Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Champions League: Παναθηναϊκός και ΑΕΚ «υπέγραψαν» μία μεγάλη βραδιά για το ελληνικό ποδόσφαιρο (video)

Εξαιρετική βραδιά η χθεσινοβραδινή για το ελληνικό ποδόσφαιρο στα προκριματικά του Champions League. Ο Παναθηναϊκός απέκλεισε την Μαρσέιγ στα πέναλτι ενώ η ΑΕΚ πήρε νίκη 1-2 στο Ζάγκρεμπ.

Παρότι η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ ισοφάρισε με τον Τσούμπερ. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα το γκολ του Γαλανόπουλου της χάρισε τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός έπειτα από έναν απίστευτο αγώνα επικράτησε στα πέναλτι με 5-3 της Μαρσέιγ και προκρίθηκε στα Play Offs του Champions League.

Αν και στο ημίχρονο η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, χάρη στα τέρματα του Ομπαμεγιάνγκ, κατόρθωσε να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο Φώτης Ιωαννίδης ήταν αυτός που ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα για το 2-1. Στην παράταση το 2-1 παρέμεινε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Ο Παναθηναϊκός ευστόχησε σε όλες τις εκτελέσεις.

Ο Μπρινιόλι απέκρουσε την πρώτη της Μαρσέιγ (μοιραίος ξανά ο Γκεντουζί). Κάπως έτσι πανηγύρισε την ιστορική πρόκριση.