Αστεράτη… σφαλιάρα στον Παναιτωλικό

Καιρό είχε να πραγματοποιήσει τόσο καλή εμφάνιση ο Αστέρας Τρίπολης, το έκανε το απόγευμα της Κυριακής (3/3) κόντρα στον Παναιτωλικό, τον οποίο και νίκησε με 3-0. Για την ακρίβεια από την περίοδο που είχε αναλάβει ο Γιώργος Παράσχος και οι Αρκάδες είχαν τέσσερις σερί νίκες.

Από τότε, ο… διακόπτης είχε… πέσει και οι παίκτες του Αστέρα είχαν μία νίκη, μία ισοπαλία και έξι ήττες. Κόντρα στον Παναιτωλικό όμως, τον ανέβασαν και πάλι και ας έπαιζαν με 10 παίκτες μόλις από το τρίτο λεπτό.

Ένα τρίποντο για τους Αρκάδες που σημειώθηκε στο πιο κατάλληλο σημείο αφού ξέφυγαν στο +5 από τη ζώνη του μπαράζ για την παραμονή εφόσον η αναδιάρθρωση πραγματοποιηθεί.

Ο Παναιτωλικός από την πλευρά του, προδόθηκε από τις απουσίες και από την κακή ημέρα που βρέθηκαν όλοι οι ποδοσφαιριστές του και βλέπει την πέμπτη θέση να απομακρύνεται, πάνω που άρχισε να κάνει όνειρα.

Ο Αστέρας τις ευκαιρίες, ο Παναιτωλικός την κατοχή

Στο α’ μέρος ο Αστέρας Τρίπολης τιμώρησε τα λάθη του Παναιτωλικού και αν και βρέθηκε από το 3ο λεπτό με 10 παίκτες, πήγε στα αποδυτήρια με 2-0.

Οι Αρκάδες πλήρωσαν τα κενά στη μεσαία γραμμή της ομάδας του Αγρινίου και δημιούργησαν στα πρώτα 45 λεπτά οχτώ τελικές προσπάθειες αν και με παίκτη λιγότερο, οι δύο από τις οποίες κατέληξαν στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κυκλοφορία της μπάλας σε ποσοστό 70% αλλά από ουσία σχεδόν τίποτα. Λουσέρο και Πάουλο δεν μάρκαραν στο χώρο του κέντρου, και οι γηπεδούχοι όποτε ήθελαν έβγαιναν στην επίθεση με απειλητικές διαθέσεις. Οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν ούτε την αριθμητική υπεροχή και στα πρώτα 45 λεπτά είχαν μόνο μία τελική προσπάθεια ενώ στο 38’ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Μπαϊροβιτς ως οφσάιντ. Για τον δε, Δέλλα, δεν του έφταναν οι απουσίες που είχε, είδε και τον Μοράρ να αποχωρεί τραυματίας.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Παναιτωλικός δημιούργησε τρεις τελικές προσπάθειες στα πρώτα 15 λεπτά με τον Λουσέρο και τον Μπαϊροβιτς αλλά ο Αστέρας Τρίπολης στο 61’, πάλι σε ανοιχτό γήπεδο σημείωσε το 3-0 με τον Φερνάντεζ και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.