O Bόλος πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Ιωνικού στο 86′

Ο Ιωνικός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Βόλο στη Νίκαια στο παιχνίδι που έκλεισε το πρόγραμμα της όγδοης αγωνιστικής. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Βαφέα στο 51ο λεπτό, απάντησε ο Ορόζ στο 86ο λεπτό.

Ο Ιωνικός υποδέχθηκε τον Βόλο στη Νίκαια για την όγδοη αγωνιστική της Super League Interwetten, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Βαφέα στο 51ο λεπτό, ισοφάρισε ο Ορόζ στο 86ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Ο Ιωνικός ήταν ανώτερος στο πρώτο μέρος, ενώ ο Βόλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο, καθώς οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού οπισθοχώρησαν, προσπαθώντας να κρατήσουν υπέρ τους το προβάδισμα δίχως αποτέλεσμα.

Το γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Βαφέας στο 51ο λεπτό. Ο Αοσμάν εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός κέρδισε τον Γκρίλο στο προσωπικό μαρκάρισμα και με προβολή την έστειλε στα δίχτυα του Κότνικ.

Ο Βόλος πίεσε και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και τελικά τα κατάφερε. Ο Νικολάς Ορόζ, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε ο Βόλος, ο Ρομαό προσπάθησε να την απομακρύνει με το κεφάλι, ωστόσο την έστειλε στο δοκάρι και την εστία του Χουτεσιώτη.

Καλύτερος ο Ιωνικός στο πρώτο μέρος
Οι παίκτες του Ιωνικού ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου μέρους και έφτασαν πολύ κοντά στο να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ σε πολλές περιπτώσεις.

Στο 10′ ένα σουτ του Βαλεριάνου έξω από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 19′ ο Αοσμάν έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, έπειτα από ασίστ του Καμπράλ με την μπάλα να έχει την ίδια κατάληξη.

Ο Βόλος σταδιακά ανέβαζε στροφές και έφτασε κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά ο Ρομέρο είδε την μπάλα να του στρώνεται έξω από την περιοχή και έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ, με τον Χουτεσιώτη να πέφτει στη γωνιά του και να απομακρύνει με εντυπωσιακή επέμβαση.

Τέσσερα λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Φαν Βερτ να απειλήσει. Ο Νίνης απέφυγε τον Βαλεριάνο με υπέροχο κοντρόλ, σήκωσε το κεφάλι και είδε την κίνηση του Ολλανδού φορ. Η γλυκιά σέντρα βρήκε στην κίνηση τον Φαν Βερτ, αυτός επιχείρησε να απειλήσει με τη μια, με τον Χουτεσιώτη να αποκρούει με εξαιρετική επέμβαση.

Στα χασομέρια του πρώτου μέρους, ο Ιωνικός έχασε δύο πολύ καλές στιγμές να προηγηθεί με τον κεντρικό του αμυντικό Νίκο Βαφέα, ο οποίος δικαιώθηκε στις αρχές του δευτέρου μέρους. Αρχικά με υπέροχη ατομική ενέργεια στην περιοχή έκανε το σουτ, αφού απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο με τον Κότνικ να παραχωρεί κόρνερ.

Στο κόρνερ που κέρδισαν οι Νικαιώτες, ο Αοσμάν έκανε τη σέντρα με τον Βαφέα να πιάνει τη σκαστή κεφαλιά και τον Κότνικ να παραχωρεί κόρνερ το οποίο δεν εκτελέστηκε ποτέ, καθώς έληξε το πρώτο μέρος.

Πήρε το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το τέλος
Μετά το γκολ του Ιωνικού ο Βόλος πήρε κατά κράτος τα ηνία του αγώνα, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Οι παίκτες του βοηθού του Αμπασκάλ, Κώστα Μπράτσου δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες δίχως όμως να καταφέρουν ποτέ να ανησυχήσουν τον Χουτεσιώτη.

Η όμορφη ατομική ενέργεια του Ρομέρο στην περιοχή στο 49ο λεπτό, κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών, ενώ εκτός εστίας κατέληξαν και οι προσπάθειες των Μπαρτόλο στο 65′ και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρεγκατέν στο 69ο λεπτό.

Πατήστε στο “Πραγματικός σχηματισμός” για να δείτε που ήταν ο κεντρικός χώρος ενεργειών κάθε παίκτη.

Καλύτερη στιγμή για τον Βόλο στο δεύτερο μέρος έγινε από τον Βοϊτκόφσκι. Ο Πολωνός κινήθηκε παράλληλα με την περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Χουτεσιώτη να πέφτει στη γωνιά του και να μπλοκάρει.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης του Βόλου, το ματς πήρε άγρια ομορφιά με τους παίκτες των δύο ομάδων να προσπαθούν να βάλουν το γκολ της νίκης. Ο Βόλος απείλησε με τον Ρεγκατέν στο 90+1′, ενώ ο Τουράμ αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση με τον Κότνικ να σώζει τον Βόλο.