«Τρίποντο» για τον Αστέρα, με υπογραφή Κρεσπί στο φινάλε

Με γκολ του Ριτζίς Κρεσπί στο 91΄, η ομάδα της Αρκαδίας πέταξε στο…καναβάτσο τον Παναιτωλικό και πήρε σπουδαία νίκη – Μοιραίος παίκτης ο Καρέλης για τους Αγρινιώτες.

Ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» δεν είχε καμία απολύτως σχέση με την εικόνα – βούρκου στο προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ για την οποία υπήρξε μεγάλη κουβέντα κι έγινε μπόλικη φασαρία.

Οι γηπεδούχοι με αρκετά νέα πρόσωπα στο βασικό σχήμα μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι κι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 6΄, με τον Καρμόνα να προσπαθεί να σπρώξει την μπάλα από κοντά στα δίχτυα χωρίς επιτυχία.

Σταδιακά ο Παναιτωλικός άρχισε να κερδίζει μέτρα και να είναι αυτός που είχε την μπάλα στην κατοχή του μεγαλύτερο διάστημα.

Οι Αγρινιώτες είχαν δύο καλές ευκαιρίες προκειμένου να πάρουν το…τιμόνι του παιχνιδιού στα χέρια τους.

Στο 22΄απευθείας φάουλ του Μπαρμπόσα απέκρουσε ο Παπαδόπουλος, ενώ στο 27΄ο κίπερ του Αστέρα κατέβασε τα…ρολά, έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ του Βέργου μέσα από την περιοχή.

Στο τελευταίο τέταρτο του α΄ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ματς, χωρίς όμως να απειλήσουν τους Αρκάδες.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου 45λεπτου καταγράφηκε από πλευράς Παναιτωλικού. Οι Αγρινιώτες έφυγαν ταχύτατα στην κόντρα ο Καρέλης γύρισε την μπάλα στον Μεντόσα που πλάσαρε μέσα από την περιοχή με την μπάλα να πηγαίνει στα σώματα των αμυντικών του Αστέρα.

Κορυφαία στιγμή για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου στο 61΄. Ο Φλόρες έπιασε το ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή ο Παπαδόπουλος έδιωξε και ο Καρέλης εντελώς αφύλαχτος στο ύψος της μικρής περιοχής γλίστρισε και έπιασε αέρα χάνοντας απίστευτη ευκαιρία για γκολ!

Ο Καρέλης δεν μπόρεσε να εξιλεωθεί για τη χαμένη ευκαιρία στο 69΄και να στείλει με κοντινή προβολή την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Επικίνδυνη τελική προσπάθεια από πλευράς Αστέρα στο 79΄με τον Τιλίκα να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το «χρυσό» γκολ για τον Αστέρα ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινό πλασέ του Κρεσπί μετά από σέντρα του Άλβαρες (1-0).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Χριστόπουλος, Ατιένζα, Τασουλής (65΄Άλβαρες), Ιγκλεσίας (46΄Μουνάφο), Κανελλόπουλος (86΄Μπενίτο), Ριέρα (65΄Τιλίκα), Σίτο (46΄Κρεσπί), Σόνι, Μπαράλες.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι, Βργκοτς, Μαλής, Κορνέλιους (59΄Χουχούμης), Αντούνες, Φλόρες, Μπαρμπόσα, Μεντόσα (86΄Τσιγγάρας), Μόρσεϊ (42΄Καρέλης), Βέργος.

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3):

Ο Ριτζίς Κρεσπί πήρε φανέλα βασικού με την έναρξη του β΄ημιχρόνου και έβγαλε…ασπροπρόσωπο τον Μίλαν Ράσταβατς. Ο Ισπανός επιθετικός πέτυχε το «χρυσό» – γκολ της νίκης για την ομάδα της Αρκαδίας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και δεν θα μπορούσε ασφαλώς να μην είναι αυτό που λέμε “man of the mach”.

Γίνε Πρόεδρος:

Ο Νίκος Παπαδόπουλος επανεμφανίστηκε κάτω από τα δοκάρια του Αστέρα Τρίπολης αντί του Αντώνη Τσιφτσή κι έκανε σπουδαίο ματς. Υπήρξε ο «φύλακας – άγγελος» της εστίας των γηπεδούχων και πιστώνεται σημαντικές επεμβάσεις με κορυφαία την σωτήρια απόκρουση σε σουτ του Βέργου στο 27΄.

Lockdown:

Ο Νίκος Καρέλης έχασε το…άχαστο στο 61΄κι ασφαλώς θα βλέπει την συγκεκριμένη φάση ως εφιάλτη στα όνειρά του για κάποιες ημέρες. Το γκολ σε εκείνο το χρονικό σημείο θα άλλαζε σημαντικά τις ισορροπίες της αναμέτρησης υπέρ του Παναιτωλικού.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5):

Χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα έβγαλε το παιχνίδι ο ρέφερι Άγγελος Αγγελάκης (Θεσσαλονίκης). Σωστός στον πειθαρχικό έλεγχο, είχε καλή συνεργασία με τους βοηθούς και χωρίς κάποια δύσκολη φάση.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Ο Αστέρας δεν κινήθηκε στις υψηλές στροφές που μας έχει συνηθίσει στα εντός έδρας παιχνίδια του. Οι Αρκάδες προφανώς ξόδεψαν πολλά καύσιμα στη λασπομαχία με την ΑΕΚ κι αυτό τους κόστισε σε ένταση και ενέργεια. Η τύχη τους χαμογέλασε στο τέλος με το γκολ του Κρεσπί. Ο Παναιτωλικός έβγαλε…δίψα για τη νίκη, δημιούργησε φάσεις, ωστόσο χωρίς καθαρό μυαλό και αποτελεσματικότητα η μπάλα δεν μπαίνει στα δίχτυα και οι νίκες δεν έρχονται. Στο τέλος κατάφερε να φύγει με άδεια χέρια από την Τρίπολη.