Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 3-2: Το πάρτι χάλασε, η πρόκριση στα χέρια του (video)

Ο Ολυμπιακός έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Κώστα Φορτούνη προηγήθηκε 3-0 στο 57′ επί της νωθρής Φενέρμπαχτσε, αλλά εν συνεχεία οι Τούρκοι μείωσαν σε 3-2 με πέναλτι του Τάντιτς και πλασέ του Καχβετσί σε επτά λεπτά, αφήνοντας ανοιχτή τη ρεβάνς στην Κωνσταντινούπολη.

Τη νίκη με 3-2 επί της Φενέρ πήρε απόψε (11/4) ο Ολυμπιακός στον πρώτο προημιτελικό του ζευγαριού για τον Conference League και αυτόματα απέκτησε το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει την άλλη Πέμπτη στη Κωνσταντινούπολη. Σε ένα ματς όπου οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν μπροστά και με 3-0, αλλά στο τελευταίο ημίωρο δέχθηκαν δύο γκολ.

Ο Χοσέ Μεντιλίμπαρ ξεκίνησε με τον Τζολάκη στο τέρμα, τους Ροντινέι, Ρέτσο, Κάρμο, Ορτέγκα τετράδα στην άμυνα από τα δεξιά, τους Τσικίνιο, Εσε στον άξονα, τους Μασούρα, Φορτούνη στα άκρα και τον Γιόβετις πίσω από τον Ελ Καμπί.

Τρίτο και… φαρμακερό πρέσινγκ ψηλά για το 1-0 του Φορτούνη
Σέντρα στο ματς και απέναντι σε ένα 4-3-1-2 που έδειχνε να παίζει η Φενέρ τουλάχιστον σε φάση άμυνας (ο Σιμάνσκι κινούνταν κοντά στον Τζέκο) το πρώτο 10λεπτο προσέφερε αρκετά συμπεράσματα και ένα «ερυθρόλευκο» γκολ. Οσες φορές ο Ολυμπιακός πρέσαρε σωστά ψηλά οι αντίπαλοί του έκαναν εύκολα το λάθος, όπως παρατηρήθηκε δις μέχρι το 3’ οπότε και «πούλησαν» ισάριθμες μπάλες. Στην… τρίτη και φαρμακερή… έγινε η δουλειά, καθώς στο 9’ μετά από συνδυασμένη πίεση των Μασούρα, Γιόβετιτς ο Φορτούνης με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ και τα δεδομένα της αναμέτρησης άλλαξαν. Στα ανασταλτικά του τώρα η Φενέρ που κυκλοφορούσε την μπάλα έδειξε με το «καλημέρα» πως θα τα περιμένει όλα από τον Τζέγκο, αφού σε αυτό το διάστημα θέλησε σε τρεις περιπτώσεις να βάλει δύσκολα στην άμυνα των Πειραιωτών (3’, 5’,7’) χωρίς όμως ουσιαστική επιτυχία, αν και ήταν προφανώς πως ο Βόσνιος φορ έμοιαζε διατεθειμένος να σουτάρει ακόμη από… παντού.

«Αφεντικό» ο Ολυμπιακός, ο «κάπτεν» πρωταγωνίστησε και για το 2-0

Το γρήγορο γκολ «κάπτεν» άλλαξε όχι μόνο τα δεδομένα του αγώνα αλλά και την εικόνα του. Πλέον ο Ολυμπιακός έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό, έπαιρνε τις δεύτερες μπάλες και όριζε το τέμπο. Η δεξιά του πλευρά με τους Μασούρα, Ροντινέι και ήταν δραστήρια επιθετικά αλλά και περιόρισε τον Τάντιτς που πολλάκις επεδίωξε να δημιουργήσει ρήγματα, ενώ και ο άξονας δεν άφηνε κενούς χώρους. Ο Τζέγκο ακόμη και στα στημένα ήταν απλή αναφορά στο φύλο αγώνος (σ.σ. το πιστώνονται οι Ρέτσος, Κάρμο) και μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκείνοι που έβγαλαν την πρώτη καλή φάση μετά το 1-0 όταν ο Κάρμο πήρε στο 27’ την κεφαλιά σε στατικό αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε σε κόρνερ. Πάντως το… ποτάμι έδειχνε να μην γυρνά πίσω. Οι Πειραιώτες είχαν τη «στιγμή», κρατούσαν τα «ηνία» και στο 32’ άπλωσαν ωραία την ανάπτυξή τους για το 2-0. Πρωταγωνιστής εκ νέου ο Φορτούνης που βρήκε κάθετα τον Γιόβετιτς και εκείνος με ωραίο πλασέ διπλασίασε τα τέρματά τους.

«Συναγερμός» λίγο πριν την ανάπαυλα
Στο μόνο χρονικό σημείο όπου οι γηπεδούχοι απώλεσαν την αυτοσυγκέντρωσή τους ήταν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν και απειλήθηκαν για πρώτη φορά ουσιαστικά. Πρώτα στο 45’+3’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καχβεστί που πέρασε άουτ και αμέσως μετά με το σουτ του Κρούνιτς που απέκρουσε ο Τζολάκης. Ο νεαρός πορτιέρε αποθεώθηκε από την εξέδρα, κράτησε το μηδέν και με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε και είδαμε ένα τρόπο τινά remake του πρώτου, καθώς μόλις πρέσαρε ο Ολυμπιακός οι φιλοξενούμενοι έκαναν το εύκολο λάθος. Κάτι ανάλογο λοιπόν συνέβη το 51’ όπου σε ανάλογη κατάσταση ο Ελ Καμπί βρέθηκε απέναντι από τον Λιβάκοβιτς αλλά ο γκολκίπερ της Φενέρ τον «νίκησε» στο μεταξύ τους τετ α τετ. Και επειδή μιλάμε για πίεση και λάθη, κάπως έτσι ήρθε και το 3-0. Ο Γιόβετιτς πήρε στο 57’ την κατοχή στα περίπου 35 μέτρα, ο Ελ Καμπί έπαιξε γρήγορα για τον Τσικίνιο που είχε μείνει ψηλά και ο Πορτογάλος χαφ έστειλε, με συρτό σουτ, την μπάλα στα δίχτυα.

Η Φενέρ πήρε τα «ηνία» μετά το 60’, βρήκε δύο γκολ και το ματς πήρε… φωτιά
Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να τα παίξουν όλα για όλα. Βγήκαν μπροστά, είχαν πια «γυρίσει» σε ένα 4-2-3-1 με επιθετικογενείς προσανατολισμούς και πήραν τον έλεγχο. Η δράση μεταφέρθηκε στο «ερυθρόλευκο» μισό, ο Τζολάκης είπε «όχι» στους Μπατσουαγί και Σιμάνσκι στο 61’ και το 63’ αντίστοιχα, ωστόσο στο 67’ καταλογίστηκε υπέρ της πέναλτι σε ανατροπή του Οσόγι από τον Ρέτσο. Ο Τάντιτς στο 68’ ευστόχησε από τα 11 βήματα, οι Τούρκοι μείωσαν σε 3-1 και… αναθάρρησαν. Ευρύτερα από το 3-0 και έπειτα πατούσαν καλύτερα και μάλιστα στο 74’ βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Κακχβέτσι, σε μία φάση όπου οι φιλοξενούμενοι «βρέθηκαν» και η άμυνα του Ολυμπιακού δεν αντέδρασε σωστά. Ευρύτερα οι γραμμές των Πειραιωτών είχαν αποστάσεις κάτι που επέτρεπε στους αντιπάλους τους να «κουβαλούν» την μπάλα για αρκετά μέτρα και το παιχνίδι… ακροβατούσε σε μία κλωστή.

Αλλαγές από τον Μιντιλίμπαρ και διαχείριση

Στο 81’ ο Μεντιλίμπαρ θέλησε να αλλάξει πρόσωπα και πράγματα και με την είσοδο του Ορτα αντί του Γιόβετιτς «γύρισε» σε ένα «πιο» 4-3-3. Ναι μεν ο πρώτος ήταν όπως και ο δεύτερος κοντά στον Ελ Καμπί, αλλά επειδή πρόκειται για άλλο στυλ παίκτη σκοπός του Ισπανού κόουτς ήταν να κρατήσει μπάλα και να ηρεμήσει το «ερυθρόλευκο» παιχνίδι, κάτι στο οποίο αποσκοπούσε και η είσοδος του Ιμπόρα δύο-τρία λεπτά μετά. Ο τελευταίος μάλιστα πιστώνεται και έναν κομβικό stop στο 86’ με την… ιδιότητα μάλιστα του τρίτου στόπερ και στο 87’ ο τεχνικός των Πειραιωτών επεδίωξε να «κλειδώσει» το ματς. Ο Κίνι πήρε μαζί με τον Ροντινέι τη δεξιά πλευρά από όπου έπαιζαν κυρίως οι φιλοξενούμενοι (ο Βραζιλιάνος πέρασε μπροστά) και η είσοδος του Ελ Αραμπί αποσκοπούσε να στα «φρέσκα» πόδια στην επίθεση και ώστε να εκμεταλλευτεί ενδεχόμενο τρανζίσιον. Ετσι ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το παιχνίδι και το 3-2 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

MVP: Ο Φορτούνης. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού άνοιξε το σκορ, έδωσε την ασίστ για το 2-0 και άπλωσε το ταλέντο του στο γήπεδο.

Στο ύψος του: Ο Τζολάκης. Ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού πιστώνεται τρεις κομβικές επεμβάσεις, η πρώτη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι άλλες δύο μετά το 3-0 και πριν το 3-1 και είχε σημαντικό μερίδιο στην «ερυθρόλευκη» νίκη.

Η γκάφα: Η άμυνα της Φενέρ «πούλησε» πάνω από 10 μπάλες όταν πιέστηκε στα όρια της μεγάλης της περιοχής και έτσι ήρθε το 1-0 του Φορτούνη και το 3-0 του Τσικίνιο.

Αδύναμος κρίκος: Ο Τζέκο. Με μόνη εξαίρεση το πρώτο 10λεπτο η άμυνα του Ολυμπιακού δεν τον «ένιωσε» ιδιαίτερη, εκτός από τη φάση του 3-2 όπου και συμμετείχε. Οι Κάρμο, Ρέτσος τα πήγαν πολύ καλά πάνω του.

Το «στραγάλι»: Ο ρέφερι Σούρερ καταλόγισε σε ροή αγώνα το πέναλτι που μείωσε η Φενέρ και το VAR «συμφώνησε» μαζί του. Εκανε κάποια λάθη, όμως δεν επηρέασε την έκβαση του αγώνα.