Ά ΕΣΚΑΒΔΕ: Ήττα στα σημεία για την ΓΕΑ στην Κέρκυρα

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής σεζόν προσέφεραν σήμερα το μεσημέρι Λέων Κέρκυρας και Γ.Ε.Α. με τους Φαίακες να επικρατούν στην παράταση με 96-94 κατακτώντας την 11η νίκη τους που τους δίνει τη δυνατότητα να κοιτάξουν ακόμα πιο ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα.

Χονδρογιάννης και Περούλης ήταν “όλα τα λεφτά” από τους νικητές έχοντας 29 και 27 πόντους αντίστοιχα με τον Σέκα να είναι επίσης πολύ καλός έχοντας 15 και τον Στεργίου να ακολουθεί με 11. Από τους Αγρινιώτες ο Τασόπουλος σταμάτησε στους 30 πόντους, με τον Σταμούλη να προσθέτει 18, τον Καραγιάννη 14, τον Τσέπα 12 και τον Κάκο 11.

Συμβάδιζαν στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες (17-17 στο 10΄) με τον Σταμούλη να ξεχωρίζει από τους φιλοξενούμενους (9 πόντοι). Η Γ.Ε.Α. έπιασε καλό επιθετικό ρυθμό στη δεύτερη περίοδο με το δυνατό της “όπλο”, τα μακρινά σουτ, να κάνουν τη δουλειά (5 εύστοχα) έχοντας τα ηνία με 45-37 στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο (60-55 στο 30΄) για να φτάσουμε στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά όπου ο Λέων με τρομερό επιμέρους 30-25 κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (85-85 κ.α.) με τα μεγάλα σουτ των Σέκα και Περούλη να κάνουν τη διαφορά όπως φυσικά και η παρουσία του Χονδρογιάννη (13 πόντοι).

Στο έξτρα πεντάλεπτο Χονδρογιάννης και Σέκας βοήθησαν τα μέγιστα την ομάδα του coach Γιώργου να φτάσει στη νίκη με το τελικό 96-94.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-45, 55-60, 85-85 (κ.α.), 96-94 (παρ.)

Διαιτητές: Καννής-Ντάγκας

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος): Στεργίου Σ. 11(2), Σέκας 15(3), Τζιανούμης 7, Στεργίου Λ. 6(2), Περούλης 27(2), Γαληνάκης 1, Βλασερός, Γαρνέλης, Χονδρογιάννης 29(4)

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμουλάκης): Τασόπουλος 30(4), Πολύζος 2, Καραγιάννης 14(1), Τραγουδάρας, Κάκος 11(2), Σταμούλης 18(3), Μοίρης, Καντερές, Δάρλας 7(1), Τσέπας 12, Καλαμπαλίκης