Play off: Πέρασε πρώτος ο ΠΑΟΚ, 2-1 το ντέρμπι ΠΑΟ-ΑΕΚ-άνετα ο Ολυμπιακός 3-0 τον Αρη (video)

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 5′ με τον Βίντα, αλλά ο Παναθηναϊκός με γκολ των Μπακασέτα – Ιωαννίδη σε τρία λεπτά (32′ – 34′) νίκησε 2-1 την Ένωση, τη γκρέμισε από την κορυφή και έμεινε ζωντανός στη μάχη για τον τίτλο.

Δείτε τα τρία γκολ της αναμέτρησης:

0-1, η επιμονή του Ελίασον έφερε το γκολ για την ‘Ένωση”, σκόρερ ο Βίντα

Η απόλυτη ανατροπή – Μπακασέτας & Ιωαννίδης γυρίζουν το ματς σε δυο λεπτά!

Ο ΠΑΟΚ τα βρήκε σκούρα κόντρα στην μαχητική Λαμία, αλλά τελικά με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κι ανατροπή έφτασε σε νίκη με 3-1 και σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα της Λεωφόρου ξαναπάτησε κορυφή. Μετά τον θρίαμβο στη Λεωφόρο, ο Ρασβάν Λουτσέσκου προκειμένου να δώσει ανάσες στους παίκτες του προχώρησε σε εκτεταμένο rotation κάτι που δημιούργησε πρόβλημα στο πρώτο μέρος. Σε αυτό το διάστημα η Λαμία πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μαρτίνες και είχε ευκαιρία ακόμη και για το 0-2.

Τελικά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Δικέφαλος του Βορρά βρήκε γκολ ισοφάρισης με τον Μιχαηλίδη και έδιωξε μεγάλο άγχος ενόψει της επανάληψης. Στο δεύτερο μέρος κι αφού από το 46′ πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο οι Μπάμπα, Τάισον και Μεϊτέ ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε, πίεσε και με το δυνατό σουτ του Σβαμπ (ήταν η 4η αλλαγή του Λουτσέσκου) στο 70’… γύρισε το ματς και πήρε το πολύτιμο τρίποντο, ενώ ο ίδιος παίκτης με εύστοχο πέναλτι, που κέρδισε ο Σαμάτα, διαμόρφωσε το τελικό 3-1!

Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε 3-0 του Αρη στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 3η αγωνιστική των Play Off της Stoiximan Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ελ Καμπί στο 6′ και ο Μαροκινός φορ αστόχησε στο 41′ σε εκτέλεση πέναλτι αλά Πανένκα, καθώς ο Κουέστα μπλόκαρε την μπάλα. Το 2-0 «έγραψε» ο Ποντένσε στο 60′ και ο Καρβάλιο στο 89′ διαμόρφωσε το μετέπειτα τελικό αποτέλεσμα.