Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Play off: Κερδισμένοι οι δυο δικέφαλοι-έχασαν έδαφος ΠΑΟ και Ολυμπιακός (video)

Το γκολ του Ελίασον στο 91′ ίσως μνημονεύεται στο φινάλε της χρονιάς, αφού είναι αυτό που κράτησε την ΑΕΚ μόνη πρώτη στην κορυφή, στο +2 από τον ΠΑΟΚ και το +6 από τον Παναθηναϊκό! Στο -8 έμεινε ο Ολυμπιακός.

Ο ΠΑΟΚ για ακόμη μια φορά απέδειξε πως έχει πάρει τον… αέρα του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο. Στο πρώτο κατά χρονική σειρά ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε τη μεγάλη νίκη με 3-2 και βλέπει ακόμη με πιο αισιόδοξη ματιά τη μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά… έσβησε την νίκη στο Φάληρο και έκανε δύσκολη την υπόθεση τίτλος.

Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις:

Ο Ολυμπιακός είχε αρκετές ευκαιρίες, αλλά ο σταθερότατος Αθανασιάδης κράτησε ανέπαφη την εστία του και ο Νίκλας Ελίασον στο 90′ +1′ χάρισε στην ΑΕΚ τη νίκη με 1-0 και τη διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας των play offs.

Δείτε το «χρυσό» γκολ του Ελίασον:

Tα highlights του αγώνα:

Υπόθεση τεσσάρων λεπτών ήταν για τον Αρη το τρίποντο κόντρα στη Λαμία, την οποία νίκησε με 3-0 διπλασιάζοντας τις νίκες στην διαδικασία των play off!I Οι Θεσσαλονικείς που δεν μπόρεσαν να ξεκλειδώσουν την άμυνα της ομάδας από την Φθιώτιδα στο πρώτο ημίχρονο, το κατάφεραν στην επανάληψη στο διάστημα 55′-59′ όπου πέτυχαν τρία γκολ. Δυο γκολάρες με τον Σουλεϊμάνοφ και τον Μανού Γκαρθία κι ένα ακόμη με τον Μπράμπετς, που μετέτρεψε σε διαδικαστική υπόθεση τα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης. Aπλά στο φινάλε η Λαμία με τον Κοντονίκο μείωσε για το τελικό 3-1.