Πέρασε σαν σίφουνας ο Ολυμπιακός (0-5)

Ένα κάτι παραπάνω από εύκολο βράδυ Κυριακής πέρασε στο Αγρίνιο ο Ολυμπιακός, πετυχαίνοντας στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής την 5η του διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα μετά τον αποκλεισμό από τη Λαμία στο Κύπελλο και την 13η σε 14 αγωνιστικές με εξαίρεση το χαμένο ντέρμπι της Τούμπας.

Σε ένα ανοιχτό ματς με πολύ υψηλό ρυθμό από τα πρώτα δευτερόλεπτα αφού επί της ουσίας καμία από τις δύο ομάδες δεν κυνηγά πλέον κάτι στο πρωτάθλημα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί από νωρίς. Η ομάδα του Μαρτίνς κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, έφτιαξε πολλές φάσεις με σταθερά καλό ποδόσφαιρο σε όλο το 90λεπτο και πέτυχε μια εμφατική νίκη επί του Παναιτωλικού, ο οποίος αντίθετα δεν κατάφερε να πετύχει απολύτως τίποτα στα δύο άκρα του γηπέδου και υποχρεώθηκε να… παριστάνει τον σάκο του μποξ.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύθηκε γρήγορα γρήγορα όλους τους κενούς χώρους που άφηνε ο Παναιτωλικός που αντίθετα -μάλλον προς τιμήν του- επιλέγει να μην κλείνεται πίσω σε κανένα ματς, εκμεταλλεύθηκε και όλα τα λάθη του αντιπάλου και από τη στιγμή που άνοιξε το σκορ μόλις στο 9′ με τον Μασούρα, στη συνέχεια έκανε ό,τι ήθελε πάνω στον αγωνιστικό χώρο μέχρι και το τελικό σφύριγμα. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να κάνουν ακριβώς το παιχνίδι που παίζουν φέτος επί Μαρτίνς, με πολύ καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, καλές επιθέσεις από τα άκρα και πολύ έντονο πρέσινγκ στην άμυνα του Παναιτωλικού. Συνεχίζοντας σε φουλ επιθετικούς ρυθμούς απέναντι σε έναν αντίπαλο που ούτε μπορούσε να βγει από την περιοχή του και να απειλήσει, ούτε να ανταποκριθεί στο αμυντικό κομμάτι, πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 50′ με τον Χασάν και με τρία ακόμη όμορφα γκολ (Γκιγιέρμε, Καμαρά, Ομάρ) ως προϊόντα καλού, οργανωμένου ποδοσφαίρου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο εντυπωσιακό τελικό 0-5 και ανέβαλλε τη στέψη του ΠΑΟΚ από αυτό το Σ/Κ.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ
Σχήμα 4-3-3 επέλεξε ο Τραϊανός Δέλλας για τον Παναιτωλικό σε αυτό το ματς, έχοντας μάλιστα να διαχειριστεί και τις απουσίες των Μιχάι και Άργκους στην άμυνα. Έτσι, ξεκίνησε στα στόπερ τους Τσοκάνη και Μαλή, με Αμαράλ και Λιάβα στα άκρα, τριάδα στα χαφ με Λουσέρο, Τσιγκάρα και Πάουλο, βάζοντας στο αριστερό άκρο της επίθεσης τον Ντίας, στο δεξί τον Μανά και σαν «ψευτοεννιάρι» τον Μάζουρεκ. Στον πάγκο έμειναν αντίθετα, για λόγους τακτικής, οι Μπαΐροβιτς και Μαρινάκης. Σε αυτό το τακτικό κομμάτι, η ομάδα του Δέλλα πήρε βαθμό… κάτω από τη βάση, αφού ουδέποτε περιόρισε την επιθετικότητα του Ολυμπιακού, ούτε κατάφερε να απειλήσει πέρα από 1-2 φάσεις.

Ελάχιστα πράγματα άλλαξαν για τον Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς, ο οποίος ως συνήθως κάνει ελάχιστες παρεμβάσεις στο αρχικό σχήμα και ακόμη πιο λίγες σε επίπεδο τακτικής. Στο Αγρίνιο, οι μοναδικές δύο αλλαγές στην ενδεκάδα ήταν η είσοδος του Χασάν αντί του Γκερέρο που δεν τα πήγε καλά τελευταία και αυτή του Τσιμίκα στο αριστερό άκρο της άμυνας αφού ο Κούτρης έμεινε εκτός αποστολής. Ο Ολυμπιακός κατάφερε στο ματς να αυτό να κάνει το γνωστό, φουλ επιθετικό παιχνίδι του και να ελέγξει εύκολα το ματς σε άμυνα και επίθεση μετά το γρήγορο γκολ του.
ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΜΑΤΣ
5′
Πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό με τον Ποντένσε να σουτάρει με τη μία μετά από γύρισμα και τη μπάλα να περνάει άουτ.
6′
Δοκάρι για τον Παναιτωλικό! Γύρισμα του Αμαράλ από αριστερά και προβολή του Μάζουρεκ στην εξωτερική πλευρά του δεξιού κάθετου του Σα.
9′
ΓΚΟΛ! Ωραία προσπάθεια του Ολυμπιακού στην αντεπίθεση, ο Ποντένσε υποδέχθηκε βαθιά μπαλιά στα δεξιά και έκανε τη σέντρα για τον Χασάν, αυτός γύρισε τη μπάλα με το κεφάλι για τον Μασούρα ο οποίος με διπλή προσπάθεια από κοντά νίκησε τον Κυριακίδη για το 1-0.
13′
Συρτό σουτ του Φορτούνη με το αριστερό, ο Κυριακίδης πέφτει και μπλοκάρει σταθερά.
15′
Κόρνερ του Φορτούνη για τον Ποντένσε και μονοκόμματο σουτ του Πορτογάλου λίγο έξω από την περιοχή, ψηλά άουτ η μπάλα.
25′
Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με την σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά και την κεφαλιά-άουτ του Φορτούνη από το ύψος του πέναλτι.
35′
Επικίνδυνη φάση για τον Παναιτωλικό, με τον Μάζουρεκ να σπάει το τεχνητό οφσάιντ και να υποδέχεται τη μπάλα στην αντεπίθεση αλλά να καθυστερεί και να σουτάρει πάνω στα σώματα.
42′
Καλό, δυνατό σουτ του Γκιγιέρμε εκτός περιοχής, ο Κυριακίδης πέφτει και διώχνει δύσκολα.
45′
Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, σουτ του Ποντένσε στα σώματα και ανεπιτυχής προσπάθεια από Φορτούνη και Μασούρα στη συνέχεια από κοντά.
50′
ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός καθαρίζει και τυπικά το ματς με δεύτερο γκολ. Ο Φορτούνης έβγαλε μια έξοχη κάθετη μπαλιά για τον Χασάν και αυτός πλάσαρε σωστά τον Κυριακίδη για το 0-2.
58′
Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη να εκτελεί έξυπνα φάουλ με πάσα για τον Ομάρ, ο Νορβηγός σούταρε δυνατά όμως ο Κυριακίδης έπεσε και έδιωξε.
61′
ΓΚΟΛ! Έξοχη προσπάθεια του Φορτούνη που αποφεύγει δύο αντιπάλους από αριστερά, βγάζει συστημένη σέντρα για το κεφάλι του Γκιγιέρμε και ο Βραζιλιάνος με καρφωτή κεφαλιά γράφει το 0-3.
67′
Πολύ ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Κυριακίδη.
70′
ΓΚΟΛ! Ωραία σέντρα του Ομάρ από δεξιά, ο Ντίας παίρνει τη κεφαλιά, ο Κυριακίδης αποκρούει και ο Καμαρά στο ριμπάουντ πετυχαίνει σε κενή εστία το 0-3.
74′
Χαμένη ευκαιρία του Ποντένσε προ του Κυριακίδη μετά από έξοχη μπαλιά του Φορτούνη στην αντεπίθεση.
76′
Καλό σουτ του Ντουάρτε εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σα.
78′
ΓΚΟΛ! Στο 0-5 ο Ολυμπιακός. Γύρισμα του Ντίας στον Ομάρ και σουτ-κεραυνός του Νορβηγού το οποίο ο Κυριακίδης δεν μπορεί να σταματήσει παρότι έβαλε τα χέρια στη μπάλα.