Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Α ΕΣΚΑΒΔΕ: Νίκησε στα Γιάννινα και πέρασε στον τελικό του πρωταθλήματος η Γ.Ε. Αγρινίου

Η Γ.Ε.Αγρινίου πέτυχε την μεγαλύτερη νίκη… έως την επόμενη της σεζόν καθώς επικράτησε δύσκολα στα Γιάννινα του Σπάρτακου με 63-77 και πέρασε στον τελικό του πρωταθλήματος της Α ΕΣΚΑΒΔΕ.

Ο Σπάρτακος ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 21-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η είσοδος του Γεωργούλα στο ματς και η άνοδος στην επίθεση αρκετών παικτών έφερε το 36-37 του ημιχρόνου.Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς πήγαινε πόντο – πόντο και στο τριακοστό λεπτό όλα ήταν στην απόλυτη ισορροπία 56-56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως η ΓΕΑ έπαιξε πολύ καλή άμυνα, είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ και με μεγάλα σουτ του Γεωργούλα στην επίθεση κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 7-21 και να πάρει την νίκη με 63-77.

*Οι παίκτες, η τεχνική ηγεσία και η διοίκηση της ΓΕΑ ευχαριστούν τους ανθρώπους του Σπάρτακου για την άψογη φιλοξενία.
*Αύριο διεξάγεται στο Μεσολόγγι ο δεύτερος αγώνας του άλλου ζευγαριού Λέων Μεσολογγίου- IBC με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-0.

Διαιτητές:Λειβαδίτης- Τσίγας

Δεκάλεπτα:Α:21-12 Β:15-25 Γ:20-19 Δ:07-21

Σπάρτακος(Κάϊκας-Καλλής): Ντρίτσος 2, Κόρδας, Μάστορας 9(1), 15(2), Λαμπρόπουλος 11, Κολιγιώτης 4, Κιμισκίδης 2, Γουλας 2, Μαυρογιάννης 3(1), Θεοχάρους 10, Παπανικολάου, Δήμος 2

Γ.Ε.Αγρινίου(Φαράντος-Καρατσώρης): Ντάλας, Στούμπος, Φωτιάδης 12(2), Σταμουλάκης 8, Σούρλας 9(3), Δάρλας 6(2), Μουντζούρης, Λειβαδάς 3(1), Μπόσμος 14,Γεωργούλας 25(5), Πανάκιας, Τσάνος