Μισή «Χ»αρά (video)

sup-levadeiakos-panai4Λεβαδειακός και Παναιτωλικός ήρθαν ισόπαλοι 2-2, με τους Αγρινιώτες να προηγούνται 2-0, αλλά και να μένουν με δέκα παίκτες στα τελευταία 25 λεπτά.

Δειοτε ΕΔΩ στιγμιότυπα του αγώνα

Λεβαδειακός και Παναιτωλικός ήρθαν ισόπαλοι 2-2, με τους Αγρινιώτες να προηγούνται 2-0, αλλά και να μένουν με δέκα παίκτες στα τελευταία 25 λεπτά. Στο ντεμπούτο του Γιάννη Ματζουράκη στον πάγκο τους οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τουλάχιστον την ισοπαλία μετά τις δύο «σφαλιάρες» από Καλλονή και Πανιώνιο.

Οι γηπεδούχοι από την άλλη, βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στην ισοφάριση μετά τα δύο γρήγορα γκολ του Μαρκόφσκι και θα μπορούσαν να καταλήξουν και στην ολική ανατροπή. Στην καλύτερη στιγμή τους, ο Μιλιάζες με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Τα αρχικά πλάνα των δύο τεχνικών
Στο 4-2-3-1 του Μάντζιου, μπροστά από τον Τσιντώτα και από δεξιά προς αριστερά στην άμυνα ήταν οι Στάθης, Ουόν, Τριποτσέρης και Μιλιάζες. Γιάχιτς και Ρομέου ήταν οι δύο αμυντικοί χαφ, με τους Ναβάρο, Γιακουμάκη στις πτέρυγες και τον Φαβάλι πίσω από τον προωθημένο Μάντζιο.

Παρόμοια διάταξη και από τον Ματζουράκη, με τον Κυριακίδη στην εστία, μπακ τους Ντιέγκο Μπεχαράνο (δεξιά), Κουτρομάνο και στόπερ τους Κούσα, Παπάζογλου. Μάκος και Ντάνι Μπεχαράνο ήταν στον άξονα και οι Ρουσκουγιέδα, Βιγιαφάνιες και Κάπελ συνέθεσαν την τριπλέτα πίσω από τον Μαρκόφσκι που βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

«Κολλητά» γκολ
Ο Λεβαδειακός ξεκίνησε καλύτερα στο ματς, αλλά κόντρα στη ροή ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα. Στο 11′ και την πρώτη φάση τους, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Βιγιαφάνιες να πασάρει στον Μαρκόφσκι που δεν αστόχησε από την περιοχή.Στο 19′ ο Ρουσκουγιέδα σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά στην επόμενη φάση ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους Αγρινιώτες. Σκόρερ και πάλι ο Μαρκόφσκι με προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά-πάσα του Ντάνι Μπεχαράνο.

Σε καίριο σημείο
Τα δύο τέρματα ανάγκασαν φυσιολογικά τους παίκτες του Παναιτωλικού να δώσουν χώρο στους γηπεδούχους και να κοιτάξουν περισσότερο τα αμυντικά τους καθήκοντα. Τα κατάφεραν πολύ καλά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου εκτός από μία φάση.

Στο 40′ ο Φαβάλι σούταρε από την περιοχή, ο Μάκος έκοψε σωτήρια, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Γιακουμάκη, ο οποίος με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-2 σε καίριο χρονικό σημείο.

Άμεση ισοφάριση
Η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει στο δεύτερο ημίχρονο από τα πόδια του πρώτου σκόρερ των Βοιωτών. Ο Μάντζιος κέρδισε πέναλτι στο 47′ και το μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Στο 59′ ο Μιλιάζες με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Λεβαδειακό να διατηρεί τα ηνία και ψάχνει τη νίκη μέχρι το τέλος. ΑΚόμα περισσότερο μετά το 69′, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ντιέγκο Μπεχαράνο.

Είτε ο Κυριακίδης, ωστόσο, είτε οι αμυντικοί του όποτε χρειάστηκε, κατάφεραν να κρατήσουν το 2-2 και να σώσουν τουλάχιστον τον βαθμό για τον Παναιτωλικό, που ελπίζει σε καλύτερες μέρες στη συνέχεια της σεζόν.