Περίπατος (1-5) στην Καλλιθέα και άνετη πρόκριση

sup-panai-iraklis88Παρών θα είναι την επόμενη Τρίτη ο Παναιτωλικός στην κλήρωση της 3ης  φάσης του κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα  του Αγρινίου ήταν εντυπωσιακή κυρίως στο πρώτο μέρος του ματς επικράτησε της Καλλιθέας με 5-1 και μαζί με τον Ατρόμητο πήρε την πρόκριση για τους 16 του θεσμού από τον 7ο όμιλο. Έτσι τα καναρίνια ξόρκισαν την κατάρα των τελευταίων ετών που  τον ήθελε  να αποκλείεται από την φάση των ομίλων.

Ένα ημίχρονο  ήταν αρκετό στον Παναιτωλικό να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στην επομένη φάση του κυπέλλου.  Η ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη με αρκετές αλλαγές στην αρχική 11αδα μπήκε δυνατά και αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να έχει ένα αρκετά παραγωγικό α΄ ημίχρονο καθώς σκόραρε τέσσερα  γκολ και ουσιαστικά εξασφάλισε τη νίκη και την πρόκριση.

Ουάρντα, Ρόσα και Κλέσιο ήταν οι κορυφαίοι από τον Παναιτωλικό στο α΄ ημίχρονο όπου κρίθηκε η νίκη και η πρόκριση.  Στα αξιοσημείωτα του ματς η 2η συμμέτοχη του Ηλία Γιαννιώτη σε αγώνα κυπέλλου με τον Παναιτωλικό και τα δυο γκολ του Μαρκόφσκι κόντρα σε μια από τις πρώην ομάδες του.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό, αλλά το σουτ του Ρόσα κατέληξε άουτ.

7′ Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

Ο Μαρκόφσκι μπήκε στην περιοχή, υπό την πίεση και των αμυντικών της Καλλιθέας, το σουτ που έκανε  κατέληξε έξω.

8′ Δοκάρι για τον Παναιτωλικό με σουτ του Ουάρντα!

9′ Σουτ του Τσίπρα, αδύναμο, έξω

15′ ΓΚΟΛ  (0-1)

Οι φιλοξενούμενοι  έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Ουάρντα πέρασε στον Ρόσα, αυτός ξεπέρασε τον Ντούνη και με ωραίο πλασέ προ κενής εστίας άνοιξε το σκορ.

21΄ΓΚΟΛ  (0-2)

Ο Μαρκόβσκι έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι από κόρνερ του Ρόσα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

27′ ΓΚΟΛ  (0-3)

Από λάθος γύρισμα του Σταμόπουλου, ο Μαρκόβφσκι έφυγε απέναντι στον Ντούνη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ μέσα από την περιοχή.

39′ ΓΚΟΛ (0-4)

Φοβερή μπαλιά του Ουάρντα στον Κλέσιο, αυτός με εξαιρετικό σουτ αριστερά και μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0.

52′ Σουτ του Μαρκόφσκι μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

60′ Πολύ καλή στιγμή για την Καλλιθέα, με τον Τσίπρα να κάνει το σουτ και τον Κριστιάνο να βγάζει.

63′ Γιαννιώτης αντί Κλέσιο και Βασιλούδης στη θέση του Μάρκος Πάουλο για τους Αγρινιώτες.

71′ Ωραία ενέργεια του Βασιλούδη, αλλά ο Ντούνης «καθαρίζει» τη φάση.

72′  ΓΚΟΛ

Ο Ουάρντα βρήκε το Ρόσα, ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Ντούνη και έκανε το 0-5

76′ Ο Καμαβακουα πήρε τη θέση του Μάκου.

77΄Σουτ του Σμυρλή, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κριστιάνο.

84′ ΓΚΟΛ

Το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους με τον Μάκο να σουτάρει μέσα από την περιοχή η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Καλή η διαιτησία του Σελίμου που είχε εύκολο έργο.