδισμα στις αρχές του τελευταίου δεκαλεπτου με μεγάλα σουτ των Κούκα και Καρασταμάτη. Οι Αγρινιώτες με όπλο την καλή άμυνα θωράκισαν την ρακέτα τους και μείωσαν στο 75-77 στο 35′. Με βολές του Γκρέκα ο ΑΟ ισοφάρισε σε 81-81 δύο λεπτά πριν το φινάλε. Ο Διαγόρας πήρε προβάδισμα πέντε πόντων με καλάθι του Καράμπουλα και δύο εύστοχες βολές του Κούκα 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Κέβιν Φραντσεσκι μείωσε σε 85-88 τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Με βολές ο Διαγόρας σημείωσε το τελικό 85-90. Σημειωτέον πως από ανθρώπους του ΑΟ Αγρινίου εκφράζονται παράπονα για τη διαιτησία.

Επόμενο παιχνίδι για τον ΑΟ Αγρινίου το επόμενο Σάββατο απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 43-37,63-69,85-90

Διαιτητές: Παναγιώτου-Κωνσταντινίδου-Καρακάσης (Μπέστιας)
Δεκάλεπτα: 24-15, 43-37, 63-69, 85-90
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 7, Μπερέρης 5, Μιχάλογλου 12 (1), Χατζηνικόλας 4, Κέβιν 25 (6), Γκρέκας 9, Σταματογιάννης 14, Ψαράς 3 (1), Κασιούμης 6.
Διαγόρας Δρ. (Χούμπαυλης): Κουκάς 14 (4), Καράμπουλας 20, Πολυτάρχου 20 (5), Πετροδημόπουλος 9, Λιακόπουλος 14, Καρασταμάτης 10 (2), Μαχαίρας 3, Γκιουζέλης.