Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Βόλος – Κηφισιά 4-1: Άλμα παραμονής με τεσσάρα (video)

Mε ένα καταιγιστικό ξεκίνημα όπου πέτυχε δύο γκολ κι ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, ο Βόλος επικράτησε 4-1 της Κηφισιάς σε… τελικό παραμονής του Πανθεσσαλικού, κάνοντας αποφασιστικό βήμα προς τον στόχο. Δύο γκολ ο Γκαρσία, από ένα Κόμπα, Μωραϊτης για τους Θεσσαλούς! Απέκρουσε πέναλτι ο Κόβατς. Κόκκινη ο Ντε Καμπς.

Έτσι ξεκίνησαν

O Xρήστος Κόντης παρέταξε τον γηπεδούχο Βόλο σε σχηματισμό 4-2-3-1. Ο Κόβατς ήταν στα δοκάρια, με τους Άλχο, Καλογερόπουλο, Σιέλη και Λούνα στην άμυνα. Γκλάβτσιτς και Ντε Καμπς ήταν το δίδυμο της μεσαίας γραμμής. Μύγας, Ασεχνούν και Κόμπα ήταν η τριπλέτα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Γκαρσία.

Από την πλευρά του και ο Κώστας Μπράτσος έστησε τη φιλοξενούμενη Κηφισιά σε διάταξη 4-2-3-1. Ο Αναγνωστόπουλος ήταν στην εστία, με τους Γκόμπελιτς, Τσάπαν, Τεϊσέιρα, Μιλίτσεβιτς μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά. Ο Σναϊντερλάν επέστρεψε στη δράση έπειτα από 1,5 μήνα και ήταν στο κέντρο με παρτενέρ τον Τσανάτζια. Ο Ματέους Σάντος ήταν στο «10», Μενέντες – Μπιφουμά στα άκρα και στο «9» ο Οζέγκοβιτς.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Βόλο, εφιαλτικό για την Κηφισιά

Ο Βόλος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε μόλις στα 45 δευτερόλεπτα. Ο Κόμπα έβγαλε τη σέντρα, ο Γκαρσία νίκησε τον Τσάπαν στον αέρα και αστόχησε με κεφαλιά. Στο 2′ ο Μύγας σούταρα, ο Τεϊσέιρα έβαλε την κόντρα και η μπάλα βγήκε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 3ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκλάβτσιτς, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, ο Ασεχνούν έκανε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε, ο Αναγνωστόπουλος έβγαλε με δυσκολία, ο Κόμπα πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ.

Στο 8′ ο Ματέους Σάντος έπιασε σουτ από δύσκολη διαγώνια θέση αλλά ο Κόβατς μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Τρία λεπτά αργότερα, στο 11′, οι Θεσσαλοί διπλασίασαν το προβάδισμα τους. Ο Γκλάβτσιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Γκαρσία νίκησε στον αέρα τον Σναϊντερλάν και με κεφαλιά διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του.

Ο Κόβατς τον κράτησε, ο Οζέγκοβιτς της έδωσε ελπίδα και ο Γκαρσία… μίλησε τελευταίος

Μετά το πρώτο 20λεπτο η Κηφισιά πίεσε για να βρει το γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι. Στο 22′ ο Μενέντες άργησε να εκτελέσει μέσα από την περιοχή και ο τερματοφύλακας του Βόλου «καθάρισε» τη φάση.

Στο 33′ οι καλύτεροι ποδοσφαιριστές της Κηφισιάς συνδυάστηκαν σε ακόμα ένα γκολ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων έφυγε στην αντεπίθεση μετά από μπαλιά του Μενέντες, ο Ματέους Σάντος κουβάλησε την μπάλα, ανέβηκε από τα δεξιά, γύρισε την μπάλα και ο Οζέγκοβιτς με σουτ στην κίνηση μείωσε το σκορ. Ο Σέρβος σκόραρε κόντρα στην ομάδα που τον έφερε στην Ελλάδα, όπως είχε κάνει και στο ματς του πρώτου γύρου στο Πανθεσσαλικό (2-1).

Στο 35′ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Βόλου ο Μπιφουμά έκανε το γύρισμα, ο Μενέντες πλάσαρε μέσα από την περιοχή και ο Κόβατς μπλόκαρε. Στο 38′ ο Ασεχνούν πλάσαρε μέσα από την περιοχή και ο Τεϊσέιρα έδιωξε με το κεφάλι.

Στο 41′ ο Μιλίτσεβιτς έβγαλε τη σέντρα, από τις κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Οζέγκοβιτς, ο οποίος έπιασε… κεραυνό στην κίνηση αλλά τον νίκησε ο Κόβατς με τρομερή εκτίναξη. Δυο λεπτά αργότερα ο Σέρβος φορ της Κηφισιάς έστρωσε την μπάλα στον Μενέντες και ο Αργεντινός πλάσαρε άουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 45+1′ ο Σναϊντερλάν ευνοήθηκε από τις κόντρες, βγήκε σε θέση βολής, εκτέλεσε αλλά ο Κόβατς είχε απάντηση για ακόμα μια φορά. Δευτερόλεπτα μετά την ευκαιρία του Γάλλου χαφ ο Βόλος βρήκε το τρίτο του γκολ κόντρα στη ροή του ματς. Ο Κόμπα άνοιξε την μπάλα στον Λούνα, ο Ισπανός έκανε το γύρισμα και ο Γκαρσία με σουτ μέσα από την περιοχή εκτέλεσε τον Αναγνωστόπουλο για το 3-1, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Το «έσβησε» ο Βόλος

Η σαφώς πιο έμπειρη ομάδα του Βόλου διαχειρίστηκε εξαιρετικά το δεύτερο ημίχρονο και διαφύλαξε το τρίποντο. Από την πλευρά του ο Κώστας Μπράτσος προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την Κηφισιά, καθώς γύρισε τον σχηματισμό σε 4-4-2 με τον Τεττέι στο πλευρό του Οζέγκοβιτς και τον Κλωναρίδη δεξί μπακ, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να είναι το ίδιο απειλητικοί με το πρώτο μέρος.

Στο 49′ ο Σναϊντερλάν έβγαλε σέντρα ακριβείας από τα αριστερά, κεφαλιά του Τεττέι, η μπάλα κόντραρε στον Σιέλη και κατέληξε στα χέρια του Κόβατς. Το ματς είχε αρκετές διακοπές, με τους Θεσσαλούς να παίζουν όπως είναι λογικό και με τον χρόνο.

Στο 67′ ο Μύγας έκανε σέντρα – σουτ και ο Αναγνωστόπουλος έβγαλε με δυσκολία Στο 77′ ο έκανε το γέμισμα, κεφαλιά του Μύγα, ο Γκαρσία έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά ο Αναγνωστόπουλος τον νίκησε και του στέρησε το χατ τρικ.

Η Κηφισιά είχε τη στιγμή της στο 79′, όταν ο Τεττέι έκλεψε την μπάλα στην περιοχή του Βόλου, πάσαρε στον Ματέους Σάντος, ο Βραζιλιάνος έκανε το γύρισμα και ο Οζέγκοβιτς δεν κατάφερε να βρει την μπάλα και να μπει μαζί της στα δίχτυα. Έξι λεπτά αργότερα ο Βόλος σφράγισε το «τρίποντο», όταν ο Μπιφουμά προσπάθησε να απομακρύνει μετά από κόρνερ, ο Ασεχνούν έπαιξε με τη μία και ο Μωραΐτης από κοντά εκτέλεσε για το 4-1.

Στο 87′ ο Οζέγκοβιτς κέρδισε πέναλτι από τον Καλογερόπουλο, ο Σέρβος ανέλαβε την εκτέλεση, σημάδεψε το κέντρο, όμως ο Κόβατς τον νίκησε, κάνοντας ακόμα μια σπουδαία απόκρουση στην εξαιρετική του εμφάνιση. Στο 90+2′ ο Ντε Καμπς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μπιφουμά και θα χάσει το ματς της επόμενης αγωνιστικής ενάντια στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Πηγή: gazzetta.gr