sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός: «Χειρουργείο» στο ΟΑΚΑ

Δεν τον θέλουν στην κατηγορία και του το δείχνουν με κάθε τρόπο. Σε ένα ματς παρωδία, η Α.Ε.Κ νίκησε με 3-1 τον Παναιτωλικό, με τον ρέφερι Τάση να υποδεικνύει δύο πέναλτι «φαντάσματα» κατά της ομάδας του Αγρινίου.

Νέες μεταγραφικές προσθήκες αλλά και πολλές απουσίες για τον Παναιτωλικό, οδήγησαν δεδομένα σε ανακάτεμα της «τράπουλας» από το Μάκη Χάβο. Ο Κρίστοφερ Κνετ ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, με τον Κέβιν να ντεμπουτάρει στο αριστερό άκρο της άμυνας. Γιοβάνοβιτς και Λιάβας το κεντρικό αμυντικό δίδυμο (με τον Μαρσιάλ εκτός λόγω ίωσης), στα δεξιά ο Σανιά. Σιέστεντ, Ταχάρ και Τσιγγάρας ξεκίνησα στο κέντρο, με τον Τζανακάκη να ντεμπουτάρει κι αυτός, ως δεξί χαφ, θέση στην οποία δοκιμάστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας. Στο άλλο «φτερό» ο Ντίαζ, μοναδικός προωθημένος ο Άντμιρ Μπαΐροβιτς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να έχει ξεκάθαρους αμυντικούς προσανατολισμούς. Πέραν του λάθους του Γιοβάνοβιτς στο ξεκίνημα, που έδωσε την ευκαιρία στον Ντέλετιτς να απειλήσει, μέχρι το 23′ δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο. Όμορφη ενέργεια του Ντίαζ στο 24′ κατέληξε αδύναμα στα χέρια του Μπάρκα. Στο επόμενο λεπτό, ήρθε η φάση που ξεσήκωσε… «θύελλα» με τον Ταχάρ να σπρώχνει τον Σαμπανάτζοβιτς εκτός περιοχής, στο ημικύκλιο. Μετά από 4 λεπτά διαβουλεύσεων, οι διαιτητές VAR και ο ρέφερι Τάσης καταλόγισαν πέναλτι!

Ο Λιβάγια μετουσίωσε την εκτέλεση σε γκολ, κάνοντας το 1-0. Ο Παναιτωλικός είχε την ατυχία να δει τον Γιώργο Λιάβα να αποχωρεί τραυματίας στο 32′, με τον Μιμίτο να παίρνει τη θέση του. Ωστόσο, παρά την κόντρα διαιτησία και την ατυχία, η ομάδα του Χάβου βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε με όμορφο γκολ του αρχηγού, Χόρχε Ντίας, στο 42′. Μάλιστα, θα μπορούσε να είχε κάνει και την ολική ανατροπή στο τέλος του ημιχρόνου, με τον Μπάρκα να αποκρούει σουτ του Κέβιν από πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε πιο δυνατά, χάνοντας ορισμένες ευκαιρίες, μέχρι που στο 55′, από κόρνερ ο Λιβάγια έκανε με κεφαλιά το 2-1. Ο Παναιτωλικός διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ στον Κέβιν, με τον διαιτητή να δείχνει «σέντρα». Στο 64′ μετά από κόρνερ για την Α.Ε.Κ (του οποίου είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ για τον Παναιτωλικό που δεν καταλογίστηκε) κεφαλιά του Γιακουμάκη με επέμβαση του Κνετ κατέληξε στο οριζόντιο. Ο Χάβος πέρασε τον Ντουάρτε αντί του Τζανακάκη, με σκοπό να ανεβάσει τον Παναιτωλικό επιθετικά. Ο Κνετ είχε καλές αντιδράσεις όποτε χρειάστηκε να επέμβει, όπως στο 68′, σε κεφαλιά του Σιμόες. Στο 73′, από κόρνερ Σιέστεντ και Μπαΐροβιτς δε μπόρεσαν να σκοράρουν, αιφνιδιαζόμενοι από την πορεία της μπάλας. Ο Φυτόπουλος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Μπαΐροβιτς, με τον Ντίαζ να γυρνάει στην κορυφή της επίθεσης. Ο Μιμίτο είχε καλή στιγμή στο 77′, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Λιβάγια έπεσε οριακά εκτός περιοχής, σε μαρκάρισμα του Γιοβάνοβιτς, με τον Τάση αυτή τη φορά να κοιτάει στο VAR και να δείχνει πέναλτι, σε μία ακόμη ανεξήγητη απόφαση.

Ο Βέρντε έκανε το τελικό 3-1 από τα 11 βήματα, κάνοντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης τυπική διαδικασία.

Παλικαρίσια και ηγετική εμφάνιση από τον Χόρχε Ντίας, που σκόραρε ένα πολύ όμορφο τέρμα.
Εξαιρετικός ο Κρίστοφερ Κνετ, έχοντας καίριες επεμβάσεις καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Νικήθηκε δύο φορές από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο δεύτερο γκολ δεν φέρει ευθύνη.

Μέτρια εμφάνιση με αρκετά λάθη από τον Πιέρ Σανιά. Δεν ήταν σταθερός, κουβάλησε αρκετές φορές τη μπάλα υπερβολικά. Σε ίδιο μήκος κύματος και ο Γιοβάνοβιτς με τον Ταχάρ.
Η ομάδα «φωνάζει» για ενίσχυση και η εικόνα του πάγκου του Παναιτωλικού επιβεβαιώνει τα λεγόμενα. Πόσο μάλλον όταν η ομάδα έχει πέραν από την ατυχία της με τόσους τραυματισμούς να αντιμετωπίσει και εχθρικές διαιτησίες.

Κάκιστη η διαιτησία για μία ακόμη φορά με τον Παναιτωλικό να είναι στο «στόχαστρο». Ο ρέφερι Τάτσης υπέδειξε πέναλτι για ανατροπή του Σαμπανάτζοβιτς από τον Ταχάρ. Η παράβαση γίνεται εκτός περιοχής, ωστόσο ο διαιτητής επί 4 λεπτά ανέμενε τις διαβουλεύσεις του VAR, δίχως να συμβουλευτεί ο ίδιος την οθόνη. Το έργο ολοκληρώθηκε με τον καταλογισμό του πέναλτι του Γιοβάνοβιτς, φάση στην οποία επίσης δε φαίνεται να υπάρχει παράβαση. Πέραν των πέναλτι, στη φάση του 2-1 υπάρχει σπρώξιμο του Λιβάγια στον Κέβιν. Τα φάουλ υπέρ των γηπεδούχων υποδεικνυόντουσαν με το… παραπάνω, ιδίως στην επανάληψη. Σωστός ο πειθαρχικός έλεγχος σε γενικές γραμμές, ωστόσο οι κίτρινες κάρτες σε ορισμένες περιπτώσεις (π.χ Ντουάρτε) ήταν «τραβηγμένες».

Ο Χόρχε Ντίαζ ήταν ο καλύτερος παίκτης του Παναιτωλικού, πετυχαίνοντας και ένα πολύ όμορφο γκολ. Βέβαια, στη σημερινή αναμέτρηση τον τίτλο του πολυτιμότερου κερδίζει δίχως καμία επιφύλαξη η διαιτησία στο σύνολό της…

Μία ακόμη διαιτητική «σφαγή», με χειρουργική ακρίβεια. Ο Παναιτωλικός δεν στάθηκε καθόλου άσχημα στο Ο.Α.Κ.Α, με την Α.Ε.Κ στο πρώτο ημίχρονο να μη μπορεί να απειλήσει. Της «χαρίστηκε» το προβάδισμα με το ανύπαρκτο πέναλτι του Λιβάγια, με την ομάδα του Χάβου να ισοφαρίζει, αποκαθιστώντας τη… δικαιοσύνη. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι ωστόσο με τη διαιτησία να παίζει… έδρα «δαγκωτό» κατόρθωσαν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Με τις αλλαγές του Χάβου ο Παναιτωλικός ανέβηκε στο τελευταίο τέταρτο, ωστόσο η απόφαση του κ. Τάση για νέο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Ο Παναιτωλικός οφείλει να αντιδράσει δυναμικά για να προστατέψει κάθε έννομο συμφέρον του.