Τον κατάπιε!

ÓÏÕÐÅÑËÉÃÊÁ / ÐÁÍÁÉÔÙËÉÊÏÓ - ÐËÁÔÁÍÉÁÓ / SUPERLEAGUE / PANETOLIKOS - PLATANIAS

Σαν τη γάτα με το ποντίκι. Ο Παναιτωλικός έδειξε ότι είναι πολύ καλύτερη ομάδα από τον Εργοτέλη καθαρίζοντας από το α’ μέρος την υπόθεση νίκη και με το 4-0 κρατάει απόσταση από την 6η θέση.

Έβαλε τέσσερα και θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα. Ο Παναιτωλικός ήταν ισοπεδωτικός κόντρα στον Εργοτέλη και το τελικό 4-0 ίσως και να ‘ναι τιμητικό για τους φιλοξενούμενους βάσει της απόδοσης που είχαν οι δύο ομάδες.

Ο Φωτάκης πέτυχε το πρώτο τέρμα της ομάδας του, αλλά και με τη φανέλα της ομάδας του Αγρινίου, στο 19’ και στο 42’ ο Άλβες διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας και σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο (είχε σκοράρει δις κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα) παιχνίδι. Ο Κάπελ έκανε το 3-0 στο 63’ και ο Βραζιλιάνος έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο φινάλε της αναμέτρησης, κάνοντας δύο τα γκολ του.

Ντεμπούτο έκανε ο Μάικλ Ολαϊταν, ο οποίος αποκτήθηκε πρόσφατα (ως δανεικός) από τον Ολυμπιακό, καθώς πέρασε στο 68′ στο ματς.

Τους 38 βαθμούς έφθασαν οι γηπεδούχοι και κρατούν απόσταση ασφαλείας από την έκτη θέση, ενώ περιμένουν στραβοπάτημα του Αστέρα κόντρα στον Πλατανιά για να περάσουν οριστικά τέταρτοι.

Το ματς

Κακά τα ψέματα επρόκειτο για αναμέτρηση με φαβορί. Οι σχεδόν διπλάσιοι βαθμοί που είχαν συγκεντρώσει τα «καναρίνια» πριν το συγκεκριμένο παιχνίδι (35-18), αλλά και η αγωνιστική τους κατάσταση μετέτρεπε τους φιλοξενούμενους σε αουτσάιντερ. Χρειάστηκαν δέκα λεπτά για να αποδείξουν την ανωτερότητα τους οι γηπεδούχοι και μετά το «παγωμένο» τους ξεκίνημα, πάτησαν γκάζι και ο Εργοτέλης είδε τη σκόνη τους.

Δεν είναι μόνο τα δύο γκολ του πρώτου ημιχρόνου και τα δύο δοκάρια που είχε, με τον Γοδόι (10’) και τον Μαρτίνες (45’), που παραλίγο να σκοράρει μέσω εκτέλεσης φάουλ λίγο πριν την ανάπαυλα. Ο Παναιτωλικός παίζοντας σε πολύ καλό τέμπο για μισή ώρα, «πυροβολούσε» τον αντίπαλο του, που για καλή του τύχη πήγε στα αποδυτήρια με μόνο 2-0 εις βάρος του.

Ίσως στο πρώτο τέρμα που δέχθηκε να έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι ο Γκέντσογλου έπαιξε τραυματίας για αρκετά λεπτά, καθώς από το 15’ περίπου και μετά είχε πει στους ανθρώπους του πάγκου ότι δύσκολα θα μπορέσει να συνεχίσει. Τελικά, αντικαταστάθηκε λίγο μετά το τέρμα που δέχθηκε η ομάδα του.

Τα δύο γκολ διαφορά δεν κάνουν απαγορευτικό το να διεκδικήσεις έστω και τον βαθμό από μια αναμέτρηση, αλλά η εικόνα των δύο ομάδων μαρτυρούσε ότι ο Παναιτωλικός θα πετύχαινε μια πολύ εύκολη νίκη. Μπορεί η ομάδα του Μάκη Χάβου να μην φόρτσαρε όπως στο πρώτο μέρος, κρατώντας δυνάμεις ενόψει Παναθηναϊκού (8/2, 17:15), αλλά και πάλι είχε τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα.