Σπάρτακος – Γ.Ε. Αγρινίου 62-77

spo-gea-basket-simaΗ Γ.Ε. Αγρινίου πήγε στα Γιάννενα με 9 παίκτες μετά τις αποχωρήσεις των Ρέντζιου, Σταυρόπουλου και Γεωργούλα και με 4 μικρούς στην σύνθεση της αλλά παίζοντας εξαιρετικά απο το πρώτο λεπτό και με μεγάλο πάθος πήρε την νίκη απο τον σκληροτράχηλο Σπάρτακο με 62-77. Η ΓΕΑ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-15.

Ο Σπάρτακος αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 20-19 αλλά ενα σερί 0-6 της ΓΕΑ έφερε το σκορ στο 20-25 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και στην δεύτερη περιοδο με την ομάδα του Αγρινίου να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 37-41. Στο δεύτερο μέρος η ΓΕΑ παρότι δεν είχε πολλές λύσεις στο rotation έπαιξε πολυ καλή άμυνα πήρε διαφορά δεκαπέντε πόντων στο τριακοστό λεπτό και την διατήρησε μέχρι τέλους.
Απο τους νικητές ο Σταμουλάκης σημείωσε 17 πόντους με 5 τριποντα ενώ και ο Γυφτάκης είχε 17 με 2 με τους Τάγκα και Τασόπουλο να προσθέτουν απο 13 με τρία και ενα τρίποντα αντίστοιχα και τον Σταμούλη 11. Απο τον Σπάρτακο ο Ζήσης είχε 22 πόντους με 4 τρίποντα και ο Λαμπρόπουλος 11.
Δεκάλεπτα:Α:20-25 Β:17-16 Γ:11-22 Δ:14-14

Σπάρτακος(Θώμος):Τάσσος 6(2), Κόρδας 6(2), Μάστορας 7(1), Ζήσης 22(4), Λαμπρόπουλος 11, Κολιγιώτης, Καϊκας 2, Νυφαντής 2, Μαυρογιάννης 3(1), Καλλής, Κοσμάς 3(1), Κούργιας

Γ.Ε.Αγρινίου(Σταμάτης):Γυφτάκης 17(2), Τάγκας 13(3), Αυφαντόπουλος, Σταμουλάκης 17(5), Σταμούλης 11, Δάρλας 4(1), Τσώλος, Βούλγαρης 2, Τασόπουλος 13(1)