“Καθάρισε” σε πέντε λεπτά ο Πανιώνιος (3-0)

Ήταν στραβό το κλίμα για τον Παναιτωλικό που κατέβηκε αποδεκατισμένος στη Νέα Σμύρνη, το έφαγε και με το καλημέρα, ο… Πανιώνιος (3-0), στο παιχνίδι που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (3/11) για την 9η αγωνιστική της Super League και τελείωσε, σχεδόν, μόλις ξεκίνησε!

Οι «κυανέρυθροι» μπήκαν ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο και με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών είχαν σημειώσει δύο γκολ και ουσιαστικά είχαν «καθαρίσει» τον αγώνα, απέναντι στους φιλοξενούμενους που τους παρακολουθούσαν σαν μουδιασμένοι, χωρίς ίχνος αντίδρασης και με τους ποδοσφαιριστές (κυρίως τους αμυντικούς) σε τραγική ημέρα.

Το γεγονός ότι ο Παναιτωλικός έπαιξε με σημαντικές απουσίες (Μιχάι, Πάουλο, Έρικσον, Μοράρ, Καμαρά), δεν δίνει ελαφρυντικά στους (νεαρούς) παίκτες του, που ήταν στο… Αγρίνιο και όχι στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, στο α’ μέρος. Όταν συνήλθαν στο δεύτερο 45λεπτο, όσο μπορούσαν δηλαδή, ήταν αργά.

Ο Μασούρας λοιπόν, στην πρώτη φάση του αγώνα, μόλις στο 2ο λεπτό έπειτα από κόρνερ, και αφού φέρει ευθύνη ο τερματοφύλακας Κυριακίδης, άνοιξε το σκορ και ο Κόρμπος τρία λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 2-0. Το κερασάκι στην τούρτα της νίκης ήρθε στο 27’ με τον Ντουρμισάι για τον Πανιώνιο που έκανε συντήρηση δυνάμεων στη συνέχεια.

Οι γηπεδούχοι λοιπόν, δεν την πάτησαν όπως με τον Ατρόμητο πριν από μία εβδομάδα, διατήρησαν με ευκολία την παράδοση που τους θέλει αήττητους εντός έδρας, κόντρα στον Παναιτωλικό (επτά νίκες, δύο ισοπαλίες) και πήραν νίκη… ανάσα.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα, δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά τη νίκη επί του Λεβαδειακού και του ΠΑΣ Γιάννινα και την ισοπαλία με τον Αστέρα Τρίπολης και με τις χειρότερες συνθήκες πάει σε πρόγραμμα… βουνό (ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Ολυμπιακός).

ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ
Ευχάριστό απόγευμα για τον Ανιγκό στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης κόντρα στον Παναιτωλικό. Ο Γάλλος τεχνικός παρέταξε την ομάδα με το καθιερωμένο 4-2-3-1 και χωρίς αλλαγές στην 11άδα. Ήταν το καλύτερο παιχνίδι, την καλύτερη στιγμή για να πάρουν τα πάνω τους οι «κυανέρυθροι» εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος, να ανασάνουν βαθμολογικά αλλά και για να φύγουν τα σύννεφα πάνω από τον προπονητή του Πανιωνίου.

Υπό φυσιολογικές συνθήκες ο Τραϊανός Δέλλας θα έκανε όλες τις αλλαγές του στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα βλέποντας αυτή την τραγική εμφάνιση. Ο Παναιτωλικός όμως, παρουσιάστηκε αποδεκατισμένος (Μιχάι, Πάουλο, Έρικσον, Μοράρ και Καμαρά), και ο Πρωταθλητής Ευρώπης του 2004 προσπάθησε στο ημίχρονο να μαζέψει τα ασυμμάζευτα για έναν Παναιτωλικό που είχε δεχθεί εννέα γκολ σε οχτώ αγώνες και χθες τρία σε 27 λεπτά.

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΜΑΤΣ
2’
Κόρνερ για τον Πανιώνιο από αριστερά με τον Σπιριντόνοβιτς, η μπάλα περνάει, ο Κυριακίδης δεν μπορεί να μπλοκάρει και ο Μασούρας στο δεύτερο δοκάρι σκοράρει.
5’
Πλάγιο του Μασούρα από δεξιά, ο Οικονομίδης δίνει πάσα στο δεύτερο δοκάρι στον Κόρμπο που με διπλή προσπάθεια σημειώνει το 2-0 για την ομάδα του Πανιωνίου.
10’
Στην αντεπίθεση ο Πανιώνιος, σουτ του Μασούρα έξω από την περιοχή και δεξιά, με το αριστερό, η μπάλα πέρασε άουτ από το αριστερό δοκάρι.
11′
Κάθετη πάσα του Λουσέρο στον Μανά, αυτός μέσα στην μικρή περιοχή και δεξιά, σουτάρει αλλά η μπάλα κοντράρει στον Ντομίνγκες και απομακρύνεται.
27’
Αντεπίθεση για τον Πανιώνιο, σουτ του Οικονομίδη έξω από την περιοχή, λάθος απόκρουση του Κυριακίδη, ο Ντουρμισάι παίρνει το «ριμπάουντ» και με πλασέ… 3-0.
40′
Ατομική προσπάθεια του Μαρινάκη από δεξιά, κόβει στον Μανά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αυτός σουτάρει αλλά η μπάλα καταλήγει έξω από το γήπεδο.
55′
Ατομική προσπάθεια του Μανά από αριστερά, που περνάει δύο αντιπάλους και σουτάρει, αναγκάζοντας τον Κότνικ σε δύσκολη επέμβαση. Πρώτη αξιόλογη προσπάθεια για τον Παναιτωλικό.
65’
Ο Ρότσα από αριστερά προχωράει δίπλα σχεδόν, στην γραμμή, κάνει την σέντρα την κατάλληλη στιγμή με το αριστερό, αλλά ο Κότνικ χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία μπλοκάρει την μπάλα.
72′
Μακρινή μπαλιά του Μασούρα, βγάζει στην αντεπίθεση τον Σπιριντόνοβιτς, τετ α τετ με τον Κυριακίδη, σουτάρει από θέση μέσα αριστερά ο παίκτης του Πανιωνίου, αλλά δεν βρίσκει στόχο.
89’
Κόρνερ από αριστερά για τον Παναιτωλικό, άστοχη έξοδος του Κότνικ που «βρίσκει» αέρα, ο Ντίας όμως, στο δεύτερο δοκάρι αιφνιδιάζεται και δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα στα; δίχτυα.
ΤΟ… VAR

Η φάση του αγώνα
Δεν θα πρέπει να ίδρωσε τη φανέλα του ο Γιώργος Τζοβάρας που διαιτήτευσε στον αγώνα του Πανιώνιου με τον Παναιτωλικό. Ο ρέφερι από τη Φθιώτιδα, δεν είχε προβλήματα, και έβγαλε με ευκολία το 90λεπτο όπου η πιο δύσκολη φάση που του έτυχε ήταν μία… αψιμαχία στο 15’ του Σπιριντόνοβιτς με τον Ντίας, τους οποίους κιτρίνισε αμφότερους.