Zωντανός σε ματς-ροντέο ο Ολυμπιακός, λύγισε την Κηφισιά (2-3)

Ο λιγότερο κακός από τις δύο ομάδες πήρε αυτό που ζητούσε και ο Ολυμπιακός πέρασε με 3-2 από τη μισή Κηφισιά παρότι έκανε… ό,τι περνούσε από το χέρι του για να γκελάρει με αποβολή Ρέτσου, χέρι-πέναλτι του Μπιανκόν. Χρυσός σκόρερ ο Ελ Αραμπί.

Πήγε να γκελάρει από συνήθεια, αλλά… απέτυχε! Ο Ολυμπιακός επέστρεψε -πολύ δύσκολα- στις νίκες, επικρατώντας 3-2 της Κηφισιάς στην Καισαριανή για την 18η αγωνιστική της Super League, σε ένα ματς που τα είχε όλα!

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 2-0 με γκολ των Μασούρα (11′) και Ναβάρο (39′ πεν.), ο Ρέτσος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ένα λεπτό πριν το ημίχρονο και στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου ο Μιλίτσεβιτς μείωσε σε 1-2. Στο δεύτερο, η ομάδα του Καρβαλιάλ έφτασε να έχει κατοχή μπάλας άνω του 70%, όμως η Κηφισιά ήταν αυτή που ισοφάρισε με δικό της πέναλτι (64′ Οζέγκοβιτς), μόλις στην δεύτερη τελική της στην εστία!

Νωρίτερα, είχε ακυρωθεί γκολ του Μασούρα για χέρι, μετά το 2-2 ακυρώθηκε γκολ του Ελ Αραμπί για οφσάιντ, ενώ λίγο μετά πέναλτι που έγινε στον Ροντινέι «ακυρώθηκε» για οφσάιντ του Βραζιλιάνου – όλες οι αποφάσεις μετά τη χρήση του VAR.

Τελικά, τη λύση έδωσε -ποιος άλλος- ο κορυφαίος σκόρερ του Ολυμπιακού τα τελευταία χρόνια, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος στο 85′ με μια κεφαλιά-σήμα κατατεθέν του, αξιοποίησε την πρώτη ασίστ του Ζέλσον Μάρτινς στο Λιμάνι, για να γράψει το 3-2 που χάρισε στους Πειραιώτες το «τρίποντο» που τους κρατά ακόμη σε σχετική επαφή με την κορυφή, αλλά και… ζωή στον Κάρλος Καρβαλιάλ στον πάγκο της ομάδας του.

Πηγή: sdna.gr