Ευρωπαϊκό υγρού στίβου: «Ασημένιος» στα 100μ. ύπτιο ο Χρήστου – Χάλκινο μετάλλιο ο Γκολομέεβ (video)

Έχασε το χρυσό για τρία δέκατα ο Χρήστου

Ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης, χάνοντας για 3 εκατοστά του δευτερολέπτου το χρυσό.

Έγραψε ιστορία στη Ρώμη ο Απόστολος Χρήστου!

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο, μετά το χρυσό στα 50μ. και έγινε ο πρώτος που ανεβαίνει στο βάθρο σε τέσσερις σερί διοργανώσεις στο ίδιο αγώνισμα για τη χώρα μας.

Ο Χρήστου έκανε εξαιρετική κούρσα με αντίπαλο τον Ιταλό Τσεκόν και άγγιξε το χρυσό, το οποίο έχασε μόλις για 3 δέκατα του δευτερολέπτου.

Συγκεκριμένα είχε χρόνο 52.24, με τον πρωταθλητή κόσμου και κάτοχο του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσέκον, να κερδίζει στην τελευταία χεριάμε 52.21. Το βάθρο των νικητών συμπλήρωσε ο Γάλλος Γιοάν Εντόι Μπρουάρ με 52.92.

Να σημειωθεί ότι ο Απόστολος Χρήστου ισοφάρισε επισης την καλύτερη παρουσία Ελληνα κολυμβητή σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, επαναλαμβάνοντας το επίτευγμα του Αρη Γρηγοριάδη, ο οποίος το 2008 στο Αϊντχόφεν είχε κερδίσει ακριβώς τα ίδια μετάλλια (χρυσό στα 50μ. ύπτιο, ασημένιο στα 100μ.).

Συνολικά τα 100μ. ύπτιο είναι μακράν το πιο επιτυχημένο αγώνισμα για τη χώρα μας, που έφτασε τα επτά μετάλλια (ένα χρυσό, δύο ασημένια, τέσσερα χάλκινα), εκ των οποίων ο Χρήστου έχει τέσσερα και ο Γρηγοριάδης τρία.

Χάλκινο μετάλλιο ο Γκολομέεβ

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ τερμάτισε στην τρίτη θέση στα 50 μέτρα ελεύθερο και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ πραγματοποίησε άλλη μια σπουδαία εμφάνιση και με χρόνο 21.75 κατάφερε να πλασαριστεί στις θέσεις των μεταλλίων.

Σε μια συγκλονιστική (όπως αναμενόταν κούρσα) κατέκτησε το τρίτο του συνεχές μετάλλιο στην ιστορία του στη διοργάνωση. Έχει στη συλλογή του το ασημένιο του 2018 και το χάλκινο του 2021, πάντα στα 50μ ελεύθερο.

Νικητής αναδείχθηκε ο Βρετανός Μπεν Πράουντ με 21.58, ενώ δεύτερος βρέθηκε ο Ιταλός Λεονάρντο Ντεπλάνο (21.60).

Ο Γκολομέεβ χάρισε έτσι μια νέα σημαντική επιτυχία στην ελληνική κολύμβηση.