sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

«Άλμα» παραμονής, Παναιτωλικός και κόσμος «άλωσαν» την Τρίπολη (video)

Παναιτωλικός τσαμπουκάς, κόσμος μάγκας και «άλμα» παραμονής για τον Τίτορμο με μεγάλο διπλό στην Τρίπολη, με το σκορ στο 0-2.

Κάνοντας εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός πήρε προβάδισμα με τον Σέρχιο Ντίαζ στο 31′, πηγαίνοντας με αυτό στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, επιδεικνύοντας τακτική προσήλωση και με σωστή ανασταλτική λειτουργία ο Παναιτωλικός μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την καλύτερη στιγμή του. Στο 67′ ο Πέδρο διπλασίασε τα τέρματά των Αγρινιωτών, μέσα σε ντελίριο.

endekada

Τσάβες στα δοκάρια, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίντζε στην άμυνα. Τορεχόν και Μαυρίας στα άκρα, Πέρεθ, Λιάβας και Χουάνπι στον άξονα. Ντίαζ και Λομόνακο στην επίθεση.

Το πρώτο ημίχρονο

Αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, με τον Παναιτωλικό να γράφει την πρώτη φάση του ματς με σουτ του Λομόνακο στο 4′. Ένα λεπτό αργότερα, από φάουλ που κέρδισε ο Λιάβας, ο Μαυρίας πήρε το «ριμπάουντ» σουτάροντας ψηλά άουτ. Ο Ντίαζ στο 8′ επιχείρησε σουτ από μακριά, με την μπάλα να μην βρίσκει στόχο. Ο ίδιος απείλησε με προσπάθεια στιγμές μετά, ο Τσιφτσής έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 17′ ο Ταμπίντζε επιχείρησε σουτ από απόσταση, χωρίς αποτέλεσμα. Είχε μεσολαβήσει ένα διάστημα όπου ο Αστέρας πήρε μέτρα στο γήπεδο. Κόρνερ για τον Παναιτωλικό στο 18′ απομακρύνθηκε.

Κεφαλιά του Λομόνακο στο 20′ μπλόκαρε ο Τσιφτσής απροβλημάτιστα. Πρώτη ουσιαστικά απειλητική στιγμή για τον Αστέρα στο 21′. Φάουλ έξω από την περιοχή, ο Καστάνιο στην πορεία της μπάλας, σε κόρνερ έδιωξε ο Τσάβες.

Νέα κόρνερ και για τις δύο ομάδες ακολούθησαν, δίχως να αποφέρουν κάτι. Το σύνολο του Πετράκη έδειχνε να πατάει στιβαρά στο γήπεδο.

Το γκολ για τους Αγρινιώτες ήρθε στο 31′, εξαργυρώνοντας το καλύτερο ξεκίνημα που έκαναν. Ο Λιάβας βρήκε μαγικά τον Λομόνακο, που άνοιξε στον Τορεχόν. Αυτός σέντραρε και βρήκε τον Σέρχιο Ντίαζ ξεχασμένο στην περιοχή. Αυτός στόπαρε και εκτέλεσε με ψυχραιμία. Πανζουρλισμός στην εξέδρα των Αγρινιωτών.

Ο Αστέρας ανέβηκε στο γήπεδο, απειλώντας σε δύο περιπτώσεις από κόρνερ, δίχως όμως να «γράψει» τελική. Σέντρα του Τορεχόν στο 43′ βρήκε τον Λομόνακο, με την κεφαλιά του να μην βρίσκει όμως στόχο. Το 0-1 σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές γύρισε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός. Οι γηπεδούχοι γύρισαν διάταξη σε 4-4-2 και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Επικίνδυνη παράλληλη του Μαυρία στο 53′ απομάκρυνε η άμυνα του Αστέρα.

Ο Παναιτωλικός «άγγιξε» δεύτερο γκολ στο 55′ με τον Λομόνακο. Εξαιρετική μπαλιά του Ντίαζ στον Αργεντινό, που από εξαιρετική θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει. Από το κόρνερ που προέκυψε, σουτ του Μαυρία μπλόκαρε ο κίπερ του Αστέρα.

Στην ώρα αγώνα ο Τσάβες τραυματίστηκε από τον Οικονόμου, σε φάση όπου ο Αστέρας είχε φάουλ. Ο κίπερ του Παναιτωλικού χτυπήθηκε από τον Έλληνα στόπερ με τις τάπες. Όντας «ΟΚ», ο Πετράκης προχώρησε σε διπλή αλλαγή. Λιάβας και Λομόνακο εκτός, Χατζηθεοδωρίδης και Ζοάο στο γήπεδο.

Ο Αστέρας άρχισε να εντείνει την πίεσή του. Ωστόσο ο επιδραστικός Πέδρο δεν χρειάστηκε και πολύ στον αγωνιστικό χώρο για να σκοράρει… Ο Ντίαζ βγήκε στην αντεπίθεση, μοίρασε ιδανικά την ασίστ και ο Ζοάο ψύχραιμα εκτέλεσε για το 0-2 από την περιοχή.

Το γκολ αυτό έδωσε την απαιτούμενη ηρεμία στον Παναιτωλικό. Οι γηπεδούχοι έδειχναν ανήμποροι να διασπάσουν την άμυνα των Αγρινιωτών. Εκτέλεση φάουλ του Τορεχόν στο 76′ μπλόκαρε ο Τσιφτσής. Στο 77′ από μεγάλο λάθος στην άμυνα του Αστέρα, ο Ντίαζ επιχείρησε να σκοράρει με «κρεμαστό», αστοχώντας ελάχιστα και με τον Τσιφτσή εκτός θέσης.

Στιγμές μετά ο Μαλής έδωσε την θέση του στον Μπρούνο Ντουάρτε. Ο Αγρινιώτης στόπερ έδειχνε να αντιμετωπίζει ενοχλήσεις. Στο 80′ ο Τσάβες έκανε την απόκρουση του αγώνα. Ο Άλβαρεζ βγήκε από σέντρα μόνος στην πλάτη της άμυνας, με τον κίπερ του Παναιτωλικού να διώχνει δύσκολα τον κίνδυνο, γνωρίζοντας αποθέωση από την εξέδρα.

Στο 82′ Φρεντ και Τσιγγάρας αντικατέστησαν Σέρχιο Ντίαζ και Πέρεθ. Κόρνερ για τον Αστέρα στο 85′ δεν απέφερε κάτι, με τον Πορτογάλο να κερδίζει κόρνερ για τους Αγρινιώτες στην αντεπίθεση. Μέχρι τέλους τίποτα δεν άλλαξε. Μεγάλη νίκη για τον Τίτορμο στην Τρίπολη, προσπέρασε τον Βόλο στην βαθμολογία και το επόμενο Σάββατο περιμένει τον Ατρόμητο στο Αγρίνιο.

-Μπήκε εξαιρετικά στο ματς ο Παναιτωλικός. Φάνηκε να υπάρχει λίγο άγχος στην τελική πάσα, όμως το σύνολο του Πετράκη μπόρεσε να βρει το γκολ.

-Εξαιρετικοί Λιάβας και Χουάνπι στο κέντρο. Δραστήριος ο Λομόνακο, τον «ένιωσε» η άμυνα του Αστέρα. Στα συν ο σκόρερ Ντίαζ που πήρε αρκετές προσπάθειες και κράτησε μπάλα.

-Διακριθείς στην τριάδα του κέντρου ο Μαλής. Η επιτομή της επιδραστικότητας ο Πέδρο, βρήκε δίχτυα και «σφράγισε» τη νίκη.

-Θέλει και ερώτημα; Ο κόσμος! Παρουσία περασμένων ετών σε εκτός έδρας. Η συσπείρωση που βγαίνει τις τελευταίες εβδομάδες πρέπει να κεφαλαιοποιηθεί από τον οργανισμό Παναιτωλικός και το ίδιο το Αγρίνιο. Αυτή είναι η δυναμική του συλλόγου.

-Αδύναμος «κρίκος» του πρώτου ημιχρόνου ο Ταμπίντζε, με αρκετά εύκολα λάθη.

-Δραστήριος μεν, χωρίς καθαρό μυαλό δε ο Λομόνακο.

Σέρχιο Ντίαζ. Σκόρερ και δημιουργός του δεύτερου τέρματος, ο Παραγουανός έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, δείχνοντας στοιχεία κλάσης.

Τσιάρας. Ξεκίνησε εξαιρετικά, με σωστά σφυρίγματα. Στο μισάωρο έχασε δύο φάουλ (ένα έκαστος) και χέρι σε προσπάθεια του Τορεχόν στον άξονα. Γενικά καλή διαιτησία στο πρώτο μέρος. Συνέχισε σε ίδιο μοτίβο στην επανάληψη. Σχεδόν άψογος.

Με δυναμισμό και την ώθηση του κόσμου μπήκε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός. Δημιούργησε, απείλησε, και τις τελικές του μπόρεσε να τις κεφαλαιοποιήσει με το γκολ του Ντίαζ στο 31′. Πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια, έχοντας συνολικά καλύτερη εικόνα του Αστέρα.

Οι γηπεδούχοι γύρισαν με επιθετικότερους προσανατολισμούς στην επανάληψη αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Στην ώρα αγώνα ο Πετράκης πέρασε στο γήπεδο τον Πέδρο κι αυτός λίγα λεπτά μετά, αξιοποιώντας ιδανικά την ασίστ του Ντίαζ έκανε το 0-2. Από εκεί και πέρα ο Παναιτωλικός διαχειρίστηκε εξαιρετικά το υπέρ του σκορ και έφυγε από την Τρίπολη με ένα τεράστιο διπλό, το δεύτερο συνεχόμενο. Προσπέρασε στην βαθμολογία και τον Βόλο και πλέον περιμένει τον Ατρόμητο στο Αγρίνιο.