Τιτίβισμα… ανόδου απ’ τα «καναρίνια», 1-0 τον Εργοτέλη

pan-panai-ergotelis9Σημαντικό βήμα… για την απ’ ευθείας άνοδο στην Super League έκανε ο Παναιτωλικός, επικρατώντας 1-0 του Εργοτέλη στο ντέρμπι του Αγρινίου που άνοιξε την 38η αγωνιστική.
«Χρυσός» σκόρερ των «καναρινιών» ήταν ο Σίσιτς στο 42’ ο οποίος αφιέρωσε το τέρμα στον Μανώλη Στεφανάκο, που περνάει δύσκολες ώρες μετά την απώλεια του αδερφού. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι δικαιούνται να διαμαρτύρονται για τη φάση του 61′ όταν ο Αραμπατζής ανέτρεψε τον Βερπακόφσκις εντός περιοχής, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί η αναμέτρηση. Με τη νίκη αυτή, το «συγκρότημα» του Μάκη Χάβου έφτασε τους 63 βαθμούς στην τρίτη θέση, έναν λιγότερο από τον Εργοτέλη και έναν περισσότερο από τον Ηρακλή, ο οποίος αντιμετωπίζει την Κυριακή τον Πανσερραϊκό.
Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και θέλησαν να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα που θα έδιωχνε το άγχος, αλλά στο 2’ ο Μπόγιοβιτς δεν κατάφερε να κάνει το σουτ, έπειτα από γύρισμα του Καμαρά και στο 8’ ο τελευταίος σέντραρε, όμως, ο Σαρρής έδιωξε προ του Μπόγιοβιτς που είχε… οπλίσει και στο 12’ ο Μελισσάς δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά σε φάουλ του Σίσιτς και η μπάλα πέρασε άουτ.
Στα επόμενα λεπτά, οι Κρητικοί προσπάθησαν να ισορροπήσουν και απείλησαν στο 19’ με τον Μπουχαλάκη που έκανε τοπ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Τακίδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ο Ζαχόρα μπήκε ωραία στην περιοχή από τα πλάγια, αλλά η σέντρα που έκανε ήταν άστοχη.
Η αναμέτρηση είχε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο. Ο Παναιτωλικός αύξησε την πίεσή της στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, ζήτησε πέναλτι στο 33’ για χέρι του Γιοβάνοβιτς, χωρίς ωστόσο ο αμυντικός του Εργοτέλη δεν ήρθε σε επαφή με την μπάλα. Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 42’ όταν ο Καμαρά έκανε το σουτ, Αθανασίου απέκρουσε και στην επαναφορά ο Σίσιτς με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 1-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να φέρουν το ματς στα ίσια, αυξάνοντας την πίεση προς την άμυνα του Παναιτωλικού. Αυτό άφησε κενούς χώρους στην άμυνα, τους οποίους προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι παίκτες του Μάκη Χάβου.
Στο 58’ ο Μελισσάς δεν κατάφερε να μπει όπως θα ήθελε στην πορεία της μπάλας, έπειτα από φάουλ του Σίσιτς και απομακρύνθηκε ο κίνδυνος, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Πίτσος έβαλε σωστά την προβολή στο σουτ του Καμαρά, αποσοβώντας την απειλή του επιθετικού των «καναρινιών».
Στο 61’ ο Εργοτέλης διαμαρτυρήθηκε σωστά για πέναλτι, όταν ο Ρομάνο εκτέλεσε το φάουλ ο Τακίδης απέκρουσε, ο Βερπακόφσκις προσπάθησε να μπει στην πορεία της μπάλας, αλλά ο Αραμπατζής τον κράτησε από τη μέση και τον έριξε στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς.
Στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι έγινε… ροντέο, με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη, με σημαντικότερες αυτή του Δωματά στο 73’ αλλά το ανάποδο ψαλιδάκι που επιχείρησε πέρασε άουτ και στο 89’ ο Μπόγιοβιτς σε τετ-α-τετ με τον Αθανασίου, έστειλε την μπάλα άουτ, εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του πορτιέρο του Εργοτέλη. Έτσι, ο Παναιτωλικός πανηγύρισε μία σημαντική νίκη, που του δίνει την ευκαιρία να ανέβει στην τρίτη θέση – με ένα παιχνίδι περισσότερο – και διατηρώντας τις ελπίδες του για τις θέσεις της απ’ ευθείας ανόδου στην Super League.