Τρίκαρδος – ΑΕΜ 1-2: Νίκη ψυχολογίας εν όψει τελικού

Περίπου ένα τέταρτο, στις αρχές της επανάληψης, χρειάστηκε η ΑΕΜ για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και από 1-0 να το κάνει 1-2. Σ’ αυτό συνετέλεσε η είσοδος του Βασιλογιάννη που σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά και η είσοδος του Λίτσου λίγο αργότερα. Με την προσθήκη αυτών των δύο παιχτών η ΑΕΜ έγινε πιο ουσιώδης και δίκαια έφτασε στη νίκη.

Ο νέος προπονητής της ΑΕΜ, Ν Μιμιγιάννης, θέλησε να προφυλάξει αυτούς τους δύο παίχτες, εν όψει του τελικού κυπέλλου της Τετάρτης στο γήπεδο του Παναιτωλικού με τον Όμηρο. Ωστόσο ο Βασιλογιάννης τραυματίστηκε μετά από ένα τέταρτο και αποχώρησε από το παιχνίδι και η συμμετοχή του στον τελικό είναι αμφίβολη.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΜ είχε την υπεροχή, κάποιες ευκαιρίες, ωστόσο σε μια ανύποπτη στιγμή και μετά το ολέθριο λάθος του Καραγκούνη δέχτηκε το γκολ από τον Γαβρίνα και κάπου εκεί αποσυντονίστηκε.

Στην επανάληψη το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης της ανέβασε τη ψυχολογία, φτάνοντας σ’ ένα δεύτερο γκολ και κατόπιν έκανε διαχείριση του αγώνα.

Στον αντίποδα ο αδιάφορος βαθμολογικά Τρίκαρδος με πολλούς νεαρούς στη σύνθεσή του ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο το γρήγορο γκολ που δέχτηκε στην επανάληψη ήταν καθοριστικό για τη συνέχεια της αναμέτρησης. Με περιορισμένες λύσεις από τον πάγκο υπέκυψε δίκαια στην ανωτερότητα της ΑΕΜ.

Η ροή του αγώνα:

16΄ Στη σέντρα σουτ του Γαβρίνα ο Καραγκούνης πήγε να μπλοκάρει τη μπάλα η οποία του έφυγε μέσα από τα χέρια και κατέληξε στα δίχτυα (1-0).
21΄σέντρα του Καβαλλάρη ο Τσιούνης με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ.
24΄ παράλληλη σέντρα του Παπανικολάου ο Τσιούνης προ κενής εστίας δεν πρόλαβε τη μπάλα.
25΄ δυνατό σουτ του Ντζιμάνη έξω από την περιοχή ο Σίμος απέκρουσε αντυπωσιακά.
49΄ ο Βασιλογιάννης με ατομική προσπάθεια και με ένα φανταστικό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-1.
62΄ φάουλ του Καβαλλάρη ο Τσιούνης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά το 1-2.

Διαιτητής ο κος Ματσούκας με βοηθούς τους Καλυβόπουλο και Γαλανόπουλο.

Τρίκαρδος Κατοχής (Γ. Ασπρογέρακας): Σίμος, Καζανάς(88΄ Λούκας), Κοντομήτσος, Γατσώρης, Δρακάς, Λιόκαυτος, Κοντοπάνος(87΄Μπαρούχος), Χαλαζιάς, Γαβρίνας, Ρόμπολας(60΄Ντέλιας), Σάρρας(69΄Καραμήτσος).

ΑΕΜ (Ν. Μιμιγάννης): Καραγκούνης, Κοκκώνης, Κοντογιάννης, Παναγιωτόπουλος, Αλεξόπουλος, Καλοκαίρης, Τσιούνης, Ντζιμάνης(57΄Λίτσος), Πιστιόλης(46΄ Βασιλογιάννης 69΄ λτ Μιχαλόπουλος), Καβαλλάρης(87΄Τζαμαλής), Παπανικολάου.