Α.Γ.Ε.Ζακύνθου- Α.Ο.Αγρινίου 64-62

spo-ao-zakynthosΜεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της Ζακύνθου επί του Α.Ο. Αγρινίου στο εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής και παρέμεινε ζωντανή στην μάχη για την παραμονή στην κατηγορία. Ο Α.Ο.Α ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 0-10 έχοντας σαν καλύτερο παίκτη στην αρχή τον Θόδωρο Τεπετίδη. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν το πρώτο τους καλάθι τρία λεπτά πριν την λήξη της περιόδου με βολές παρόλα αυτά κατάφεραν να ισοφαρίσουν 11-11 με τρίποντο του Κωτσέτα σκορ με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος. Στην δεύτερη περίοδο η Ζάκυνθος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τρίποντο του Νικολόπουλου προηγήθηκε με 34-27. Από μεριάς Α.Ο.Α. ο Λαμπρόπουλος με συνεχόμενους πόντους κρατάει την ομάδα του κοντά στο σκορ και με τρίποντο μειώνει σε 34-33 για να έρθουν δυο βολές του Τζινόπουλου και μια του Λαμπρόπουλου για το 36-34 του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο με την ομάδα του Αγρινίου να είναι αυτή που με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών θα έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ 48-49 χάρη σε κλέψιμο και κάρφωμα του Τεπετίδη. Μάχη και στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα με τις λεπτομέρειες να είναι αυτές που θα έκριναν τον νικητή. Με καλάθι του Σκούφη οι γηπεδούχοι θα προηγηθούν με 61-59 για να απαντήσει ο Κουδούνας με 1/2 βολές μετά από κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ για το 61-60. Ο Μπονίκος με 1/2 βολές και ο Λαμπρόπουλος με εκπληκτικό καλάθι νικώντας δυο παίκτες που είχαν σπεύσει επάνω του διαμορφώνουν το 62-62. Ο Σκούφης αστοχεί στο τρίποντο αλλά το επιθετικό ριμπάουντ του Ακτύπη δίνει την ευκαιρία στον Μπονίκο με 2/2 βολές να διαμορφώσει το 64-62. Με το σκορ στο 64-62 και θέλοντας 6 δευτερόλεπτα για την λήξη ο Λαμπρόπουλος επιχείρησε διείσδυση δεχόμενος καθαρό φάουλ το οποίο όμως δεν σφυρίχτηκε ποτέ και το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα: Α: 11-11 Β:25-23 Γ:12-15 Δ: 16-13

Διαιτητές: Ορφανός, Κάρδαρης

ΑΓΕ Ζακύνθου (Νίκος Θεοδόσης- Νίκος Κλάδης): Κοτσέτας 4 (1), Ακτύπης 5 (1), Σκούφης 13 (2), Καρακωνσταντάκης 2, Τζινόπουλος 8, Βαρβαρίγος 2, Μπονίκος 17, Νικολόπουλος 13 (1)

Α.Ο Αγρινίου (Γιάννης Διαμαντάκος): Ναούμης 2, Λαμπρόπουλος 19 (1), Τεπετίδης 8, Τερσενίδης 13 (2), Μήτσου 9 (1), Τρυφωνόπουλος 6, Σαμουρέλης 3, Κουδούνας 2.

Δηλώσεις Γιάννη Διαμαντάκου στο basket247.gr: Κάναμε μια αξιόλογη προσπάθεια με δεδομένες τις συνθήκες που είχαμε να αντιμετωπίσουμε όπως το αυθημερόν ταξίδι και την απουσία του Μπαρούχα. Διαχειριστήκαμε κάποιες κρίσιμες φάσεις λάθος και αυτό μας στοίχισε. Κοιτάζουμε την συνέχεια του πρωταθλήματος και το επόμενο παιχνίδι με την Μεσσήνη σε 10 μέρες.