ΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

«Τελικός» για τον Παναιτωλικό το παιχνίδι με το Βόλο

Ένας ακόμα τελικός περιμένει τον Παναιτωλικό, που μετά την ήττα του στη Λάρισα παραμένει σε δύσκολη θέση. Υποδέχεται τον αήττητο σε έδρες της περιφέρειας Βόλο, και η ανάγκη βαθμών έχει γίνει μεγαλύτερη.

Η Super League παρουσιάζει ενδιαφέρονται στατιστικά στοιχεία:

Ο Παναιτωλικός
Γνώρισε την ήττα από την τελευταία στη βαθμολογία ΑΕΛ, αφού είχε νικήσει τον αήττητο στον δεύτερο γύρο Παναθηναϊκό. Βρίσκεται 13ος στη βαθμολογία, δύο πίσω από Λαμία και ΟΦΗ, έχοντας να παίξει με Bόλο στην έδρα του και στη Ριζούπολη.

Έγινε η πρώτη ομάδα που νίκησε τον Παναθηναϊκό στον δεύτερο γύρο, αν και ήταν οκτώ αγώνες χωρίς νίκη! Αυτή επί του Παναθηναϊκού, είναι για τον Παναιτωλικό η μοναδική νίκη του στα 10 τελευταία.

Κέρδισε το τελευταίο παιχνίδι της έδρας του μετά από τέσσερα παιχνίδια, όπου δεν τα είχε καταφέρει.

Ο Βόλος
Ακόμα και αν δεν κατάφερε να διεκδικήσει μια θέση στην εξάδα, για την ομάδα του Βόλου μια άνετη παρουσία στα πλέι άουτ, χωρίς εμπλοκή στη μάχη της παραμονής, είναι ένας σοβαρός στόχος. Έχει 30 βαθμούς δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου, ενώ πέρσι τελείωσε την κανονική περίοδο με 27.

Έχει εννέα ισοπαλίες, τις περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα. Αλλά έχει μόνο δύο στα 11 τελευταία, αφού είχε επτά στα πρώτα 13.

Ολοκληρώνει στο Αγρίνιο την κανονική περίοδο εκτός έδρας, κάνοντας μια εξαιρετική πορεία, που του έδωσε 17 βαθμούς από τους 30 που έχει ως τώρα. Έχασε μόνο από τις τρεις πρώτες ομάδες της βαθμολογίας.

Είναι αήττητος σε έξι παιχνίδια σε έδρες ομάδων της περιφέρειας, με τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες. Του μένει μόνο το Αγρίνιο.

Μεταξύ τους
Όταν έπαιζαν για πρώτη φορά στις 9 Νοεμβρίου 2019 στο Πανθεσσαλικό, ο Βόλος πετύχαινε την πρώτη νίκη με ανατροπή στην ιστορία του στη Super League. Στη συνέχεια δεν κέρδισε τα τρία επόμενα.

Έπαιξαν δύο φορές πέρσι στο Αγρίνιο, για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος 1-1 και στο τελευταίο παιχνίδι των πλέι άουτ επικράτησε ο Παναιτωλικός.

Και στα δύο παιχνίδια ο Παναιτωλικός προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο ισοφαρίστηκε στο τέλος.

13.12.2020: Βόλος – Παναιτωλικός 0-0
(Στο 28’ 2η κίτρινη Τζανακάκης. Στο 60’ ο Μελίσσας απέκρουσε πέναλτι του Ουάρντα)