Τι έκαναν οι Ελληνικές ομάδες στην Ευρώπη: Μεγάλες νίκες για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ (video)

Η Ένωση έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από την έδρα της Μαρσέιγ με 3-1, με το λάθος του Στάνκοβιτς και τις απίθανες αποφάσεις των Πολωνών Στεφάνσκι (διαιτητής) και Κβιατκόφσκι (VAR) να τη ρίχνουν στα σχοινιά.

H Μαρσέιγ πήρε το προβάδισμα με τον Βιτίνια στο 27′ σε μια φάση που έγινε πεντακάθαρο φάουλ στον Βίντα, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 53′ με τον Πινέδα. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα ένα ολέθριο λάθος του Στάνκοβιτς που αποβλήθηκε στην ίδια φάση έβαλε τη Μαρσέιγ ξανά μπροστά στο σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Αρίτ (60′). Εννιά λεπτά αργότερα οι Πολωνοί διαιτητές ανακάλυψαν πέναλτι του Άμραμπατ στον Λόντι, με τον Βερετού να γράφει το 3-1 από την άσπρη βούλα και την Ένωση να φεύγει με άδεια χέρια από τη Μασσαλία, αλλά παραμένοντας πάντα μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης.

«Σεφτέ» στον Ομιλό του στο Europa League έκανε απόψε (26/10) ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε 2-1 της Γουέστ Χαμ, αποτέλεσμα που τον έβαλε εκ νέου στο «κόλπο» της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 33΄ με ένα πολύ όμορφο γκολ του Φορτούνη και έβαλαν τις βάσεις για την επικράτησή τους στις καθυστερήσεις του πρώτου μισού με τον Ροντινέι.

Τα «σφυριά» μείωσαν στο 87′ με τον Πακετά, αλλά το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων δεν άλλαξε.

Με δυο γκολ στα πρώτα λεπτά των δύο ημιχρόνων η Ρεν προηγήθηκε 2-0 στη Λεωφόρο εναντίον του πάρα πολύ άστοχου στο α΄μέρος Παναθηναϊκού, οι Πράσινοι μείωσαν στο 60′ με πέναλτι του Ιωαννίδη, αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο από το 1-2 και υπέστησαν την πρώτη ήττα τους στον όμιλο.

Τα highlights του αγώνα:

Ο Σβαμπ σκόραρε με πέναλτι στο 96′ και ολοκλήρωσε μια απίθανη ανατροπή! Το 2-0 του 58′ για την Αμπερντίν, ο ΠΑΟΚ το έκανε 3-2 και ουσιαστικά με το «3 στα 3» κλείδωσε την μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του Conference League! Ντεσπόντοφ και Βιεϊρίνια τα άλλα γκολ του Δικεφάλου.