Νίκη ανάσα για Βέροια – περίοδο ντεφορμαρίσματος o Παναιτωλικός

sup-beroia-panaitolikos

Η Βέροια πήρε νίκη – ανάσα στην έδρα της καθώς επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού και δείχνει να έχει παλμό παραμένοντας ωστόσο στη ζώνη του υποβιβασμού.

Απ’ την άλλη, ο Παναιτωλικός συνέχισε να αγνοεί τη νίκη καθώς έμεινε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά απ’ το «τρίποντο» δείχνοντας ότι διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου έχει να νικήσει από την ενδέκατη αγωνιστική και το 2-1 κόντρα στο Λεβαδειακό κλείνοντας ένα μήνα μακριά απ’ τις νίκες.

Απ’ την άλλη, η Βέροια δείχνει να βρίσκει το δρόμο της με τον Ράτκο Ντόστανιτς στον πάγκο της καθώς στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές μετράει δύο νίκες αλλά χρειάζεται ακόμα πολύ προσπάθεια για να μπορέσει να απομακρυνθεί για τα καλά από την επικίνδυνη ζώνη.

Πως έπαιξαν οι δύο ομάδες:

Ο Ράτκο Ντόστανιτς παρέταξε την ομάδα του με ένα σύστημα 4-2-3-1 με τους Αμαραντίδη, Σισοκό, Μπάρμπα και Γεωργιάδη στην άμυνα, αμυντικά χαφ οι Τραπ και Όστοιτς, δεξιά ο Καλτσάς, αριστερά ο Μπεν, στην κορυφή ο Μπαργκάν και πίσω του, σε ρόλο δεκαριού, ο Ζεζίνιο.

Το ίδιο σύστημα χρησιμοποίησε και ο Μάκης Χάβος με τους Γκόλια, Καλί, Κούσα και Γκάλο στην άμυνα, αμυντικά χαφ οι Γοδόι και Μουμίν, δεξιά ο Καμαρά, αριστερά ο Μπελόν, στην κορυφή ο Ιωάννου και πίσω του, σε ρόλο δημιουργικού μέσου, ο Παπουτσογιαννόπουλος.

Πάθος και δύναμη σε πρώτο πλάνο

Οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως νωθρά στον αγωνιστικό χώρο δείχνοντας αφενός επηρεασμένες από τις καιρικές συνθήκες, καθώς στη Βέροια επικρατεί αρκετό κρύο, αφετέρου γιατί έδωσαν αρχικά προτεραιότητα στη διαφύλαξη των μετόπισθεν και στη συνέχεια στην επιθετική ανάπτυξη.

Ο Παναιτωλικός, απ’ το πρώτο πεντάλεπτο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να απειλήσει κυρίως απ’ τις πτέρυγες.

Οι Μπελόν και Γκάλο δημιούργησαν σε αρκετές περιπτώσεις πονοκεφάλους στους αμυντικούς της Βέροιας με τις προσωπικές τους ενέργειες.

Απ’ την άλλη, η Βέροια αρχικά προσπάθησε να κλείσει τους χώρους για τον αντίπαλο και στη συνέχεια με μακρινές μπαλιές να βρει τους Καλτσά και Μπαργκάν στα χαφ για να μπορέσει να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκει στον Παναιτωλικό. Ο Γκάλο πήρε την μπάλα από τα αριστερά, επεχείρησε το δυνατό σουτ αλλά ο Αναστασόπουλος έδειξε τα αντανακλαστικά του αποκρούοντας με τις γροθιές.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έγινε πιο γρήγορος αλλά οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να απειλήσουν καθώς δεν είχαν καθαρό μυαλό πραγματοποιώντας αρκετά λάθη.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο μισάωρο οι δύο σύλλογοι είχαν από είκοσι (!) λάθη ο καθένας.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η Βέροια ανέβασε στροφές προσπαθώντας να πετύχει ένα γκολ που θα της έδιωχνε το άγχος.

Στο 38ο λεπτό ο Μπεν εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Σισοκό έβαλε την προβολή αλλά ο Κούσας πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα τελευταία στιγμή πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

Στο 42ο λεπτό η ομάδα του Ντόστανιτς έφτασε για ακόμα μια φορά κοντά στο γκολ. Ο Καλτσάς, έπειτα από κόντρες μέσα στην περιοχή, είδε την μπάλα να του στρώνεται αλλά το σουτ του απ’ το ύψος του πέναλτι πέρασε μόλις άουτ και αυτή ήταν η καλύτερη στιγμή μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με Ντόστανιτς πάει καλά

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι παίκτες του Ντόστανιτς μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να επιβάλουν το ρυθμό τους και να φτάσουν στην επίτευξη ενός τέρματος.

Το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες δεν ήταν και το καλύτερο και ελάχιστες ήταν οι καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες.

Η πίεση της Βέροιας απέφερε καρπούς στο 71ο λεπτό. Ο Καλτσάς εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο Μπεν στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή.

Από κει και πέρα οι συχνές διακοπές και τα λάθη είχαν τον πρώτο ρόλο στο παιχνίδι με τη Βέροια να προσπαθεί να διαφυλάξει τα μετόπισθέν της προκειμένου να διατηρήσει το εύθραυστο 1-0.

Στον Παναιτωλικό έγιναν αισθητές οι απουσίες βασικών παικτών όπως του Σφακιανάκη και του Μπακάκη καθώς οι γραμμές του είχαν αρκετή απόσταση και ήταν ασύνδετες με αποτέλεσμα η ομάδα του Μάκη Χάβου να απειλήσει ελάχιστα στο δεύτερο μέρος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βέροια (Ρ. Ντόστανιτς): Αναστασόπουλος, Σισοκό, Γεωργιάδης (89′ Αποστολόπουλος), Μπεν, Αμαραντίδης, Μπαργκάν, Τραπ (78′ Σιόντης), Ζεζίνιο (75′ Παυλίδης), Καλτσάς, Όστοιτς, Μπάρμπας

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Μπρακάλι, Γκόλιας, Καλί, Κούσας, Μουμίν (77′ Μπόγιοβιτς), Καμαρά, Γοδόι, Κάλο, Παπουτσογιαννόπουλος, Ιωάννου (75′ Θεοδωρίδης), Μπελόν (84′ Μύγας)