Θρίαμβος για τον Στέφανο Τσιτσιπά- Ιστορική πρώτη πρόκριση στον τελικό του Australian Open

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 3-1 σετ του Κάρεν Χατσάνοφ και προκρίθηκε στον τελικό του Australian Open.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έγραψε Ιστορία, καθώς προκρίθηκε στον τελικό του Australian Open επικρατώντας με 3-1 σετ του Κάρεν Κατσάνοφ εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Τζόκοβιτς-Πολ.

Πρόκειται για τον δεύτερο τελικό του Τσιτσιπά σε τουρνουά Grand Slam, μετά την παρουσία του στον τελικό του Ρολάν Γκαρός το 2021, όπου είχε βρει απέναντί του και πάλι τον Τζόκοβιτς, χάνοντας με 3-2 σετ.

Νικητής στο τάι μπρέικ

Στο 1ο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγήθηκε με άνεση 2-1 και με μπρέικ έφτασε στο 3-1. Ο Κατσάνοφ είχε διπλό μπρέικ πόιντ στο 5ο γκέιμ και με την 2η ευκαιρία μείωσε με μπρέικ σε 3-2.

Ο Ρώσος ισοφάρισε σε 3-3 με love service game αλλά ο Τσιτσιπάς με μπρέικ προηγήθηκε με 5-3! Ο Έλληνας είχε δύο διπλά σφάλματα στο 9ο γκέιμ και ο αντίπαλος του έφτασε με άνεση σε μπρέικ (5-4).

Ισοφάρισε σε 5-5 ο Κατσάνοφ και σε 6-6. Στο τάι μπρέικ ο Τσιτσιπάς έκανε… περίπατο και σε 55′ έκλεισε στο 7-6 (2).

Μπρέικ και φινάλε

Στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς έφτασε σε διπλό μπρέικ στο 3ο γκέιμ και ο Κατσάνοφ το έσβησε. Το ίδιο έκανε και με το 3ο και προηγήθηκε με 2-1.

Με love service game ο Ρώσος έκανε το 3-2 και με 4-3. Ο Έλληνας είχε διπλό μπρέικ πόιντ στο 9ο γκέιμ και το εκμεταλλεύτηκε. Με μπρέικ προηγήθηκε με 5-4 και έκλεισε το σετ στο 6-4.

Έσβησε 2 ματς πόιντ και μείωσε

Όπως και στο 2ο σετ έτσι και στο 3ο ο Τσιτσιπάς έχει 2 μπρέικ πόιντ στο 3ο γκέιμ και ο Ρώσος τα έσβησε. Με το 3ο όμως έφτασε σε μπρέικ και στο 2-1.

Το υπερασπίστηκε με το σερβίς του για το 3-1 και έφτασε στο 4-2. Μείωσε σε 4-3 ο Κατσάνοφ αλλά ο Τσιτσιπάς πήρε το επόμενο γκέιμ για το 5-3.

Με μπρέικ ο Ρώσος ισοφάρισε σε 5-5 και το υπερασπίστηκε για το 6-5. Ο Τσιτσιπάς το οδήγησε στο τάι μπρέικ όπου είχε 2 ματς πόιντ (6-4). Ο Ρώσος τα έσβησε και κέρδισε με 7-6 (6)!

Αποφασισμένος Τσιτσιπάς

Ο Τσιτσιπάς είχε τριπλό μπρέικ πόιντ στο ξεκίνημα του 4ου σετ και με την 3η ευκαιρία έφτασε με μπρέικ στο 2-0. Ο Έλληνας το υπερασπίστηκε για το 3-0 και ο Ρώσος μείωσε σε 3-1.

Με άνεση έγραψε το 4-1 και το 5-2. Έκλεισε τελικά στο 6-3.