Τον σκόρπισε στους πέντε ανέμους!

Ποιος είδε τον Παναιτωλικό και δεν τον φοβήθηκε; Η ομάδα του Αγρινίου φιλοξένησε τον Πανιώνιο θέλοντας να αφήσει πίσω της την ήττα αλλά και την απογοητευτική εμφάνιση κόντρα στον Αστέρα στην Τρίπολη.

Το έκανε με τον πλέον πειστικό τρόπο, καθώς μετέτρεψε το παιχνίδι σε ένα… πάρτι για τα 93α γενέθλια του συλλόγου. Από την άλλη η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα και πλέον θα πρέπει να ψάξει στις επόμενες αγωνιστικές τους βαθμούς που χρειάζεται για να εξασφαλίσει την παραμονή.

Το ματς άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Παναιτωλικό αφού μόλις στο 6’ ο Άργκους έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Με τη συμπλήρωση 20’ ο Μπαϊροβιτς μετά από ωραία ενέργεια του Μανά έγραψε το 2-0, ενώ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Μάζουρεκ ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ.

Τα «καναρίνια» στο πιο παραγωγικό, ίσως, βράδυ της σύγχρονης ιστορίας τους δεν κατέβασαν ταχύτητα στην επανάληψη παρά το 3-0 και στο 49’ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μάζουρεκ έδωσαν στη διαφαινόμενη νίκη τους διαστάσεις θριάμβου. Σαν να μην έφταναν τα τέσσερα γκολ που είχαν δεχθεί οι κυανέρυθροι, ο Κόσιτς είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για «δολοφονικό» τάκλιν στον Μαρινάκη στο 59’ και έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο των συμπαικτών του.

Το κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους έβαλε στο 72’ ο Ουίλιαν, γράφοντας το 5-0 που ήταν και το τελικό σκορ. Κάπως έτσι, ο Παναιτωλικός έφτασε τους 33 βαθμούς προσπέρασε τον Παναθηναϊκό (32β) και βρίσκεται στο –4 από τον Άρη. Στο Αγρίνιο, συνεχίζουν να ελπίζουν σε κατάληψη της πέμπτης θέσης, ωστόσο, γνωρίζουν καλά και οι ίδιοι πως το πρόγραμμα της ομάδας ως και το φινάλε του μαραθωνίου θυμίζει… Γολγοθά.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ
Ο Δέλλας παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1 και τους Μανά, Μάζουρεκ και Μπαρμπόσα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μπαΐροβιτς. Οι τέσσερις τους συνεργάστηκαν φανταστικά στη σημερινή αναμέτρηση και δημιούργησαν πάρα πολλά προβλήματα στους παίκτες του Πανιώνιου.

Ο Άκης Μάντζιος είχε μεταξύ άλλων να αντιμετωπίσει πολλές απουσίες που του δημιούργησαν μεγάλα προβλήματα στην κατάστρωση των πλάνων του. Επέλεξε και εκείνος, όπως και ο Δέλλας, σύστημα 4-2-3-1, ωστόσο η τετράδα στην άμυνα δεν κατάφερε να ανακόψει τις επιθέσεις της ομάδας του Αγρινίου.

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΜΑΤΣ
6′
ΓΚΟΛ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάζουρεκ ο Άργκους με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μανοϊλοβιτς που έκανε λανθασμένη έξοδο.
14′
Σουτ του Ντουρμισάι από αρκετά πλάγια θέση, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Γιαννακόπουλου.
20′
ΓΚΟΛ! Ο Σταυρόπουλος έκανε λάθος, ο Μανά έκλεψε, γύρισε στον Μπαϊροβιτς και εκείνος με άπιαστο σουτ έγραψε το 2-0.
33′
Κεφαλιά του Μπουμάλ μέσα από την περιοχή του Παναιτωλικού, δεν βρήκε στόχο
35′
Σουτ του Μανθάτη από καλή θέση, η μπάλα εκτός εστίας του Γιαννακόπουλου
40′
ΓΚΟΛ! Ο Μαρινάκης έκανε τη σέντρα και ο Μάζουρεκ με πολύ ωραία κεφαλιά έστειλε έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του.
49′
ΓΚΟΛ! Γύρισμα του Μανά, ο Σταυρόπουλος δεν μπορεί να κόψει και ο Μάζουρεκ πλασάρει εύστοχα για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-0.
57′
Ωραία απόκρουση του Γιαννακόπουλου σε κεφαλιά του Ντουρμισάι
72′
ΓΚΟΛ! Ο Ουίλιαν προσθέτει και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ σουτάροντας χωρίς κανένα πρόβλημα μέσα από την περιοχή.
87′
Σουτ του Αμαράλ, λίγο άουτ η μπάλα

Η φάση του αγώνα
Ο Μανούχος απέβαλε σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Κόσιτς (θα μπορούσε να του δώσει ακόμα και απευθείας κόκκινη), ωστόσο, ελέγχεται για το ότι δεν το έπραξε στο πρώτο μέρος όταν χτύπησε εκτός φάσης στο πρόσωπο αντίπαλό του. Διαμαρτυρίες υπήρξαν και από πλευράς φιλοξενούμενων για μη αποβολή του Άργκους επίσης στο πρώτο μέρος. Από εκεί και πέρα, ο βοηθός Κούλα Χασάν έχει χάσει κάποιες περιπτώσεις οφσάιντ κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.