Μπάσκετ: Ο Παναθηναϊκός νίκησε ΑΕΚ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR πήρε το πρώτο εισιτήριο για τους ημιτελικούς του ΟΠΑΠ Final 8 Κυπέλλου Ανδρών με το 79-72 επί της ΑΕΚ στο ΚΓ Νέας Αλικαρνασσού στο Ηράκλειο Κρήτης και πλέον περιμένει τον αντίπαλό του που θα προκύψει από τον αγώνα ΠΑΟΚ- Άρης (16/2, 21.00) και θα σχηματίσει το πρώτο ζευγάρι του ημιτελικού που θα διεξαχθεί το Σάββατο (17/2).

O Ντίνος Μήτογλου ήταν ο πρωταγωνιστής των πρώτων λεπτών του αγώνα βοηθώντας τους «πράσινους» να χτίσουν μια μικρή διαφορά έξι πόντων (18-12, 8’). Ο ίδιος έγινε ο πρώτος διψήφιος παίκτης της αναμέτρησης με τους «κιτρινόμαυρους» να βρίσκουν λύσεις από την άμυνα, αλλά και με τους Ραντλ – Αγραβάνη.

Ο δεύτερος έδωσε και το προβάδισμα στην ΑΕΚ με το 22-18 (13’15’’) να γίνεται 22-23 (14’10’’) σε ένα παιχνίδι στο οποίο επέστρεψαν στην αγωνιστική δράση οι Σλούκας και Κουζμίνσκας. Ο Ναν έδωσε λύσεις, ο Λεσόρ το ίδιο και ο Μήτογλου συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στο πρώτο δεκάλεπτο για να γράψει το 39-30 του ημιχρόνου, νικώντας το χρόνο από τα 6μ75.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +14 (46-32, 22’15’’) με τους Γκραντ και Γκριγκόνις σε πρώτο πλάνο, αλλά στα μισά της τρίτης περιόδου είδε τον Μήτογλου να φτάνει στα τέσσερα φάουλ (51-37, 25’). Όπως τελείωσε η δεύτερη περίοδο, τελείωσε και η τρίτη, μόνο που αυτή τη φορά το buzzer beater ήταν κιτρινόμαυρο και η μπάλα βρήκε το στόχο της από τα χέρια του ΜακΡέι για το 59-48.

Η ΑΕΚ πλησίασε ακόμη περισσότερο με την διαφορά να παίρνει και πάλι μονοψήφια τιμή από τα χέρια του ΜακΡέι (59-50) και τον Κουζέλογλου να γράφει το 59-52 (31’20”) με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό και ο Χόλινς μείωσε ακόμη περισσότερο (59-55, 32’20”). Μήτογλου και Γκραντ έδωσαν βαθιά ανάσα στους “πράσινους” (64-55, 32’45”) με τον πρώτο να διαμορφώνει και το 66-59 (34′).

Ο Γκραντ ήταν αυτός που οδήγησε στο +10 (70-60, 36′), αλλά οι “κιτρινόμαυροι” πλησίασαν και πάλι (72-67, 38’20”). Ο Ραντλ με σουτ τριών πόντων έγραψε το 74-70 (38’50”) και στην επόμενη φάση ο Ναν χρεώθηκε με πέμπτο φάουλ και ο Ραντλ τον… μιμήθηκε. Με 20” στο ρολόι ο Γκραντ πήγε στη γραμμή για να γράψει το 76-70 πριν ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ διαμορφώσει το τελικό 79-72.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ., Αγραφιώτης, Κατραχούρας

Δεκάλεπτα: 20-15, 39-30, 59-48, 79-72