Βόλεϊ Ανδρών: Ήττα για την Ομόνοια στην Πάτρα

spo-omonoia-volleyandronΕγκλωβίστηκε στη φιλοδοξία της η Ομόνοια Ναυπάκτου στο παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Απόλλωνα στην Πάτρα.

Απέναντι σε ένα από τα φαβορί του ομίλου για την άνοδο ήθελε να αποδείξει ότι είναι έτοιμη για την κατηγορία αυτή, με το άγχος να την κυριεύει και να την οδηγεί στην ήττα με 3-1.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά τη νίκη με το Κιάτο πήγε στην Πάτρα η Ομόνοια, θέλοντας να επαναλάβει την πολύ καλή της εμφάνιση απέναντι σε έναν εμφανώς πιο δυνατό αντίπαλο. Ο αρχικός ενθουσιασμός γρήγορα έδωσε τη θέση του στην απογοήτευση όταν στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-1.

Η αντίδραση των νεαρών παικτών της Ομόνοιας ήταν κακή, με πολλά λάθη και καθόλου ψυχραιμία στο παιχνίδι τους οδηγώντας στην απώλεια του πρώτου σετ με το ευρύ 25-9. Πολύ διαφορετικό ήταν το δεύτερο σετ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ παρότι οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό με διάρκεια. Η ομόνοια βρέθηκε να προηγείται οριακά στο 16-17, όμως ο Απόλλωνας με ένα σερί 6-0 ξέφυγε αρχικά με 22-17 και στη συνέχεια με 23-20.

Τα παιδιά του Γιώργου Μητρόπουλου όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ένα δικό τους σερί 0-5 ήταν αρκετό να τους δώσει το σετ και να ισοφαρίσουν το αγώνα σε 1-1.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα γινόταν ντέρμπι, τα λάθη και το άσχημο παιχνίδι έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους στην Ομόνοια, γκρεμίζοντας η ίδια ότι με κόπο είχε χτίσει. Ένα 5-0 σερί στο ξεκίνημα και άλλο ένα ίδιο σερί μία ολόκληρη περιστροφή αργότερα έφτασαν τη διαφορά στους 10 πόντους, 21-11, και έδωσαν φυσιολογικά το σετ στον Απόλλωνα με 25-12. Παρόμοια εξέλιξη στο τέταρτο σετ.

Ο Απόλλωνας ξέφυγε με 7-2 με το σερβίς του Κοσμά και διευρύνοντας σταδιακά τη διαφορά πήρε το σετ με 25-14, με την Ομόνοια να είναι τελείως εκτός παιχνιδιού.

Η ήττα αυτή, φυσικά και δεν στοιχίζει σε τίποτα στην Ομόνοια, έδειξε όμως ότι η νεανική ομάδα της Ναυπάκτου μπορεί υπό προϋποθέσεις να κοντράρει ακόμα και δυνατούς αντιπάλους όπως ο Απόλλωνας, εξαρτώμενη κατά κύριο λόγο από τη δική της απόδοση.

Παράλληλα ήταν και ένα μεγάλο μάθημα για τα νεαρά παιδιά της ομάδας για το πώς θα πρέπει να διαχειρίζονται τα συναισθήματά τους μέσα στο παιχνίδι είτε η ομάδα τους είναι μπροστά είτε κυνηγά το σκορ ώστε να έχουν μεγαλύτερη διάρκεια στο καλό τους παιχνίδι.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της τέταρτης αγωνιστικής η ΕΑΠ νίκησε εύκολα τον Πυργέα με 0-3 στον Πύργο, ο Κόροιβος επικράτησε του Άργη Καλαμάτας με 3-0 στην Αμαλιάδα ενώ το Κιάτο ηττήθηκε στην έδρα του από το Λουτράκι με 0-3.

Έτσι στη βαθμολογία αήττητοι Λουτράκι και Απόλλωνας, στην τρίτη θέση με 6 βαθμούς Κόροιβος και ΕΑΠ, πέμπτοι Ομόνοια και Κιάτο με 3 βαθμούς και στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό ακόμα ο Πυργέας με τον Άργη Καλαμάτας.

Απόλλων Πάτρας (Χριστόπουλος): Γιαννόπουλος Ν, Μπακούνης, Μητρόγιαννης, Κοσμάς, Ζωντανός, Γιαννόπουλος Σ., Κουκουζέλης, Γαβρέλλης, Βαλουξής, Θεοδωράκης, Καρανικόλας, Γεωργακόπουλος.

Ομόνοια Ναυπάκτου (Γιώργος Μητρόπουλος): Παυλόπουλος, Παπαηλιόπουλος Σ., Παύλου, Κομάνι, Τσακανίκας, Λουκάς Χ., Σουρτσέ, Κεχαγιάς, Παπαηλιόπουλος Β., Θεοφάνης, Τσούσης.

Στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής η Ομόνοια υποδέχεται τον Κόροιβο Αμαλιάδας αυτό το Σάββατο στο κλειστό γυμναστήριο του Παπαχαραλαμπείου Σταδίου, στις 3.30 και έχει την ανάγκη της στήριξης του κόσμου στο δύσκολο έργο της παραμονής στη Β’ Εθνική κατηγορία, θέλοντας να διατηρήσει το αήττητο στην έδρα της.

Μετά την εκτός έδρας ήττα της με 3-0 στην Πάτρα από τη Γαλήνη, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της Ομόνοιας θα αγωνιστεί και πάλι εκτός έδρας.

Αυτή την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου αντιμετωπίζοντας τον τοπικό Πυργέα, με στόχο μια καλύτερη εμφάνιση από αυτή της πρεμιέρας.