Κώστας και Νίκος Σταμούλης: «Οικογενειακή υπόθεση» το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα των 10.000 μέτρων

Ο Κώστας Σταμούλης πήρε τη νίκη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα 10.000 μ. που έγινε στο Αίγιο στην κατηγορία των ανδρών τερματίζοντας σε 29.20.97 επίδοση που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ για τον αθλητή του ΓΑΣ Αγρινίου.

Δεύτερος στους άνδρες και πρώτος στην κατηγορία ανδρών Κ23 ο αδερφός του, Νίκος Σταμούλης (ΓΑΣ Αγρινίου) με 29.33.17.

Τρίτος στην κατηγορία των ανδρών ο Μάριος Αναγνώστου (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας) με 29.58.66.

Στην κατηγορία ανδρών Κ23 τη δεύτερη θέση πήρε ο Παναγιώτης Γιαννάτης (ΝΓΣ Ηρακλής 1908) με 30.50.79 και τρίτος ήταν ο Γιώργος Κύρτσης (ΓΑΣ Αγρινίου) με 31.39.75.

O ΓΑΣ Αγρινίου σε ανακοίνωση που εξέδωσε αναφέρει:

«Ιστορία έγραψαν οι αθλητές του ΓΑΣ Αγρινίου , Κώστας Σταμούλης, Νίκος Σταμούλης και Γιώργος Κύρτσης, οι οποίοι μετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών και Κ23, που διεξήχθη στο Αίγιο με τη συμμετοχή των καλύτερων ελλήνων αθλητών αντοχής.

Ο Κώστα Σταμούλης νίκησε στους άνδρες πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ με 29.20 οδηγώντας από την αρχή την κούρσα. Μετά τον αείμνηστο Μιχάλη Κούση είναι ο δεύτερος Αγρινιώτης που πετυχαίνει αυτή τη σπουδαία διάκριση.

Πρωταθλητής Ελλάδας Κ23 και 2ος στους άντρες ο εντυπωσιακός Νίκος Σταμούλης ενώ καταπληκτική εμφάνιση με την 3η θέση στο πανελλήνιο Κ23 πραγματοποίησε ο εξαιρετικός Γιώργος Κύρτσης .

Συγχαρητήρια πολλά στους σπουδαίους αυτούς πρωταθλητές που μας κάνουν περήφανους και στον προπονητή τους Μπάμπη Ποσονίδη.

Είναι η πρώτη φορά που τρείς αθλητές από το Αγρίνιο ανεβαίνουν στο βάθρο των νικητών σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου».