sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Στο… ρελαντί η ΑΕΚ 4-0 τον Παναιτωλικό

Εκ των προτέρων η αναμέτρηση με την ΑΕΚ ήταν δύσκολη καθώς η έδρα της ΑΕΚ είναι σχεδόν απόρθητη αφού μόνο ο Ατρόμητος πέρασε από αυτή με 0-2. Βέβαια αυτό δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση δικαιολογία για τον Παναιτωλικό που πραγματοποίησε ίσως την χειρότερη φετινή εμφάνισή του.

Ωσεί παρόν στο γήπεδο με παίχτες που απ’ ότι φαινόταν δεν είχαν διάθεση να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι. Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να φάνηκαν κάπως έως το σημείο που δέχτηκαν το γκολ, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσαν και η ΑΕΚ στο …ρελαντί πήρε μια άνετη νίκη.

Το σημαντικό της αναμέτρησης ήταν ότι ο Παναιτωλικός γνώρισε την πιο βαριά ήττα στο πρωτάθλημα, όπως επίσης ότι δεν δημιούργησε ούτε μια αξιόλογη φάση μπροστά στην εστία του Μπάρκα. Σίγουρα θα πρέπει να προβληματιστούν οι άνθρωποι του Παναιτωλικού και κυρίως ο τεχνικός του γιατί για άλλη μια περίοδο παρατηρούμε το ίδιο φαινόμενο. Δηλαδή όταν εξασφαλίζεται η παραμονή οι υποχρεώσεις των παιχτούν είναι σαν να σταματούν. Υπάρχει μια χαλαρότητα, αδιαφορία και η μόνη δικαιολογία που ευσταθεί κάπως είναι ότι απουσιάζει το κίνητρο. Συνεπώς στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό περιμένουμε να δούμε ένα άλλον Παναιτωλικό που να δικαιολογεί την φανέλα και την ιστορία του.

Η Διάταξη του Παναιτωλικού

Ο Τρ Δέλλας χρησιμοποίησε τους εξής: Κάτω από τα δοκάρια ο Κυριακίδης, στην άμυνα από δεξιά ο Μαρινάκης, αριστερά ο Αμαράλ, στο κέντρο της άμυνας ο Μιχάι και Μαλής, στον άξονα οι Πάολο και Λουσέρο, στις πτέρυγες οι Μανά και Ντίας, στην κορυφή της επίθεσης ο , Μπαΐροβιτς και πίσω του ο Μάζουρεκ. Ελάχιστες αλλαγές από τον τεχνικό του Παναιτωλικού, καθώς ο Κυριακίδης επέστρεψε μετά από δύο μήνες στο αρχικό σχήμα, ο Λουσέρο στη θέση του Μπακάκη.

Στο χειρότερο χρονικά σημείο το γκολ του Οικονόμου

Μπορεί να ξεκίνησε κάπως επιθετικά η ΑΕΚ, ωστόσο ο Παναιτωλικός δεν κλείστηκε πίσω αλλά προσπάθησε να έχει κατοχή της μπάλας και μέχρι σχεδόν το 40ο δεν γνώρισε κάποια απειλή, δηλαδή έως στο λεπτό που δέχτηκε το γκολ. Η ΑΕΚ μέχρι το γκολ ήταν σχεδόν ανύπαρκτη επιθετικά πέρα από κάποια μακρινά σουτ που δεν ανησύχησαν τον Κυριακίδη. Ένα γκολ που ήρθε στο χειρότερο χρονικά σημείο για την ομάδα του Αγρινίου και την οποία «έριξε» ψυχολογικά. Μάλιστα το γκολ προήλθε από ολιγωρία της άμυνας του Παναιτωλικού που ως γνωστόν στο ψηλό παιχνίδι υστερεί, είναι η αχίλλειος πτέρνα της.
Πέρα από την καλή κυκλοφορία της μπάλας του Παναιτωλικού και το καλό στήσιμό του, το μόνο που μπορεί κάποιος να προσάψει στους κυανοκίτρινους ήταν ότι θα μπορούσαν επιθετικά να φανούν περισσότερο καθότι δεν δημιούργησαν ούτε μια φάση στην εστία του Μπάρκα.
Το αυτογκόλ του Μαλή «κλείδωσε» το ματς για την ΑΕΚ

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε η επανάληψη για τον Παναιτωλικό. Το αυτογκόλ του Μαλή φρέναρε τις όποιες φιλόδοξες σκέψεις είχαν οι παίχτες του Δέλλα για να φτάσουν στην ισοφάριση. Η ψυχολογία καταρρακώθηκε για τους φιλοξενούμενους και πλέον δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα να σημειώσουν ένα γκολ και να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Η ΑΕΚ μετά το δεύτερο γκολ περιορίστηκε στη διαχείριση του σκορ, ενώ ο τεχνικός της , Μανόλο Χιμένεθ, ξεκούρασε κάποιους βασικούς παίχτες του καθώς ακολουθεί η αναμέτρηση με τη Λαμία για την ημιτελική φάση του κυπέλλου. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ σημείωσε άλλα δύο γκολ αφού ο Παναιτωλικός ήταν μάλλον σε άλλο γήπεδο.
Η ροή του αγώνα
27΄ μακρινό σουτ του Γαλανόπουλου ο Κυριακίδης μπλόκαρε τη μπάλα.
35΄ μακρινό σουτ του Κλωναρίδη άουτ.
39΄ 1-0 σέντρα Μπακασέτα ο Οικονόμου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.
50΄ Γύρισμα του Κλωναρίδη από τα δεξιά, ο Μαλής προσπάθησε να διώξει και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη, κάνοντας το 2-0 για την Ένωσης.
54 σέντρα του Αμαράλ κεφαλιά του Μπαϊροβιτς άουτ.
66΄ κοντινό πλασέ του Μάνταλου ο Κυριακίδης μπλόκαρε.
69΄ κοντινό σουτ του Αλμπάνη άουτ.
82΄ κάθετη πάσα του Μάνταλου στον Μπογέ ο οποίος με διαγώνιο σουτ έκανε το 3-0.
83΄ ο Αλμπάνης έπαιξε το 1-2 με τον Γαλανόπουλο ο οποίος με σουτ το 4-0.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας), με βοηθούς τους Μιχαήλ Παπαδάκη (Ηρακλείου) και Νικόλαο Πάγκαλο (Λασιθίου). Τέταρτος ο Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
ΑΕΚ: Μπάρκας, Σβάρνας, Οικονόμου, Μπακάκης, Κλωναρίδης(76΄Γκάλο), Χουλτ, Κρστίτσιτς, Γαλανόπουλος,Μπακασέτας(52΄Μάνταλος),Μπογέ,Λιβάγια(68΄Αλμπάνης).
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Μάλης, Μάρκος Πάουλο (53΄ Τσιγγάρας), Μιχάι, Μάσουρεκ, Πέδρο Αμαράλ, Μπαΐροβιτς, Μαρινάκης(75΄Λιάβας), Λουσέρο, Μανά(64΄Γκούγκα), Ντίαζ.