Ποδηλασία: Από το Ματσούκι Αγρινίου ξεκίνησαν οι αγώνες για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου (φωτο)

Η Αιτωλοακαρνανία φιλοξενεί περισσότερους από 200 ποδηλάτες από όλη την χώρα για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ-ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ- ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ.

Οι αγώνες ξεκίνησαν με το αγώνισμα της Ατομικής Χρονομέτρησης από το Ματσούκι, δίπλα στη λίμνη Στράτου, με ρεκόρ συμμετοχών και με παρουσία πολλών θεατών.

Δείτε τα πλήρη αποτελέσματα της 1ης μέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Δρόμου των κατηγοριών: ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ-ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ- ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ στο αγώνισμα Ατομικής Χρονομέτρησης.

Στην κατηγορία των Παμπαίδων Πανελληνιονίκης αναδείχτηκε ο αθλητής του Γ.Σ. ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ Λιαδής Χαρίλαος με χρόνο 00:12:04.13 στη 2η θέση τερμάτισε ο Νόβας Αναστάσιος του Π.Ο.Ρ ΡΟΔΗΛΙΟΣ με χρόνο 00:12:15.11, και τρίτος ο αθλητής του Π.Α.Σ. ΟΔΥΣΣΕΑΣ Φωτεινόπουλος Άγγελος με χρόνο 00:12:30.13.

Στην κατηγορία των Παγκορασίδων επεκράτησαν οι αθλήτριες της Τοπικής Δωδεκανήσων, οι οποίες έφεραν τους καλύτερους χρόνους. Πανελληνιονίκης αναδείχτηκε η αθλήτρια του Π.Ο. ΚΩ Μορεττο Σοφία με χρόνο00:14:15.06. Στην 2η θέση τερμάτισε η αθλήτρια Αλευράκη Αγγελική από τον ΚΩΑΚ Ο.Π. με χρόνο 00:14:23.07. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η αθλήτρια Μπέντα Βασιλική του Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ με χρόνο 00:14:25.84.

Στην κατηγορία των Κορασίδων, Πανελληνιονίκης αναδείχτηκε η Ειρήνη Παπαδημητρίου -Σταμπόρη, από τον Π.Ο.Ρ ΡΟΔΗΛΙΟΣ με χρόνο 00:13:09:16 πραγματοποιώντας πολύ δυνατό αγώνα. Στην 2η θέση τερμάτισε η αθλήτρια Κασκάνη Ελένη από τον ΠΑΣ ΠΗΝΕΙΟΣ με χρόνο 00:13:30.15. Τρίτη τερμάτισε η αθλήτρια του ΠΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ Ρομποτού Γεωργία με χρόνο 00:13:55:90.

Στην κατηγορία Παίδων η οποία όπως φάνηκε είχε μεγάλο ανταγωνισμό, Πανελληνιονίκης αναδείχτηκε ο αργυρός Βαλκανιονίκης Τιμόθεος Σιφουνιός του ΚΩΑΚ Ο.Π. με χρόνο 00:16:47.69, πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση. Στην 2η θέση τερμάτισε ο Γεωργουσάκης Νικόλαος από τον Α.Ο. ΚΥΔΩΝ με χρόνο 00:17:17.94. Τρίτος τερμάτισε ο αθλητής Αποστολόπουλος Ελευθέριος από τη Η ΠΡΟΟΔΟΣ Α.Σ.Ν ΒΟΥΤ με χρόνο 00:17:24:95.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα συνεχίστηκε σήμερα Σάββατο 2/9/2023 στον Αστακό με τους αγώνες Δρόμου Αντοχής.

«Στο Ματσούκι, δίπλα στη λίμνη Στράτου, ξεκίνησαν οι αγώνες για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου. Το Αγρίνιο φιλοξενεί 200 ποδηλάτες από όλη την χώρα. Καλή επιτυχία!» ήταν το μήνυμα του δημάρχου Αγρινίου, Γιώργου Παπαναστασίου.

«Με ρεκόρ συμμετοχών και με παρουσία πολλών θεατών πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας στη λίμνη Στράτου στο Ματσούκι.Αλλη μια μεγάλη αθλητική διοργάνωση στο Δήμο μας, ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ», έγραψε ο αντιδήμαρχος Αγρινίου Χρήστος Ζαρκαβέλης.