Nίκη-ανάσα για την ΑΛΦΑ 60-55 το Αιτωλικό

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Μεγάλη νίκη-ανάσα για την ΑΛΦΑ 93 BC σήμερα το απόγευμα στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου με αντίπαλο τον αξιόμαχο Γρηγόρη Λιακατά Αιτωλικού με σκορ 60-55. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα όμως στο τέλος μίλησε η καρδία και το κίνητρο της παραμονής στην κατηγορία για τους παίχτες της ΑΛΦΑ.

Η ΑΛΦΑ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι δείχνοντας ότι έχει ξεπεράσει το σοκ της εντός έδρας ήττα στην παράταση από τον ΠΑΣ Ναυπάκτου πήρε το έλεγχο του ματς όμως το Αιτωλικό αντέδρασε γρήγορα και με  ηγέτη τον Γρατσινόπουλο άλλαξε το ρυθμό στο ματς και έφερε το Αιτωλικό μπροστά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν και πάλι μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να παίρνουν μικρό προβάδισμα όμως οι αντίπαλοι κατάφεραν και έκλειναν την ψαλίδα με αποτέλεσμα το σκορ στο ημίχρονο να είναι ισόπαλο 32-32 χάρη στο τρίποντο του Παπαγεωργίου για την ΑΛΦΑ στην εκπνοή.
Το 3ο δεκάλεπτο ήταν μια επανάληψη του πρώτου δεκαλέπτο με την ΑΛΦΑ να μπαίνει δυνατά να κάνει ένα 6-0 (38-32) και μετά να κλείνει τους διακόπτες και να δέχεται ένα σερί 0-15 και το Αιτωλικό με τους Μακρή και Γρατσινόπουλο να εκτελούν από τα 6,75 και το σκορ να γίνεται  38-47.
Από το σημείο εκείνο η ΑΛΦΑ ξύπνησε έπαιξε πολύ σκληρή άμυνα σε όλο το γήπεδο , πήρε όλα τα ριμπάουντ και με τριπλέτα Παπαγεωργίου-Τάγκας-Τσιρόπουλος στην επίθεση κατάφερε να γυρίσει το ματς με ένα σερί 22-8 και έτσι έφτασε στο τελικό 60-55 που έδωσε και το ροζ φύλλο αγώνα στον Ντίνο Καραπιπέρη.
Η νίκη αυτή επανέφερε τα χαμόγελα και τη χαμένη ψυχολογία στην ΑΛΦΑ που την επόμενη αγωνιστική δεν θα παίξει με τον Λέων που αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα και έτσι έχει άλλους 2 πολύτιμους βαθμούς στην κούρσα της παραμονής και θα υποδεχθεί την προτελευταία αγωνιστική (15/2 , 18:00 , ΔΑΚ Αγρινίου) την Ομόνοια Ναυπάκτου.
ΑΛΦΑ 93 BC – ΑΓΟ Γρ.Λιακατάς  60-55
Α:14-18 Β:18-14 Γ:15-18 Δ:13-05
ΑΛΦΑ 93 BC (Ντ.Καραπιπέρης) : Σωτηρόπουλος Θ. 4 , Κόμης , Στραβοδήμος , Σταυρόπουλος 6 , Τάγκας 10(1) , Ηλιού , Σωτηρόπουλος Π. 2 , Παπαγεωργίου 16(1) , Καραγιώργος 7 (1) , Τσιρόπουλος 8 , Τσάσσης 7 , Κολοβάκης
ΑΓΟ Γρ.Λιακατάς (Σπ. Μηλιώνης) : Κοτσόργιος 6 , Γρατσινόπουλος 13 (2) , Κιτσούκαλης 5 , Μπουμπουτσάρης 1 , Τουσίνι 11  , Μακρής 19 (3)