Superleague: Μαζί στην κορυφή Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ-11ος ο Παναιτωλικός (video)

Εξαιρετικό το ισόπαλο ντέρμπι (2-2) μεταξύ ΑΕΚ-ΠΑΟ-νίκες για ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό-ο Κούγιας μηνύει τους διαιτητές του αγώνα με την Κηφισιά

Μετά το Αθηναϊκό ντέρμπι ο ο Παναθηναϊκός παραμένει πρώτος, αλλά πλέον έχει συγκάτοικο τον ΠΑΟΚ. Η ΑΕΚ παραμένει στο -2 από την κορυφή, ο Ολυμπιακός στο -6.

Ματσάρα και αλληλοεξόντωση στη Νέα Φιλαδέλφεια, με τον Παναθηναϊκό να έχει αγκαλιάσει ένα σπουδαίο διπλό αλλά τελικά να το χάνει στις καθυστερήσεις με την ΑΕΚ να σώζει με πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα:

Ο ΠΑΟΚ… έκλεισε την παρένθεση της κακής εμφάνισης και της ήττας στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και επέστρεψε στις εύκολες νίκες με μεγάλο σκορ και παράλληλα επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά και το Χ της Νέας Φιλαδέλφειας, μαζί με τον Παναθηναϊκό. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 4-0 του ΠΑΣ Γιάννινα με το γκολ του Μπάμπα στο πρώτο ημίωρο του ματς και ένα ξέσπασμα στις αρχές της επανάληψης όπου σκόραραν οι Μεϊτέ, Τζίμας και εν συνεχεία το αυτογκόλ του Ριένστρα.

Τα γκολ της αναμέτρησης, ΕΔΩ

Στην Καισαριανή ο Ολυμπιακός πήρε μια νίκη (2-3) γεμάτη άγχος και VAR. Κι όμως όλα έδειχναν στο ξεκίνημα απλά για την ομάδα του Καρβαλιάλ που μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και άνοιξε το σκορ κόντρα στην Κηφισιά με την γκολάρα του Γιώργου Μασούρα. Στο 39′ με το εύστοχο πέναλτι και το πρώτο γκολ στην Ελλάδα του Ναβάρο έγινε το 2-0 κι όλα έδειχναν ένα εύκολο βράδυ. Τελικά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, στις καθυστερήσεις ο Ρέτσος είδε την κόκκινη κάρτα του Μανούχου (χάνει τη ρεβάνς Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό) και στην εξέλιξη της φάσης μετά κι από λάθος έξοδο του Τζολάκη, ο Μιλίσεβιτς με μακρινό σουτ μείωσε σε 1-2 για τους γηπεδούχους.

Στο 64΄ ο Μανούχος υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Μπιανκόν μέσα στην περιοχή και ο Οζέγκοβιτς ισοφάρισε σε 2-2 για την Κηφισιά. Λίγο πριν το γκολ της ισοφάρισης και λίγο μετά από αυτό οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγύρισαν δύο γκολ τα οποία όμως μέσω VAR δεν μέτρησαν. Το πρώτο για χέρι στον Μασούρα και το δεύτερο για οφσάιντ στον Ελ Αραμπί. Τελικά ο Ολυμπιακός πήρε την αγχωμένη νίκη, αφού η 2η φορά που ο Ελ Αραμπί έστειλε την μπάλα στα δίχτα, το γκολ ήταν κανονικό κι έδωσε το τρίποντο.Να σημειωθεί πως ο εκ των αντιπροέδρων της ΠΑΕ Ολυμπιακός Αλέξης Κούγιας, στη δήλωσή του στη COSMOTE TV μετά το τέλος του αγώνα, στάθηκε στη διαιτησία του Μανούχου και στην κίνηση που έκανε η ομάδα για μηνύσεις.

Ο Αρης ήταν ουσιαστικός, ήταν σαρωτικός και ειδικά με ένα καταπληκτικό δεύτερος μέρος «διέλυσε» τον Παναιτωλικό με το ευρύ 4-0. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν μετά από λάθος του Πέρες και μυτάκι του Τζούρασεκ και εν συνεχεία αντέδρασαν στην πίεση που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι. Στην επανάληψη και κυρίως μετά τις αλλαγές του Μάντζιου και την είσοδο των Σουλεϊμάνοφ και Σαβέιρο, ο Άρης κυριάρχησε στο γήπεδο, έκανε ό,τι ήθελε και σε λιγότερο από 20 λεπτά αγώνα βρήκε 3 γκολ ώστε να δώσει στην νίκη του διαστάσεις θριάμβου.

Ματς με πολλές φάσεις στην Τρίπολη και happy end για τον Αστέρα, που στο 90′ με την κεφαλιά του Μιριτέλο πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη με το 1-0 επί του Βόλου.