Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ: Νίκη με ανατροπή για τον Κρόνο Αγρινίου

Ο Κρόνος Αγρινίου με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε του Λέων Μεσολογγίου με 57-48 και μπήκε με το δεξί την νέα χρονιά.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο με πίεση στην μπάλα και με δύναμη στις προσωπικές μονομαχίες προηγήθηκαν με 21-32.Στην επανάληψη ο Κρόνος απάντησε με τον ίδιο τρόπο.

Έσφιξε την άμυνα του και με ηγέτη τον Κόκκιο στην επίθεση πέρασε μπροστά στο σκορ και στο τέλος κατάφερε να κρατήσει την νίκη παρά την κούραση των παικτών του. Απο τους νικητές ο Κόκκιος ειχε 18 και ο Γιάννης Παπαθανασόπουλος 17. Απο τον λέων ο Ντέκας είχε 10 και ο Γρατσινόπουλος 9.

Διαιτητές:Διαμαντής- Γούργαρης

Δεκάλεπτα:Α:9-20 Β:12-12 Γ:18-06 Δ:18-10

Κρόνος Αγρινίου(Παπαθανασόπουλος- Μπουρνάζος): Κόκκιος 18, Παπαθανασόπου Δ. 9, Παπαθανασόπουλος Α, Πάγιας 4, Τσέπας, Μαυροφρύδης, Παπαθανασόπουλος Ι. 17(2), Τσιλίκης, Θεοδωράκος, Κατερινόπουλος 7(1), Μπουρνάζος, Γκρίζης 2

Λέων Μεσολογγίου(Φαράντος): Καλύβας 7(1), Τριπολίδης 3(1), Διαμαντόπουλος, Διώτης 5(1), Ξηρός, Ντέκας 10, Πάσιος 1, Παύλος Α. 5, Αλεφάντης 4, Γρατσινόπουλος 9(2), Παύλου Α 2, Αλεξανδρόπουλος 2