Άψογος Παναιτωλικός μπλόκαρε τον ΠΑΟΚ

sup-paok-panai-15-1Ο Παναιτωλικός υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ σε 0-0 στην Τούμπα, χάνοντας μάλιστα τετ α τετ λίγο πριν το φινάλε του ματς. Αποδοκιμασίες από τον κόσμο μετά το τελευταίο σφύριγμα.

Εξαιρετικά στημένος από τον Γιάννη Ματζουράκη στο γήπεδο, ο Παναιτωλικός κράτησε τον ΠΑΟΚ έξω από την περιοχή του, μπλόκαρε τα ατού του δικεφάλου και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.
Μάλιστα, με φαρμακερές αντεπιθέσεις στο β’ ημίχρονο θα μπορούσε να «κλέψει» το παιχνίδι, με αποκορύφωμα να έρχεται στις καθυστερήσεις όταν ο Πάουλο Γκόμες δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Γλύκο.
Ο Πέλκας έδωσε ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο από τη στιγμή που μπήκε στο χορτάρι, με τον Ροντρίγκες να είναι ο περισσότερο κινητικός από τους παίκτες του Τούντορ και τον Μπερμπάτοφ να χάνει ανεπανάληπτο τετ α τετ.
Δεύτερη συνεχόμενη απώλεια για τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα μετά το 3-3 με τον Πανθρακικό και τρίτη αγωνιστική μακριά από τις νίκες μετά την ήττα στην Τρίπολη. Στους 16 βαθμούς οι Θεσσαλονικείς που παραμένουν έκτοι, ταξιδεύοντας πλέον στη Λέσβο για παιχνίδι με την Καλλονή.
Στους 12 πόντους ανέβηκε ο Παναιτωλικός που άφησε πίσω του πέντε βαθμούς τη ζώνη του υποβιβασμού, συνεχίζοντας τις εκτός έδρας δοκιμασίες με τους δικεφάλους, αφού την επόμενη εβδομάδα κοντράρεται με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Τα αγωνιστικά σχήματα
Με 3-4-3 κατέβασε τον ΠΑΟΚ ο Ιγκόρ Τούντορ. Μπροστά από τον Γλύκο έπαιξε η τριάδα των Σκόνδρα, Τζιόλη και Μαλεζά, ενώ Γκολάσα και Κάτσε κινήθηκαν μπροστά τους στη μεσαία γραμμή. Ο Ροντρίγκες έβγαινε από αριστερά, ο Κίτσιου από δεξιά, ενώ πίσω από τον προωθημένο Μπερμπάτοφ, εναλλάσσονταν μεταξύ τους οι Αθανασιάδης, Μακ.
Το 4-2-3-1 επέλεξε για τον Παναιτωλικό ο Γιάννης Ματζουράκης. Κυριακίδης στο τέρμα και Κέβιν, Κούσας, Παπουτσογιαννόπουλος, Μύγας συνέθεσαν την αμυντική γραμμή. Γκόμες και Μάκος ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, ενώ Ουάρντα, Βιγιαφάνεζ και Κάπελ ήταν η τριάδα πίσω από τον προωθημένο Μαρκόβσκι.

Το ματς
Ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο και την (ανούσια) κατοχή, αφού δεν μπορούσε να μετουσιώσει την εδαφική του υπεροχή σε κάτι καλό.
Ο Παναιτωλικός περίμενε πολύ καλά στημένος στο γήπεδο τον αντίπαλό του, με την αμυντική του λειτουργία να τα πηγαίνει εξαιρετικά.
Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ στατικός στην επίθεση με τον Τούντορ να βάζει τις φωνές συχνά στους ποδοσφαιριστές του, ενώ ο Ροντρίγκες ήταν η μοναδική πηγή κινδύνων για την άμυνα των Αγρινιωτών με τις πλαγιοκοπήσεις του πάντως να μην καρποφορούν.
Η αναγκαστική αλλαγή του Παπουτσογιαννόπουλου στο 32’ δεν άλλαξε την αγωνιστική εικόνα του Παναιτωλικού, που άρχισε σιγά σιγά να ξεθαρρεύει και με τον Κάπελ από δεξιά, δημιούργησε ανησυχία στην άμυνα του δικεφάλου.
Η καλύτερη στιγμή του πρώτου μισού, ήταν η αναπάντεχη ευκαιρία του Μύγα, όταν μετά από διώξιμό του στην άμυνα, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, έσκασε μπροστά στον Γλύκο που έδιωξε όπως όπως σε κόρνερ.
Ο Πέλκας αντικατέστησε τον Αθανασιάδη στο 55’ και η επίθεση των γηπεδούχων απέκτησε μεγαλύτερη κινητικότητα, με τον νεαρό να παίζει το «1-2» με τον Μακ στο 60’ αλλά το σουτ του κόντραρε σε αντίπαλο.
Ακόμα μία καλή στιγμή είχε ο Πέλκας στο 78’, σουτάροντας λίγο πάνω από την εστία μέσα από την περιοχή κι ενώ ο Παναιτωλικός ήδη έστελνε… απειλητικά μηνύματα από κόντρα επιθέσεις με κύριο εκφραστή τον Κάπελ.
Ο ΠΑΟΚ έφτασε πιο κοντά από ποτέ στο γκολ στο 80ο λεπτό αλλά ο Μπερμπάτοφ δεν τα κατάφερε. Η κάθετη του Μακ ήταν εξαιρετική, ο Βούλγαρος βρέθηκε απέναντι στον Κυριακίδη αλλά το πλασέ έφυγε άουτ…
Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με δύο καλές στιγμές για τον Παναιτωλικό. Ο Πάουλο Γκόμες δεν μπόρεσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να πλασάρει τον Γλύκο, που με τη σειρά του έδιωξε το σουτ του Μαρκόβσκι ένα λεπτό αργότερα για να σφραγίσει έτσι το 0-0 τις προσπάθειες των δύο ομάδων.