Super League: Πρεμιέρα με στραβοπάτημα για την ΑΕΚ – Εύκολα ο Παναθηναϊκός (video)

Πρεμιέρα στη Super League για ΑΕΚ και Παναθηναϊκό. Στραβοπάτημα για την Ένωση, εύκολα οι Πράσινοι.

Πρεμιέρα σήμερα για Παναθηναϊκό και ΑΕΚ, τους περσινούς διεκδικητές του τίτλου, στη Super League, με την Ένωση να αγωνίζεται με τον νεοφώτιστο Πανσερραϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια και τους «Πράσινους» να έρχονται αντιμέτωποι με τον Βόλο στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Η ΑΕΚ μπήκε… με το «αριστερό» στο νέο πρωτάθλημα καθώς ήρθε ισόπαλη με τον Πανσερραϊκό (1-1), παρόλο που ήταν καλύτερη στην πλειοψηφία του αγώνα και πίεζε διαρκώς για γκολ. Μπροστά της, όμως, έβρισκε πάντα… «τοίχο» καθώς ο Σλοβάκος τερματοφύλακος της ομάδας από τις Σέρρες, Χόβαν, «κατέβασε ρολά» και κράτησε ανέπαφη την εστία του μετά το γκολ του Γκατσίνοβιτς στο 78ο λεπτό.

Μάλιστα, απέκρουσε και το πέναλτι του Φαν Βέερτ, ο οποίος εκτελώντας στο κέντρο, δεν κατάφερε να σκοράρει απέναντι στον Χόβαν. Η ομάδα των Σερρών προηγήθηκε, μόλις στο 1ο λεπτό, όταν από σέντρα του Πηλέα στα αριστερά, ο Άλεξιτς σκόραρε απέναντι στον Αθανασιάδη με κεφαλιά.

Άνετος ο Παναθηναϊκός

Την ίδια ώρα, ο περσινός διεκδικητής του τίτλου, Παναθηναϊκός, έκλεισε τους «ανοιχτούς λογαριασμούς» που είχε από τα περσινά play offs με τον Βόλο, καθώς με μία εύκολη νίκη (3-0) «πήρε το αίμα του πίσω» για τους δύο βαθμούς, τους οποίους είχε απωλέσει κατά τη διάρκεια της αγωνιστικής και του είχαν στερήσει στην κούρσα για το πρωτάθλημα.

Τα γκολ για τους Πρασίνους έβαλαν ο Τσέριν, ο Ιωαννίδης και ο Βέρμπιτς, ενώ την αποθέωση γνώρισαν ο «άτυχος» με την Μπράγκα, Σπόραρ, και ο περσινός καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκόύ, Αϊτόρ, ο οποίος μπήκε με αλλαγή μετά από σχεδόν έναν χρόνο.