Buzzer beater από τον Μπαρμπάρο και μεγάλο διπλό για την Ηλιούπολη κόντρα στην Τηλυκράτη

Ένα σημαντικό διπλό κόντρα στον Τηλυκράτη πέτυχε η Ηλιούπολη η οποία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με 1-2 στη Λευκάδα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, πίεσαν και βρήκαν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα όταν ο Ντοναλντόνι στο 9ο λεπτό έπιασε την κεφαλιά στην αντίπαλη περιοχή και νίκησε τον Περιστερίδη για το 1-0.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν και ένα δεύτερο γκολ αλλά η απάντηση ήρθε από τους φιλοξενούμενους στο 21’.

Ο Φρίμπονγκ βρήκε τον απαραίτητο χώρο, έκανε το σουτ και έκανε το 1-1 για τους φιλοξενούμενους, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος δεν υπήρξαν πολλές καλές φάσεις από τις δύο ομάδες που περιορίστηκαν σε δυνατά μαρκαρίσματα και διάφορους τρόπους ώστε να γίνουν απειλητικές προς την αντίπαλη εστία.

Τελικά ο Μπαρμπάρο ήταν ο άνθρωπος που «λύτρωσε» την Ηλιούπολη και την οδήγησε στην πρώτη της νίκης στο πρωτάθλημα καθώς στο 90+6′ ολοκλήρωσε την ανατροπή και διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Τηλυκράτης Λευκάδας: Παρδαλός, Ανδρέου, Τακίδης, Κωστόπουλος, Ρίζος, Τόσκα, Ζδράβος, Τεγούσης, Μπελεβώνης, Κόκκορης, Ντοναλντόνι.

Ηλιούπολη: Περιστερίδης, Μπαρμπόσα, Φουρλάνος, Τσαφταρίδης, Ντέντλερ, Γκουτσούλιας, Κρέτσι, Ράμος, Φρίμπονγκ, Παντελίδης, Μάντιτς.