Superleague: «3 στα 3» ο Ολυμπιακός, «2 στα 2» ο Παναθηναϊκός-11ος ο Παναιτωλικός

Ο Ολυμπιακός δια περιπάτου έκανε το «3 στα 3» στο πρωτάθλημα και είναι μόνος πρώτος στη βαθμολογιά, ενώ ο Παναθηναϊκός πέτυχε τη 2η νίκη σε ισάριθμα ματς. Ηττα για ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο, πρώτη νίκη η ΑΕΚ με ζόρια στο Βόλο.

Για τον Ολυμπιακό το 3ο τρίποντο στη σεζόν ήταν υπόθεση μισής ώρας. Με την συμπλήρωση των πρώτων τριάντα λεπτών ο Φορτούνης βρίσκει δίχτυα, κάνει το 2-0 και από κει και πέρα όλα τα υπόλοιπα στην αναμέτρηση με την Λαμία ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο άσος των Πειραιωτών, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στον δρόμο προς την νίκη, καθώς εκτός από το γκολ του 2-0 ήταν αυτός που έδωσε στον Μασούρα την καταπληκτική ασίστ με την οποία ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Από κει και πέρα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αφού τα πάντα είχαν κριθεί αλλά με το αυτογκόλ του Βασιλαντωνόπουλου στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμη ένα γκολ για το 3-0.

Ως συνήθως ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στους Ζωσιμάδες, αλλά όπως και πέρσι έφυγε νικητής με 1-0, αυτή την φορά με σκόρερ τον Παλάσιος. Οι «πράσινοι» που έχασαν νωρίς λόγω τραυματισμού τους Βαγιαννίδη και Αϊτόρ κι εν συνεχεία τον Τζούρισιτς, ήταν καλύτεροι, είχαν την μπάλα στα πόδια τους, αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα. Τελικά μια φορά, στο 74′ ήταν αρκετή ώστε να φύγουν με τη 2η νίκη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα.

Για την ΑΕΚ ξεκίνησαν όλα… στραβά στο Πανθεσσαλικό. Μόλις στο 8′ από το λάθος του Μουκουντί ο Ντέλετιτς άνοιξε το σκορ για τον Βόλο και στο 24′ η Ένωση μένει με δέκα λόγω αποβολής του Μάνταλου. Όμως η διαφορά ποιότητας από τους γηπεδούχους ήταν μεγάλη και φάνηκε. Πριν καν βγει το πρώτο ημίχρονο από το γκολ του Γιόνσον και την γκολάρα του Τσούμπερ ο Δικέφαλος βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-1. Βέβαια οι γηπεδούχοι δεν εγκατέλειψαν τα όπλα, εκμεταλλεύτηκαν και την αριθμητική υπεροχή και βρήκαν πάλι γκολ με τον Ντέλετιτς. Όμως η ΑΕΚ παρά το νέο σοκ ανταποκρίθηκε και βγήκε μπροστά για το γκολ νίκης. Τελικά με εύστοχο πέναλτι του Άμραμπατ στο 92′ νίκησε με 3-2 και απέφυγε την 2η σερί γκέλα στο πρωτάθλημα.

Mατς με buzzer beater στο Ηράκλειο, όπου ο ΟΦΗ πήρε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Αμπάντα τη μεγάλη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ. Ο τεχνικός του Δικεφάλου, Ρασβάν Λουτσέσκου λόγω και της κόπωσης από τα ευρωπαϊκά ματς με τη Χαρτς έκανε εκτεταμένο ροτέισον και τελικά… το πλήρωσε, αφού σε καμία περίπτωση οι Θεσσαλονικείς δεν έδειξαν το καλό πρόσωπο των περασμένων αγώνων. Οι Κρητικοί αφού… κλείδωσαν τα ατού του ΠΑΟΚ στο φινάλε πήραν και το μεγάλη νίκη.

One… Mορόν Show στο «Κλεάνθης Βικελίδης», σε μια αναμέτρηση με συναρπαστική εξέλιξη και τον Άρη να παίρνει τους πρώτους βαθμούς και τη πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, στο ντεμπούτο του Άκη Μάντζιου με το 3-2 επί του Αστέρα Τρίπολης.

Ο Ισπανός επιθετικός του Άρη, τα έκανε όλα καθώς έβγαλε ασίστ στον Θαμόρα για το 1-0, πέτυχε το 2ο γκολ της ομάδας του, ενώ κέρδισε και το πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Φαμπιάνο και σφράγισε τη νίκη για τους Θεσσαλονικείς!