ΓΑΣ Αγρινίου: Τεράστια επιτυχία για τον Αγρινιώτικο στίβο – πρωταθλητής Ελλάδας ο Κώστας Σταμούλης

Εξαιρετικές επιδόσεις και διακρίσεις σημείωσαν για ακόμη μία φορά Κώστας και Νίκος Σταμούλης.

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου στο Καυτανζόγλειο στάδιο διεξήχθη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών Κ23.

Ο Κώστας Σταμούλης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, επιτυγχάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ στα 5000μ. ανδρών. Ο Νίκος Σταμούλης Σάββατο μετείχε στον τελικό των 1500μ όπου κατέλαβε την 4η θέση στους Άνδρες και την 3η στους Νέους. Την Κυριακή αγωνίστηκε στα 5000μ. όπου από την αρχή ακολούθησε το γκρουπ των προπορευόμενων αθλητών και η τόλμη αυτή τον αντάμειψε αφού τερμάτισε στην 3η θέση στους Άνδρες και στην 1η στους Νέους.

Η ανακοίνωση του ΓΑΣ Αγρινίου:

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΡΙΝΙΩΤΙΚΟ ΣΤΙΒΟ – ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ

Ιστορική στιγμή για τον ΓΑΣ Αγρινίου και την πόλη μας η τεράστια επιτυχία του Κώστα Σταμούλη στο δρόμο των 5000μ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών-Γυναικών που πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο 25 και 26 Ιουνίου, στη Θεσσαλονίκη.

Ο Κώστας, μετά από έντονο συναγωνισμό με τους καλύτερους έλληνες δρομείς αντοχής, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, επιτυγχάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ. Η νίκη αυτή αποκτά ιδιαίτερη αξία, αφού είναι η δεύτερη φορά , όπου ο αγρινιώτης αθλητής κερδίζει την πρώτη θέση στα 5000μ. Ανδρών και τα τελευταία πέντε χρόνια είναι μόνιμα στο βάθρο των νικητών και στα 10000μ. Ο Κώστας Σταμούλης είναι ένα υπόδειγμα αθλητή με σεμνότητα, αφοσίωση , εργατικότητα και σταθερή εξέλιξη.

Όμως οι διακρίσεις των αθλητών του ΓΑΣ Αγρινίου δεν σταμάτησαν σε αυτή τη νίκη. Ο Νίκος Σταμούλης για άλλη μια φορά απέδειξε ότι πόσο σπουδαίος αθλητής είναι και ότι το μέλλον του ανήκει. Το Σάββατο μετείχε στον τελικό των 1500μ όπου κατέλαβε την 4η θέση στους Άνδρες και την 3η στους Νέους. Με απαράμιλλο πάθος την επομένη αγωνίστηκε στα 5000μ. όπου από την αρχή ακολούθησε το γκρουπ των προπορευόμενων αθλητών και η τόλμη αυτή τον αντάμειψε αφού τερμάτισε στην 3η θέση στους Άνδρες και στην 1η στους Νέους.

Τέλος αξίζει να αναφερθούμε στον μικρότερο της ομάδας που μετείχε στο Πρωτάθλημα, στο Διονύση Καψάλη, ο οποίος έτρεξε για πρώτη φορά στον τελικό των 1500μ. κάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ.

Οι επιτυχίες αυτές δίνουν περηφάνια και χαρά στους ανθρώπους του συλλόγου αλλά και ικανοποίηση γιατί το έργο και η προσπάθεια που συντελείται για την προαγωγή και ανάπτυξη του τοπικού αθλητισμού από όλους έχει σημαντικά αποτελέσματα και πλέον αναγνωρίζεται σε πανελλήνιο επίπεδο.
Συγχαρητήρια στους αθλητές αλλά και στον προπονητή τους Μπάμπη Ποσονίδη!