Άρης Λεπενούς – Παναγρινιακός 0-3: Δυναμική επιστροφή Τσεκούρα με χατ-τρικ

Ο Παναγρινιακός προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αιτωλοακαρνανίας, επικρατώντας νωρίτερα το μεσημέρι του Άρη Λεπενούς εκτός έδρας με 0-3, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Τσεκούρα ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ.

Ο Τσεκούρας επέστρεψε δυναμικά μετά τον τραυματισμό που είχε και του στέρησε ένα δίμηνο περίπου αγωνιστικής δράσης, πιστοποιώντας σήμερα την ευκολία που έχει να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Έφτασε τα 11 γκολ σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο (7 στο πρωτάθλημα και 4 στο Κύπελλο), δείχνοντας ότι έχει πολλά ακόμα να δώσει στα επόμενα παιχνίδια της ομάδας του.

Στα αγωνιστικά, ο Παναγρινιακός κυριάρχησε , φτάνοντας δίκαια στη νίκη. Στο 8ο μόλις λεπτό, ο Λευτέρης Καλοκαίρης σχεδόν σε άδειο τέρμα δεν πλάσαρε σωστά, ενώ δύο λεπτά αργότερα, στο 10′, η κεφαλιά του Μπακογιάννη σταμάτησε στο δοκάρι.

Το σκορ άνοιξε ο Τσεκούρας στο 17ο λεπτό. Έπειτα από φάουλ του Γκόλια, ο Τσεκούρας, κατέβασε με ωραίο τρόπο και πλάσαρε για το 0-1 της ομάδας του. Το 0-1 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου . Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 57ο λεπτό, ο Τσεκούρας σημείωσε το 0-2, έπειτα από πάσα του Λευτέρη Καλοκαίρη και πλασέ σε κενή εστία με κοντινή προβολή.

Στο 89ο λεπτό, ο Δημήτρης Τσεκούρας σημείωσε ένα πολύ όμορφο γκολ, με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής για το τελικό 0-3 και την εύκολη πρόκριση του Παναγρινιακού.

Η ομάδα του Βαλάντη Ζωή στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει μια εκ των ΑΕ Μεσολογγίου ή Αστέρα Μεσολογγίου.