Τους χόρεψαν «καλαματιανό» με Σαραντόπουλο

spo-aris-messiniakosΜε το τέρμα του Καλαματιανού Σαραντόπουλου, η ΑΕΜ πηρέ την νίκη με 1-0 απέναντι στον Μεσσηνιακό.

Παρότι ήταν η πρώτη αγωνιστική για το πρωτάθλημα της Γ εθνικής κατηγορίας, και λίγο πολύ δεν περιμένει κανείς να δει καλό θέαμα από τους πρώτους αγώνες, εντούτοις κάτι τέτοιο δεν έγινε σήμερα στο Μεσολόγγι.

Με τους γηπεδούχους κατά διαστήματα να έχουν πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού και τους φιλοξενούμενους να στέκονται αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, οι 500 και πλέων φίλοι του ποδοσφαίρου απήλαυσαν ένα όμορφο παιχνίδι.

Η ομάδα του Βασίλη Ξανθόπουλου κατάφερε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου μετά από βαθειά μπαλιά από δεξιά του Καββαλάρη, θα βρει μόνο του στον κενό χώρο τον Πέντσα που την κατάλληλη στιγμή θα γυρίσει στην κάρδια της άμυνας στον επερχόμενο Σαραντόπουλο, που με πλασέ θα νικήσει των Κυριακόπουλο κάνοντας το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμού για τους γηπεδούχους.

Να σημειώσουμε ότι οι δυο ομάδες έχουν αναμετρηθεί 4 φορές με την σημερινή στο γήπεδο του Μεσολογγίου, με τους «κανονιέρηδες» να μετρανε ισάριθμες νίκες.

Το φιλμ του αγώνα:

9′ καλό σουτ του Σαραντόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα μόλις πάνω από τα δοκάρια του Κυριακόπουλου

12′ κίτρινη κάρτα στον Μπαστακό

20′ χλιαρό σουτ του Τσουλάκου δεν ανησύχησε το Ρόκκο

23′ ατομική ενέργεια του Αρώνη που πέρασε τρεις αντιπάλους του, πάσα στον Νάκο το σουτ του οποίου εξουδετέρωσε ο Κυριακόπουλος

31′ πλασέ του Βιτάλι λίγο έξω από τα δοκάρια του Ρόκκου

36′ σέντρα του Μάκου από αριστερά, ο Κυριακόπουλος μπλόκαρε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μιχαλόπουλου

44′ κίτρινη στο  Δενδρινό

45+ γκολ για την ΑΕΜ, συνεργασία Καβαλλάρη Πέντσα, η μπάλα έφτασε στον Σαραντόπουλο που σκόραρε μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ, ΑΕΜ – Μεσσηνιακός 1-0

46′ διπλή αλλαγή για το Μεσσηνιακό: Σπανός Ταχματζίδης στη θέση των Μπαστακού και Χελά

56′ σέντρα του Μπεγέτη κεφαλιά του Βιτάλ μπλόκαρε με διπλή επέμβαση ο Ρόκκος

58′ Ξευγένης αντί Μιχαλόπουλου

59′ σουτ του Ξευγένης μόλις άουτ

60’κίτρινη στο Σπανό

61′ κίτρινη στον Μπούρο

76’Κουλούρας αντί Νινιού

83′ Τσιούνης αντί Σαραντόπουλου

84′ σουτ του Σπανού η μπάλα άουτ

85′ σέντρα του Μπεγέτη από δεξιά κεφαλιά του Τσουλάκου μόλις άουτ.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητής: Γ. Τζουανόπουλος (Αχαΐας). Βοηθοί: Ι. Τσιρίνης, Σ. Οικονόμου (Αχαΐας)

ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Βασίλης Ξανθόπουλος): Ρόκκκος, Μπούρος, Ανυφαντής (Θεοδωρίδης) , Καβαλλάρης, Μπαλαούρας, Δενδρινός, Μιχαλόπουλος (58΄Ξευγένης), Αρώνης, Πέντσας, Νάκος, Σαραντόπουλος(83΄Τσιούνης).

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Τσάκωνας):: Κυριακόπουλος, Νινιός (76΄Κουλούρας), Μπαστακός (46΄ Σπανός), Κουρεντζής, Μπιμπίρης, Μπεγέτης, Αργυρόπουλος, Χελάς (46΄ Ταχματζίδης), Βιτάλι, Τσουλάκος, Δασκαλάκης.