Τον «χτύπησε» στις αντεπιθέσεις

Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας επιτυχία για την ομάδα της Ξάνθης. Η φιλοξενούμενη ομάδα κέρδισε τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο με 2-1 και συνέχισε το ονειρικό της ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Ο Παναιτωλικός σκόπευε να ξεκινήσει με τους ίδιους 11 που επιλέχθηκαν από τον Λούις Κάστρο στην Τούμπα, μία ενόχληση της τελευταίας στιγμής στον δικέφαλο άφησε εκτός τον Ρομάν. Κνετ στο τέρμα, Σανιά, Μαλής, Γιοβάνοβιτς και Λιάβας οι της άμυνας. Ντάλσιο, Λουσέρο και Φυτόπουλος στον άξονα. Ντουάρτε στα αριστερά, Ντίαζ στα δεξιά και μπροστά ο Μπαΐροβιτς. Σύστημα 4-2-3-1 για τον Τίτορμο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Μπέντο στο τέρμα, τους Μπαξεβανίδη, Λισγάρα, Καρασαλίδη, Σόσα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Τερκί, Κοβάσεβιτς στον άξονα, τους Μπαριέντος, Τζουρίσκοβιτς στα άκρα, τον Στούργκεον οργανωτή και τον Ρενέλα στο «9».

Το πρώτο ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να επιβάλλει το ρυθμό του στα πρώτα λεπτά.

Αν και η Ξάνθη έδειξε μία διάθεση να πιέσει ψηλά, σύντομα υποχώρησε στο δικό τη μισό. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 10′, όταν μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Ντουάρτε, ο Φυτόπουλος για πολύ λίγο δεν μπόρεσε να σουτάρει μέσα στη μικρή περιοχή από πλεονεκτική θέση. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ένα λεπτό αργότερα, δημιουργώντας προϋποθέσεις μετά από λάθος του Γιοβάνοβιτς, δίχως ωστόσο να καταφέρουν κάτι.

Ο Τίτορμος είχε την κατοχή και την κυκλοφορία Η επόμενη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 19′, με ωραία συνεργασία να ξεκινά από τα πόδια του Ντάλσιο και να τελειώνει με σουτ του, σε πανομοιότυπη φάση με αυτή του γκολ που πέτυχε στην Τούμπα. Η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Εκ νέου από τον Ντάλσιο ξεκίνησε και η επόμενη μεγάλη φάση του Παναιτωλικού στο 24′, με το σουτ του Φυτόπουλου να μπλοκάρεο ο Σάο Μπέντο, αφού πρώτα κόντραρε.

Στο 26′ ήταν η σειρά της Ξάνθης να απειλήσει, με σουτ του Ντουρίτσκοβιτς να διώχνει εντυπωσιακά ο Κνετ. Στο 37′ ο Μπαξεβανίδης αντικαταστάθηκε αναγκαστικά για τους φιλοξενούμενους, έχοντας τραυματιστεί σε διεκδίκηση με τον Ντουάρτε.

Το δεύτερο ημίχρονο

Η επανάληψη ξεκίνησε με διπλή αλλαγή για τον Παναιτωλικό, με Μαρσιάλ και Μιμίτο πέρασαν στις θέσεις Γιοβάνοβιτς και Φυτόπουλου αντίστοιχα.

Οι φάσεις ήταν λίγες και όχι κλασσικές, με πιο επικίνδυνη να είναι μία διαγώνια μπαλιά του Σανιά που δεν μπόρεσε να «βρει» κανέναν στην πορεία.

Ο Παναιτωλικός ενέτεινε την πίεσή του και κέρδισε «αποζημιώθηκε». Ο Ντάλσιο μετά από ωραία συνεργασία στα αριστερά κέρδισε το πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Μπαΐροβιτς στο 68′.

Ωστόσο η Ξάνθη γρήγορα απάντησε με γκολ του Εντουάρντο στο 70′ ενώ λίγο αργότερα στο 73′ σε αντεπίθεση ο Στουργκεόν σκόραρε με κεφαλιά.

Και οι δύο φάσεις προήλθαν από «ρήγματα» στα αριστερά της άμυνας του Παναιτωλικού. Ο Κάστρο πέρασε στο γήπεδο το Μοράρ αντί του Λουσέρο για να κάνει πιο επιθετικογενές το σχήμα του.

Η φιλοξενούμενη ομάδα ωστόσο αμυνόταν σθεναρά και ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να απειλήσει. Στα 4′ των καθυστερήσεων τίποτα δεν άλλαξε, με την Ξάνθη να «παίρνει» το δεύτερο σερί «διπλό» της.