Superleague: Ξανά πρώτος ο ΠΑΟ, στο +2 από ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και +8 από Ολυμπιακό

Νικήτρια η ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό που «φωνάζει» για δυο φάσεις

Επιστροφή στην κορυφή για τον Παναθηναϊκό, καθώς με τη νίκη επί του Παναιτωλικού και την ήττα του ΠΑΟΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» είναι ξανά μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα. Το «τριφύλλι» στο +2 από τους Δικεφάλους και στο +8 από τον Ολυμπιακό.

Το μεγάλο ντέρμπι του Φαλήρου… βάφτηκε με κιτρινόμαυρα χρώματα, με την ΑΕΚ να είναι αυτή που έφυγε με τους βαθμούς της νίκης (1-2) επί του Ολυμπιακού και πλέον είναι μαζί με τον ΠΑΟΚ στη 2η θέση και στο -2 από τον πρώτο Παναθηναϊκό. Από την άλλη μια ακόμη ήττα για τους Πειραιώτες, που απομακρύνθηκαν κι άλλο από την κορυφή (-8).

Ο Ολυμπιακός φωνάζει για τόσο για το γκολ που πέτυχε για το 2-2 που ακυρώθηκε για χέρι του Μασούρα, όσο και για πέναλτι στον Ναβάρο που δεν δόθηκε.

Ο Αλέξης Κούγιας μίλησε στην «Cosmote TV» μετά το παιχνίδι και τοποθετήθηκε για τα όσα συνέβησαν, εξαπολύοντας επίθεση προς όλες τις κατευθύνσεις, μεταξύ άλλων στην ΕΠΟ και στην κυβέρνηση.

«Άνθρωποι που δεν έχουν βγάλει το λύκειο, κάνουν κουμάντο στο ποδόσφαιρο. Αυτή η ιστορία πρέπει να τελειώνει, εγώ δεν χρειάζομαι κάτι άλλο από τη ζωή μου. Δεν μπορεί εγκληματίες να καταστρέφουν το ποδόσφαιρο. Μετά κάποιοι αναρωτιούνται γιατί γίνονται πράξεις βίας. Αυτά είναι πρόκληση. Να παρέμβει ο ίδιος ο πρωθυπουργός και να διακόψει ο ίδιος το πρωτάθλημα», είπε μεταξύ άλλων ο Αλέξης Κούγιας.

Η κορυφή είναι και πάλι πράσινη, αφού ο Παναθηναϊκός πήρε το… δώρο από τον Αρη, ο οποίος επικράτησε με 2-1 στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης του ΠΑΟΚ με τα γκολ του Σουλεϊμάνοφ και του Σαβέριο στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου.

O Παναιτωλικός έβαλε… δύσκολα στον Παναθηναϊκό μέχρι και το 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως το «τριφύλλι» πήρε τελική την πολύτιμη νίκη με 2-1 και απολαμβάνει εκ νέου την μοναξιά της πρώτης θέσης.

Την 2η νίκη μέσα στο 2024 πέτυχε ο Ατρόμητος και μάλιστα μακριά από το γήπεδό του, καθώς επικράτησε στο Πανθεσσαλικό του Βόλου με 2-0.

Στις Σέρρες, ο Πανσερραϊκός και η Κηφισιά ζητούσαν το τρίποντο προκειμένου να πάρουν μεγάλη βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Tέλος, η δεύτερη νίκη στη σεζόν ήταν παράλληλα και μια μεγάλη ανάσα για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο «Αγιαξ» αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Αστέρα Τρίπολης με ένα εκπληκτικό φινάλε στο πρώτο μέρος, έκανε την ανατροπή, βρήκε γκολ με τους Παμλίδη και Λεό και επικράτησε με 2-1.