Μοιρασιά στο Πανθεσσαλικό για Βόλο και Ατρόμητο

Μοιρασιά στον Βόλο, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν εξαιρετικό θέαμα ανά διαστήματα, όμως να μένουν στο τελικό 2-2

Με την αναμέτρηση του Πανθεσσαλικού, ανάμεσα σε Βόλο και Ατρόμητο συνεχίστηκε το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής των playouts της Stoiximan Super League.

To πρώτο διάστημα του αγώνα ξεκίνησε νευρικά για τις δύο ομάδες. Με αρκετά λάθη στον χώρο του κέντρου και πολλές μονομαχίες. Το πρώτο τέταρτο κύλησε χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό. Με τους δύο προπονητές να ψάχνουν το κενό στην αντίπαλη άμυνα, ώστε να “χτυπήσουν”.

Στο 18ο λεπτό ο Ατρόμητος βγήκε στην κόντρα μετά από κόρνερ του Βόλου, με τον Αθανασίου να πλασάρει ανενόχλητος τον Κόβατς και να τον νικά για το 1-0.

Στα λεπτά που ακολούθησαν οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό, με τον Βόλο να βγαίνει στην επίθεση και να αφήνει αρκετούς διαδρόμους αφύλαχτους. Ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στο 2-0, όμως ο Κόβατς ήταν σταθερός κάτω από τα δοκάρια και κράτησε το 1-0 για την ομάδα του.

Λίγο πριν την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Στο 45+2 ο Γκαρσία ανετράπη μέσα στην περιοχή από τον σκόρερ του 0-1 και κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, και με 2η προσπάθεια κέρδισε τον Μαρκετζάνι για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος είδαμε καλύτερο παιχνίδι. Με το θέαμα να περισσεύει όμως τα γκολ να αργούν να έρθουν. Ως το 70ο λεπτό τουλάχιστον. Όταν με νέο πέναλτι, αυτή την φορά για τον Ατρόμητο, οι φιλοξενούμενοι έγραψαν το 1-2.

Ο Αντζιέλσκι εκτέλεσε το πέναλτι, ο Κόβατς έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία, αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του.

Η απάντηση ήρθε 10 λεπτά αργότερα, με τον Βόλο να απαντάει και να ισοφαρίζει.

Ο Γκλάβτσιτς, πέρασε την μπάλα από το τοίχος, αυτή πέρασε και κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι του Μαρκετζάνι, για το 2-2. Πραγματικά πολύ ωραίο γκολ.

Στα λεπτά που ακολούθησαν οι δύο ομάδες προσπάθησαν, έχασαν ευκαιρίες, όμως το γκολ της νίκης δεν ήρθε για καμία.

Κορυφαία στιγμή πριν το φινάλε για τον Ατρόμητο. Επέμβαση του Κόβατς, στην κεφαλιά του Τζαβέλλα με το 2-2 να παραμένει.

Με το τελικό αποτέλεσμα να αφήνει με πικρία τους γηπεδούχους, που καίγονται για αποτελέσματα.

Την επόμενη αγωνιστική (5η), ο Βόλος φιλοξενείται από τον ΟΦΗ (20/4/24, 18:30), ενώ ο Ατρόμητος υποδέχεται την Κηφισιά (20/4/24, 19:30).

ΝΠΣ Βόλος (Χρήστος Κόντης): Kόβατς – Μύγας, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα- Ντε Καμπς, Μπερτόγλιο, Κόμπα- Γκλάβτσιτς, Γκαρσία, Ασεχνούν

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Mαρκετζάνι – Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Αθανασίου – Τριμμάτης, Κούντε, Έντερ, Καμαρά, Βρακάς – Βαλένσια, Αντζιέλσκι

Πηγή: sdna.gr